pr— Holland Zuid Wat is er te doen? I Provinciale kijk op de ruimte in Zuid-Holland Wat gebeurt in oostelijk Zuid-Holland? i;.| Sociale woningbouw altijd noodzakelijk? I Hoeveel sociale woningen zijn nodig? ^kAAAAA AaA aAAAAA AAAj Loop binnen en praat mee! Windmolen in je tuin? Kerstcircus op het Haagse Malieveld Volkscultuurproject 2009 The new electric ballroom pagina 26 Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 2 december 2009 December 2009 Zicht oü Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon; 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Inloopavonden over de provinciale structuur visie in uw omgeving; 7-12 en 10-12; Oude Stadhuis, Gouda. 14-12: Naturalis, Leiden. De keuzes en dilemma's van de provincie Zuid-Holland komen aan bod in de televisieserie 'Wat nou Zuid Holland'. Iedere dinsdag (TV West) en woens dag (TV Rijnmond) vanaf 17:40 (ieder uur herhaling), www.watnouzuidholland.nl Acrobaten, leeuwen, een watersprookje en nog veel meer spetterende attrac ties. Ook dit jaar pakt het circus groots uit in december, www.kerstcircusdenhaag.nl Wat betekent jouw woonomgeving voor je? Een veelzijdige productie voor jong en oud met film, een luisterroute en een live hoor spel. www.kunstgebouw.nl/volkscultuur Een groteske tragikomedie vermomd als karaokeshow met als special guest: Roller Royle. Een nieuwe voorstel ling van het nationale toneel van 1 tot 30 december 2009. www.nationaletoneel.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland Zuid-Holland is de dichtstbevolkte provincie van Nederland, met 3,5 miljoen mensen en veel economische bedrijvigheid. De beschikbare ruimte wordt intensief benut voor wonen, werken, recreatie, verkeer, dijken, landbouw, natuur en water. Niet alles kan overal, daarom zijn keuzes nodig. In de ontwerp-Provinciale Structuurvisie 'Visie op Zuid- Holland' staan de vijf overkoepelende onderwerpen genoemd waar binnen de provincie keuzes maakt: 1 Aantrekkelijk en concurrerend internationaal profiel 2 Duurzame en klimaatbestendige deltaprovincie 3 Divers en samenhangend stedelijk netwerk 4 Vitaal, divers en aantrekkelijk landschap 5 Stad en land verbonden Sommige zaken heeft de provincie vastgelegd in de ontwerp-Verorde- ning Ruimte. Zo kunnen bijvoorbeeld de nationale landschappen en de ecologische hoofdstructuur worden beschermd. De provincie gaat ook een uitvoeringsprogramma maken, dat in 2010 verschijnt. U kunt meepraten! Tussen 23 november 2009 en 17 januari 2010 liggen de ontwerp- Provin ciale Structuurvisie, de ontwerp-Verordening Ruimte en de milieueffect- rapportage ter inzage op het provinciehuis en de gemeentehuizen in Zuid-Holland. In zes plaatsen organiseert de provincie inloopavonden. Alblasserwaard-Vijfheerenlanden is groten deels veenweidelandschap met landbouw. Geprobeerd wordt om de bodemdaling hier af te remmen. De regio krijgt te maken met bevolkingskrimp, die grote gevolgen kan heb ben voor het aanbod van voorzieningen en de verkoop van bestaande woningen. Duurzaamheid en klimaatbestendige ontwikke ling staan centraal in de Zuidplaspolder. Het is de bedoeling water, natuur, woon- en werk- functies op een slimme manier te combineren. In het Groene Hart gaat de bodemdaling nog steeds door. Samen met betrokkenen wil de provincie werken aan oplossingen hiervoor. Belangrijke natuurontwikkeling is de Groene Ruggengraat, die een robuuste ecologische verbindingszone vormt van de Zeeuwse Delta tot het Lauwersmeergebied. waar u meer informatie kunt krijgen. U kunt schriftelijk of digitaal laten weten wat u van de ontwerpen vindt. Na de inspraakperiode behandelt de provincie de ingekomen zienswijzen en past het ontwerp zo nodig aan. Provinciale Staten stellen naar verwachting in juni 2010 de Provinciale Structuurvisie en de Verordening Ruimte definitief vast. Vanaf dat moment geldt deze visie als het ruimtelijke beleid van de provincie. Zie voor meer informatie www.zuid-holland.nl/visieopzuidholland Hier vindt u ook alle data van de inloopavonden in Zuid-Holland, bent van harte welkom! ..V C;-. De