SCHOENENECHTPAAR VIERT SMARAGDEN HUWELIJK OVER MOGELIJKE HEEL ZUIDPLAS OP PAD BELASTINGVERHOGING MET ROTTERDAMPAS WERKEN VOOR WERK VAKANTIE TANZANIA VERDACHTEN ZAKKENROLLEN AANGEHOUDEN MOET HEEL MOORDRECHT HET WETEN? MAIL: REDACTIE@HART-VAN-HOLLAND.NL moordrecht Echtpaar Hertog jubileert Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 9 december 2009 Door Marianne Fortuin Moordrecht - De heer en mevrouw Hertog waren op 7 december 55 jaar getrouwd. Burgemeester van der Meer ging op bezoek om hen te feliciteren. De heer Hertog is bijna 78 jaar i geleden geboren in Moerkapelle, zijn vrouw 73 jaar geleden in Zoe- termeer. Mevrouw: "Dat was toen nog heel klein. We zeggen nog steeds 'dat is het land van boer die en die' als we het over de nieuw bouw hebben." Het echtpaar is na hun trouwen in de Dorpsstraat in Moordrecht gaan wonen. Meneer: "Ik was schoen maker. We gingen ook langs de deur om schoenen te halen en terug te brengen. Dat deden we met de fiets. Met het winkeltje hier in de Dorpsstraat hadden we een adres waar je de hele week je schoenen kon brengen om te la ten maken. Het bleek, dat er een groot woonhuis bij zat. Daar zijn we toen in getrokken." Mevrouw over de eerste herfst in het huis: "Het water van de IJssel stond heel hoog. Eerst liep het aan de ach terkant naar binnen. Er stond een halve meter water in de keuken en al onze nieuwe spulletjes werden nat. Dat was niet zo'n leuke start; in die tijd was het moeilijk om aan spullen te komen. Uit nood moes ten we toen bij mijn ouders gaan slapen. Wat de winkel betreft be gonnen we met nul-komma-nul, niet één klant en maar afwachten. De heer en mevrouw Hertog werden door de burgemeester gefeliciteerd. Er zaten toen al twee schoenma kers in Moordrecht. Maar van lie verlee ging het beter." Samen heeft het echtpaar zich in hun werkzame leven met schoenen bezig gehouden: als schoenmaker en schoenverkoper. Het pand met de piepkleine winkel werd in 1963 gesloopt en op dezelfde plek is een grotere winkel gebouwd, waar schoenen werden verkocht. Toen de concurrentie uit goedkope lan den te groot werd, verkocht men deze winkel - dat was in 1976 - en ging op de markt schoenen verko pen. Toen meneer 65 jaar werd, zijn ze gestopt. Meneer heeft tot drie jaar geleden nog schoenen gerepareerd voor Roemenië. Ze zijn nog altijd heel actief. Ze bridgen, spelen jeu de boules, fiet sen en wandelen samen. Mevrouw zit ook op een fietsclub en maakt soms tochten van dertig tot veertig kilometer. Meneer tennist en kaart graag en heeft een volkstuin. Het echtpaar heeft drie zoons en zeven kleinkinderen. Het feest wordt op 18 december gevierd, zo dat de jongste zoon, die in Dubai woont, daarbij aanwezig kan zijn. Door Natasha Qualm Moordrecht - Het voorstel van het college om de tarieven van diverse belastingsverordeningen te verhogen met 1,75 procent viel niet goed in de commissie. Met name Beter Moordrecht en de VVD lieten van zich horen. Beter Moordrecht kan slecht leven met het feit dat de verhoging van de verordeningen niet op werkelijke kosten zijn gebaseerd. De VVD liet weten te schrikken van de genoemde cijfers temeer omdat de infla tie volgens de fractie vrijwel niet omhoog gaat. Door Natasha Qualm Moordrecht - Net als in de andere fusiegemeenten kunnen de Moor drechtenaren straks op pad met de Rotterdampas. De pas vervangt de regelingen die minima hebben met het Sociaal- en cultureel fonds Moor drecht (Socufo) dat eerdaags wordt opgeheven. Het laatste woord is hierover echter nog niet gezegd. Beter Moordrecht heeft moeite mee dat