^Gemeenteraadsverkiezingen "Sociale woningbouw hoeft niet altijd omhoog" woensdag 18 november 2009 VVD en PvdA in debat over woningbouw Zuidpias - 'Er is geen oppositie in Nieuwerkerk' is een veel gehoor de stelling. De twee vrouwelijke Nieuwerkerkse lijsttrekkers voor de verkiezingen in Zuidpias, Tamara Venrooy van de WD en Karin Slooters van de PvdA, bewijzen dat twee gevestigde politieke par tijen op bepaalde punten nog steeds lijnrecht tegenover kunnen staan, vooral over het onderwerp sociale woningbouw. Slooters: "Dertig procent sociale woningbouw is een streven.Venrooy: "We moeten bouwen naar vraag en geen percentages vastzetten. Vooral het eerste deel van de discussie werd een 'clash of the girls. Door Niels Raas De WD en de PvdA zijn het er allebei over eens: er is een be hoefte aan sociale woningbouw. Kun je als politieke partij zeggen dat dertig procent genoeg is, of bepaalt de markt de werkelijke behoefte? Slooters gaf aan dat er stevig sociaal gebouwd moet worden in Zuidpias. "Als jongere kun je gewoon geen woning krijgen in Zuidpias." Venrooy reageerde door te stellen dat het huidige college, waar de WD deel van uitmaakt, veel sociale woningen laat realiseren en gaf aan dat er sowieso niet zo gehamerd moet worden op percentages. "Er zijn in mijn periode als wethouder onom keerbare besluiten genomen wat betreft sociale woningbouw. We moeten niet vasthouden aan percentages, maar bouwen naar vraag." Slooters: "Maar de be loofde starterswoningen staan er nog niet." Ook gaf Slooters aan dat het PvdA-percentage van dertig procent ook niet als een paal boven water staat. "Het is een streven." Venrooy stelde dat de over heid zich misschien niet zo met starters moet bemoeien. "Ik heb met een aantal jongeren gesproken die zeiden dat het belachelijk is dat de gemeente zoveel geld in starterwoningen stopt. Zij stelden: 'Ik heb er toch ook zelf voor moeten werken. Slooters reageerde: "Voor kop pels is het inderdaad goed te doen, maar een alleenstaande starter kan boven de 125.000 euro geen woning kopen." Slooters stelde dat een gemeen te niet veel hoeft bij te dragen. "Een woningbouwvereniging kan een project met luxere ap partementen realiseren en wat er aan geld overblijft door sluizen naar huurwoningen." Venrooy noemde dit idealistisch: "De woningbouwcorporaties laten te veel liggen. De wo ningmarkt zit op slot. Mensen die zouden moeten door stromen naar koopwoningen blijven zitten. Juist door vraag gericht te bouwen wordt de scheefgroei rechtgetrokken." Slooters gaf daarop aan dat er niet alleen nieuw gebouwd hoeft te worden. "Je kunt ook bestaande projecten ombou wen tot sociale woningbouw." Venrooy reageerde daarop door te stellen dat er ook goed bereikbare koopappartemen ten gebouwd moeten worden. "Als je jongeren alleen maar in sociale huurwoningen zet, zet je ze klem. Als je jongeren laat kopen, zorg je ook dat jongeren kapitaal gaan maken." Venrooy gaf ook aan vertrou wen te hebben in vraagherken- ning door middel van markt onderzoeken en gaf aan dat indien sociale huurwoningen bij afgifte snel weg zijn, je inzicht hebt in de vraag. Slooters gaf aan dat de behoefte nu al meer dan duidelijk is. "We proeven de vraag bij de jongeren." Vervolgens waren Slooters en Venrooy het eens over dat er in Zevenhuizen-Moerkapelle en Moordrecht minder vraag Zuidpias kiest. Op 18 november wordt de taart voor de raad van de nieuwe gemeente Zuidpias verdeeld. Partijen doen hun best om een zo groot mogelijke punt binnen te halen, wat met vier nieuwe eters aan tafel nog best eens moeilijk kan