Greenport Boskoop is een uniek landschap van sier- en boomteeltbedrijven. Er is een forse herstructurering nodig, rekening houdend met zilte kwel, verzilting van oppervlaktewater en zoetwatertekort. Kaag en Braassem is een van de zoeklocaties voor glastuinbouw in de pro vincie. De provincie werkt samen met andere partijen aan verbetering van ruimtelijke kwaliteit langs de Oude Rijn. In de regio liggen drie provinciale landschap pen: Bentwoud/Rottemeren, Hollands Piassen- gebied en Land van Wijk en Wouden. Het Bentwoud moet recreatielandschap worden met bos, water en moeras. In het Hollands Plassengebied moet watergebonden recreatie uitbreiden en in het Land van Wijk en Wouden is extra groenontwikkeling nodig. 'In de landelijke, provinciale en gemeentelijke politiek komt sociale woningbouw veelvuldig ter sprake. Als de vraag aan de orde komt welk percentage van de nieuw te bouwen woningen bestemd moet worden voor sociale woning bouw, wordt vaak standaard een percentage van 30 genoemd. Helaas wordt hierbij maar al te vaak voorbij gegaan aan wat nu eigenlijk de behoefte is aan sociale woningbouw.' Aan het woord is Theo Edel, fractielid van het CDA in Provinciale Staten. Percentage sociale woningen op peil 'Ik heb de gedeputeerde onlangs gevraagd om deze behoefte per (Zuid-Hollandse) regio in kaart te brengen. Uit het antwoord blijkt dat in alle Zuid-Hollandse regio's de sociale woningvoorraad (in totaal 816.000 woningen) boven de 30% van het totaal aantal woningen ligt; gemiddeld blijkt dit zelfs 55% te zijn. Ook blijkt dat in alle regio's het totaal aan sociale woningen groter is dan de omvang van de doelgroep (ongeveer 405.000 huishoudens).' Scheefgroei in wonen 'Dat desondanks niet de gehele doelgroep in Zuid-Holland in een sociale woningbouw- woning woont, komt met name door scheef groei in wonen: mensen met een hoger inkomen dan waarvoor de woningen zijn bedoeld, bewonen deze deels. 'Scheef wonen' hoeft van het CDA niet noodzakelijk volledig aan banden te worden gelegd. Het zal echter wel moeten afnemen, zodat woningen weer beschikbaar kunnen komen voor de mensen waarvoor ze bedoeld zijn. Het CDA vindt daarom dat bij nieuwe bouwprojecten de nadruk niet moet liggen op een vast percen tage bouw van 30% sociale woningen, maar op bouw van woningen die ervoor zorgen dat de doorstroming kan verbeteren. Dit geldt ook voor de Zuidplaspolder. Daarnaast vindt het CDA het essentieel dat woningtekorten voor bepaalde doelgroepen, zoals starters op de woningmarkt en ouderen, worden opgeheven.' De provincie wil dat er genoeg sociale wonin gen in Zuid-Holland staan. Maar wat is genoeg? Onderzoek uit 2006 naar de woningbehoefte laat zien dat 43 procent van de woningvoor raad in Zuid-Holland Oost 'sociaal' is. De omvang van de sociale woningvoorraad is in Oost meer dan twee keer zo groot als de groep mensen die op basis van hun inkomen in een 54% sociale woning zou moeten wonen: de aan- dachtsgroep. Op papier zijn er dus meer dan voldoende sociale woningen. Toch woont maar liefst 31 procent van de aandachtsgroep in Zuid-Holland Oost niet in een sociale woning Hoe komt dat? Scheefgroei in woninggebruik Ruim 65 procent van de sociale woningvoor raad in Zuid-Holland Oost wordt bewoond door mensen die op basis van hun inkomen ook in duurdere woningen zouden kunnen wonen, maar hier om verschillende redenen niet voor kiezen (zie grafiek). Voor een deel van die groep komt dit doordat er onvoldoende betaalbare koopwoningen in de buurt worden aangeboden. De provincie probeert de door stroming te bevorderen door gemeenten te stimuleren voldoende goedkope en middel- dure koopwoningen te bouwen. Verlies door sloop compenseren Daar komt bij dat er elk jaar in Zuid-Holland zo'n zesduizend woningen gesloopt worden De provincie wil dat de sociale woningvoorraad niet verder daalt. Ze vraagt daarom aan gemeenten om gemiddeld 30 procent van de nieuwbouw een sociale woning te laten zijn. Daarmee kan het verlies door sloop gecompen seerd worden.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 26