Onderwijs en jeugd Ruimtelijke ordening, wonen en verkeer leter Moordrecht §eaanwezigheid van voorzie- Ingen als de (Brede) School nkinderopvang is essentieel loorde leefbaarheid. Daarnaast Jooet geprobeerd worden om te orkomen dat jeugdigen in de loblemen komen. [DA Ie kern moet over een jonge- enontmoetingspunt beschik- jn. Er moeten voldoende oorzieningen als scholen, portaccommodaties, speelter- antjes, ontmoetingsplekken, nhorecagelegenheden zijn. cholen dienen gehuisvest te zijn iveilige gebouwen. Alleen bij iterste noodzaak zijn noodlo- alen te overwegen. Er wordt lestreefd naar de komst van •ede Scholen JiristenUnie alle kernen moeten goede euterspeelzalen zijn, die voor Ie ouders betaalbaar zijn. De ekostiging van peuterspeelzalen loetop een vergelijkbare wijze laatsvinden als het primaire nderwijs. Hierbij kan gedacht 'orden aan het gebruiken van ouchers. Alcoholgebruik onder ingeren moet bespreekbaar 'orden gemaakt en er moet etere voorlichting worden gegeven over de gevaren van alcoholmisbruik. D66 De opvang van kinderen moet gerealiseerd worden in de Brede School. De gemeente moet on derzoeken of er een middelbare school binnen de gemeente grenzen gebouwd kan worden. Daar waar dat nog niet gebeurd is, moet schoolzwemmen weer worden ingevoerd. Voor de oudere jeugd moeten (hang) plekken gerealiseerd worden die geen overlast geven. Ideeën van jongeren zelf moeten worden meegenomen in het jeugdbeleid. Gemeentebelangen De Brede School kan een rol ver vullen in de voor- en naschoolse opvang. In de nieuwe gemeente dienen behalve voldoende basisscholen, ook verschillende vormen van voortgezet onder wijs te worden aangeboden. In Moordrecht moeten plannen ontwikkeld worden voor een ei gen onderkomen voor jongeren. Nieuwe Gemeente Politiek Onderwijs van hoge kwaliteit in goede schoolgebouwen is een verplichting voor de gemeente. De opzet van de Brede School verdient aanbeveling. PvdA Gezamenlijke huisvesting van scholen met gezamenlijke voorzieningen moet bevorderd worden. Dit kan schaalvoordelen opleveren en het kan sociale integratie bevorderen. Er wordt gestreefd naar het opnieuw invoeren van schoolzwemmen. Buitenschoolse opvang wordt gestimuleerd. Er moeten vol doende jongerenvoorzieningen zijn, zoals ontmoetingsplekken en trapveldjes. Jongeren worden gestimuleerd om zich aan te sluiten bij sportverenigingen en sportprojecten. Op die manier kan ook overlast verminderd worden. SGP Peuterspeelzalen mogen in geen geval gaan fungeren als een verkapte vorm van kinderop vang. De realisatie moet vooral aan het particuliere initiatief worden overgelaten. De Brede School kan een goed instrument zijn voor het bevorderen van sociale vaardigheden, maar mag niet als een verkapte vorm van kinderopvang dienen. Maatre gelen gericht op het voorkomen en bestrijden van onveilig vrijen, drugs-, alcohol-, gok-, rook- en eet- en internetverslaving verdienen blijvende aandacht. Er dienen voldoende speel-, trap en crossveldjes aangelegd te worden. SP Brede Scholen kunnen de problemen met kinderopvang aanpakken. Het verder fuse ren van scholen moet worden gestopt. In plaats van grote leerfabrieken moeten kleinere scholengemeenschappen behou den worden. Het ontstaan van meer gemengde scholen moet worden bevorderd. Schoolzwem men moet weer terugkomen in het schoolprogramma. De BOB- bussen tussen de dorpskernen en uitgaansgelegenheden moet worden uitgebreid. Jongeren moeten vaker betrokken worden bij het maken van beleid over jongeren. Trots Op Nederland Er moet een haalbaarheidstudie komen naar een scholenge meenschap met een multi functioneel centrum. Scholen moeten gestimuleerd worden om voorlichting te geven over waarden en normen. Bij gebrek aan bevoegde onderwijskrach ten kunnen senioren op vrijwil lige basis scholen helpen. Er is behoefte aan sociaal culturele activiteiten voor jongeren. «ter Moordrecht èrouderde bedrijfsterreinen Men worden gerevitaliseerd oordat bestaande bedrijfster- pnen worden uitgebreid of «uwe bedrijfsterreinen worden '"gelegd. Een beter op maat sneden openbaar vervoer is ssentieel voor de mobiliteit. Bij oningbouw moet speciale aan- pt gegeven worden groepen ,etspeciale behoeften. :da ossen de kernen moet het penbaar vervoer worden verbe ef De metro mag niet worden ingetrokken naar de huidige ern«n. Uitbreiding van het fiets- "wetpadennet is noodzake- Er moet voldoende sociale '°ningbouw worden gereali- E;d-Groene gebieden dienen sterkt te worden, inclusief 9'arisch groenbeheer. pistenllnie er^'e ontwikkeling van glas touw wordt toegejuicht. Er /at gepleit voor meervoudig "tgebruik. Er moet een Pnazig fietsenpadenstelsel ko- "en goede openbaar vervoer "dingen. Hierbij wordt ook gedacht aan de metro. Starters moeten indien nodig onder steund worden bij het kopen van een woning. D66 De Zuidplaspolder moet een icoon van duurzaamheid wor den, waarbij geen plaats is voor verrommeling. De versnelde aanleg van natte natuur is een goede zaak, evenals een net van wandel- en fietspaden tussen de kernen. Gezien het dorpse ka rakter van de kernen moet men bij nieuwe woningbouw naar laagbouw streven. De openbaar vervoer verbindingen tussen de kernen moeten worden verbe terd. Gemeentebelangen Het agrarische en recreatieve karakter van de polders dient versterkt te worden. Grootscha lige bouwplannen mogen pas starten als de verkeersontsluiting is gegarandeerd. Er moeten betaalbare starterswoningen komen en levensloopbestendige huur- en betaalbare koopwonin gen voor ouderen. 65-plussers moeten gratis met het openbaar vervoer kunnen reizen binnen de gemeentegrenzen Nieuwe Gemeente Politiek De metrolijn dient indien mo gelijk doorgetrokken te worden naar Zuidpias-West en eventueel ook naar andere kernen. Buiten de kernen moeten meer veilige fietspaden worden aangelegd. In nieuw te bouwen wijken is het streven naar 35% sociale woningbouw. PvdA De Eendragtspolder, Twee manspolder en de Wilde Venen moeten worden opengehou den. Lichtvervuiling van onder andere de glastuinbouw dient te worden aangepakt. Nieuw bouwprojecten vinden slechts plaats nadat duidelijkheid is verkregen over de ontsluiting. 35 procent van de nieuw te bou wen woningen moet uit sociale woningbouw bestaan. Er dient een busverbinding tussen alle dorpskernen te worden gereali seerd. SGP Het karakter van het landelijk gebied moet worden behouden, maar verdere aanleg van na tuur- en recreatiegebieden wordt kritisch bezien. De agrarische sector moet zo min mogelijk gehinderd worden in de bedrijfs voering. Telkens aan het begin van een raadsperiode moet een onderzoek naar de lokale woon behoeften worden uitgevoerd. Er moet een onderzoek komen naar de behoefte aan openbaar ervoer. Het openbaar vervoer tussen de kernen wordt niet gratis. Er dienen verkeersveilige recreatieve fiets- en wandelrou tes aangelegd te worden. SP Er moet een onderzoek komen naar het doortrekken van de metro naar de dorpskernen en een eventuele aansluiting op de Randstadrail. Een kleine bus moet Moerkapelle, Zeven huizen en Nieuwerkerk met elkaar verbinden. De bus moet gratis toegankelijk worden voor 65-plussers. Er worden bindende afspraken met woningcorpo raties gemaakt om het aandeel betaalbare woningen beter af te stemmen op de feitelijke woningbehoefte. De gemeente moet agrariërs ondersteunen die in zwaar weer komen. WD Er zit toekomst in de Brede School. Sportverenigingen moe ten hierbij betrokken worden. Schoolzwemmen moet weer op de scholen worden aangeboden. In alle dorpen moeten er jonge renvoorzieningen zijn, zoals een jongerencentrum en trapveldjes. Er moet een onderzoek komen naar wat de gemeente kan bete kenen voor de gezondheid van jongeren. Trots Op Nederland Bij nieuwe bouwplannen wordt gestreefd naar voldoende sociale woningbouw in combinatie met de vrije sector. Bij de aanleg van infrastructuur, woning- en bed rijven bouw heeft realistische duurzaamheid prioriteit. Natuur in de woon- en werkomgeving is belangrijk. Geen parken op af stand, maar natuur voor de deur. Openbaar vervoer heeft prioriteit bij infrastructurele projecten. WD Een goede busverbinding tus sen de kernen is noodzakelijk. Eventueel kan een systeem van lightrailverbindingen een moge lijkheid zijn. Nieuwe woonwijken moeten goed ontsloten worden en starterswoningen hebben prioriteit. De nieuwe gemeente leent zich uitstekend voor het huisvesten van hoogwaardige werkgelegenheid zoals hightech bedrijven. Over de Zuidplas polder en de Eendragtspolder zijn onomkeerbare beslissingen genomen: ze zullen een nieuwe functie krijgen. De resterende polders zullen worden geconser veerd. Het open karakter moet behouden blijven. lees verder op pagina 49 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 november 2009 verkiezingen

Hart van Holland | 2009 | | pagina 29