worden. Aan de kiezer de even lastige taak om te besluiten naar wie zijn stem gaat. In Hart van Holland leest u de komende weken welke neuzen welke kant op wijzen. is naar starterwoningen, maar ook daar moet de behoefte volgens Slooters goed beke ken worden. "In Moordrecht en Zevenhuizen-Moerkapelle is de vergrijzing hoger. Er is hier behoefte aan goedkopere ouderen woningen. En dat is ook sociale woningbouw." Het onderwerp sociale woning bouw eindigde uiteindelijk met een discussie over de aantallen. Slooters: "De tweehonderd beloofde woningen in Nieu werkerk staan er nog niet." Venrooy: "De 120 te realiseren starterwoningen zijn fantas tisch. Daar gaan we mee door. En we hopen in Zuidpias nog eens tweehonderd starter woningen neer te zetten." Slooters: "Honderdtwintig is nog steeds tachtig te weinig en een heleboel van de 120 staan er nog niet." Vervolgens bewogen de lijst trekkers zich meer richting overeenstemming en werden ook de aan woningbouw verbonden onderwerpen voorzieningen en bedrijvig heid erbij getrokken. Venrooy noemde de ontwikkeling van Zevenhuizen-Zuid van groot belang voor de Zuidplaspolder. Slooters: "Ik sluit me hierbij aan. Veel winkeliers hebben het moeilijk in Zevenhuizen. De bouw van extra woningen zorgt voor meer klanten." Ven rooy: "Ik ben blij dat de PvdA bedrijvigheid noemt. De WD heeft dit woord 31 keer in haar programma staan en de PvdA twee keer. Bedrijven zijn goed voor de werkgelegenheid, kennis en het ontwerpen van producten." Slooters gaf aan dat ook het groen niet verge ten mag worden. "Er moet ook veel groen komen. Met name de parels zorgen hiervoor. De PvdA wil dat de bewoners van Zuidpias in een groene leefomgeving kunnen leven." Venrooy: "Parels en groen is natuurlijk VVD. En het mooie is dat groen het eerst wordt ontwikkeld in de polder." Stratego Met betrekking tot de WD- stelling 'houd het groen, houd het laag,' was Slooters het meer eens dan men zou ver wachten. Venrooy stelde dat er in Zuidpias absoluut niet hoger gebouwd mag worden dan vier lagen. "Kijk nu naar die twee grote torens in Nesselande. Het lijkt net Stratego." Slooters gaf aan dat er in de te bouwen wij ken mooie groenstroken moe ten komen. Weliswaar mag de bebouwing van de PvdA iets hoger zijn, maar ook wat betreft Slooters zal Zuidpias gevrijwaard blijven van Capelse woontorens. Slooters: "Sociale woningbouw hoeft niet altijd hoog te zijn." Venrooy sloot zich daar maar al te graag bij aan en sneed een andere WD wens aan. "Er is ook behoefte aan dun en duur woningbouw. Het past bij de dorpen en het is nodig om de diversiteit en het karakter van de omgeving te benadrukken." Slooters haakte daar gretig op in, maar met een ander doel. "Klopt, het is natuurlijk ook nodig om geld te genereren voor sociale woningbouw." Venrooy vulde aan: "En natuurlijk geld voor voorzieningen. Slooters: "Voor voorzieningen als een muziek school en een zwembad heb je inderdaad af en toe dun en duur nodig." Dat alle voorzie ningen gerealiseerd zullen wor den vinden ook beide lijstrek kers een fabeltje. De WD wil de lasten niet laten stijgen en Venrooy gaf aan dat er keuzes gemaakt zullen worden bij sub sidies voor voorzieningen. Ook Slooters stelde: "We kunnen de gemeente niet starten door op 1 januari een hoge rekening op de deurmatten te gooien." Venrooy: "Het doel van de fu sie is meer met minder kosten. Als het meer gaat kosten, wat is dan het doel van een fusie?" Clash of the girls. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 11 november 2009 pagina 7

Hart van Holland | 2009 | | pagina 7