Moordrechtse zaken sneuvelen om 'Rotterdamse invloeden'. pagina 29 Gouda/Moordrecht - De politie heeft zaterdag 5 december op aangeven van omstanders twee Roemenen van 17 en 32 jaar aan gehouden op verdenking van zak kenrollen. Een derde verdachte, een 56-jarige landgenoot, werd na hun verhoor eveneens aangehou den. De politie kreeg even na 14.00 uur de melding van zakkenrollen op de Kleiweg. Een Moordrechtse stond bij de kassa van een speel goedwinkel toen zij door een man werd aangesproken in gebrekkige taal. De man sprak direct daarna met een andere man waarna zij snel wegliepen. De Moordrechtse vond de situatie verdacht en keek naar haar tas. Haar tas bleek open te staan en haar portemonnee was uit haar tas weggenomen. De Moordrechtse schreeuwde naar de mannen en zag ze vervolgens we grennen. Een getuige is achter de twee verdachten gelopen op de Lange Tiendeweg. Ter hoogte van Klein Amerika splitsten de man nen zich. Omstanders konden één van de verdachten op de Blekers- ingel aanwijzen. Hierop werd hij aangehouden. De getuige wist een uitgebreid signalement van de andere verdachte te geven waarna ook deze verdachte werd aange houden. Nadat één van de verdachten had verklaard met meerdere personen naar Gouda te zijn gekomen werd een auto met drie personen kort daarna staande gehouden. Vervol gens werden de camerabeelden bij de speelgoedwinkel bekeken. Twee mannen leidden de Moordrech tse af, terwijl een oudere man, de derde verdachte, de portemonnee uit de tas haalde. De oudere man was één van de inzittenden van de auto. De verdachten zijn dinsdag 8 december voorgeleid bij justitie. Op basis van een advies van de Be stuurlijke klankbordgroep zal de raad van de gemeente Zuidpias volgend jaar de begroting tot 2013 vaststellen. Daarom moeten nu de bijbehorende nieuwe be lastingtarieven te worden vast gesteld. In de uitgangspunten is aangegeven dat de tarieven van de rioolrechten en de afvalstof fenheffing kostendekkend blijven en dat de tarieven van de overige belastingen verhoogd worden met het inflatiepercentage van 1,75 procent. Verder wordt voor gesteld om de tarieven voor de Onroerende-Zaakbelasting en de Roerende-Zaakbelasting ongwij- zigd te laten en de harmonisatie van de verordeningen over te la ten aan de raad van de gemeente Zuidpias in het eerste kwartaal van volgend jaar. Volgens wethouder Ron Gast is er tijdens de Bestuurlijke Klank bordgroep afgesproken om zoveel mogelijk zaken te harmoniseren. Echter, veel zaken zijn nog niet met elkaar te vergelijken zoals bij voorbeeld de lijkbezorgingsrech- ten. Het verschil tussen de begraaf plaatsen van de fusiegemeenten 's op dit moment te groot om de belastingen nu al te harmoniseren. Daarom is er besloten een collec tieve lijn van 1,75 procent aan te houden. "Deze verhoging is ge- basseerd op basis van de inflatiecij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De verhoging is dus niet onderbouwd door honderd procent kostendekking. De nieu we raad kan verhoging eventueel bijstellen naar beneden, maar niet verhogen. De verwachting is dat bewoners in Moordrecht in de toe komst goedkoper uit zullen zijn. Bewoners in Nieuwerkerk mogen op hogere kosten rekenen." Jan Spelt (BM) vond de gedachte gang in deze wel erg makkelijk. "Je zou een meer aangepast tarief verwachten. Ik zou graag een ver gelijk willen met afgelopen jaar. Dan weten we of de inkomsten van de belastingen voldoende wa ren of niet en of er aanpassingen moeten komen." De VVD pleitte voor de inzet van een nullijn, maar vond daarvoor weinig gehoor bij het college. "De suggestie van nul procent verhoging zou ik u ontra den. Wij bereiden alleen voor. De beslissing over de tarieven is aan de nieuwe raad," aldus wethouder Gast. Tijdens de komende raadsvergade ring zal verder over dit onderwerp worden gesproken. Op 1 januari 2010 is de herindeling naar de gemeente Zuidpias een feit. Met name in het kader van deze herindeling is harmonisatie en afstemming gewenst van het beleid op het terrein van werk en inkomen. Met betrekking tot het beleid van voorzieningen op het terrein van maatschappelijke par ticipatie van onder andere stad- spassen en dergelijke, geldt dat deze voorzieningen uitsluitend betrekking mogen hebben op so ciaal-culturele en sportieve activ iteiten. Met het intrekken van de Verordening Socufo en het instel len van de Rotterdampas willen de fusiegemeenten een uniform min imabeleid voor alle inwoners van de gemeente Zuidpias bereiken. De huidige verstrekkingen in het kader van het Socufo op het ge bied van de sociaal culturele- en sportieve activiteiten, kunnen grotendeels worden vergoed via de Rotterdampas. In de nog vast te stellen nota bijzondere bijstand 2010 van de gemeente Zuidpias is in principe reeds overeenstem ming met betrekking tot het ver strekken van bijzondere bijstand ten behoeve van schoolgaande kinderen, chronisch zieken en gehandicapten en andere zaken. Alle overige bijzondere kosten kunnen op basis van individuele bijzondere omstandigheden ver goed worden. Op Beter Moordrecht na konden de fracties begrip opbrengen voor het voorstel de verordening die alleen voor Moordrecht geldt wordt in te trekken. De VVD liet weten blij te zijn dat inwoners van Moordrecht gebruik kunnen gaan maken van de Rotterdam pas. "Het gebied is groter en uit gebreider. Ik vind wel dat de pas de mogelijkheden in Moordrecht moet dekken," aldus Jos Beekman (VVD). De PvdA-fractie vroeg aan de wethouder of de gemeente in deze ook geen actie kon onder nemen, bijvoorbeeld door een oproep in de media te doen, om zo de pas nadrukkelijk onder de aandacht van de lokale verenigin gen te brengen. Wethouder Ron Gast liet in een reactie weten dat de naam suggereert dat de pas al leen in Rotterdam is te gebruiken, maar dat ook de lokale verenigin gen, instellingen en organisaties door de organisatie van de Rot terdampas actief benaderd zal worden. "De suggestie om als ge meente de lokale verenigingen en organisaties actief te benaderen vind ik een goed idee, al denk ik dat een brief beter zal werken dan een algemene oproep," aldus Ron Gast. Moordrecht - De deelnemers aan de werkvakantie naar Tan zania, die komende zomer in het kader van 'Make a change' in Tanzania gaan meehelpen bij opbouwwerkzaamheden, zijn de komende weken druk in de weer met het inzamelen van geld voor deze werkvakantie. Zo kan men op zaterdag 12 en zaterdag 19 december de ei gen auto bij Garage Oosterwijk brengen voor een wintercontro- lebeurt. Tot de donderdag voor afgaand aan de betrokken za terdag kan men reserveren via info@tanzaniamakeachange.nl. De kosten bedragen 10,- euro. Kerstpost De deadline voor het inleveren van te bezorgen kerstpost is ver schoven van zondag 13 decem ber naar zaterdag 19 december. Voor 0,25 euro per kaart zorgen de jongeren ervoor, dat alle kaarten op tijd bezorgd worden in Moordrecht en Gouderak. Op vrijdag 1 januari zullen alle deel nemers aan de Tanzaniareis, op basis van sponsoring, een duik nemen in het ijskoude water van de Hollandse IJssel. Voor meer informatie: www. tanzaniamakeachange.nl.

Hart van Holland | 2009 | | pagina 29