m ZEVENHUIZENSE KERSTMARKT WORDT TRADITIE 1 i^^VFNHUIZB^MQËRKAPËÏlE^ RENÉ VAN LEEUWEN PAKT NATIONALE TITEL SCHAKEN WISSELENDE RESULTATEN SCHAAKTEAMS MOERKAPELLE KOMT ALLEN TE SAMEN VOOR ZILVEREN KERST NAAR WERELDWINKEL KERSTNACHTDIENST IN 0NTM0ETINGSKERK Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 16 december 2009 pagina 13 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel"en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, ivatersnood enzovoort. Het echtpaar van Dieren; Willem was net terug uit Indië. De heer Willem Hendrik van Die ren, geboren 1925, vertelt: Mijn ouders woonden met hun gezin van vijf kinderen, waaron der ik, op de Stille Capelse weg, toen tussen Zevenhuizen en Ca- pelle. Mijn vader werkte als boe renknecht bij boer Piet Paul aan de Ommoordseweg en later bij boer Rinus Dijkshoorn. Wij gin gen op Oud Verlaat naar school. Na mijn schooltijd werkte ik als arbeider bij drie vrijgezelle vee boeren, Jan en Piet en boerin Marie Rubke, zij hadden veertig koeien, dat was veel in die tijd. Ik leerde Trien Benninxhof ken nen Haar vader reed met zijn vrachtwagen voor de Nieuwer- kerkse tuinders groenten naar de veiling. Indië We waren nog maar kort ge trouwd toen ik voor militaire dienst naar Nederlands Indië moest. De geplande anderhalf jaar wer den drie jaren. Bij vertrek hadden we een dochtertje van een jaar, bij mijn thuiskomst was zij vier, ik heb haar peutertijd gemist. Ik was bij de infanterie in West Java in Batavia en Bandoeng om de orde bewaren. Kort geleden hadden we een reünie in Amers foort, ik zag daar mijn oude kor poraal terug. Ik moest eens zes weken inval len in de keuken, daar leerde ik Indische eten maken. Met mijn terugkeer was het feest natuur lijk. Ik kookte voor de hele fami lie een rijsttafel met van alles en nog wat, zelfs de pinda's ging ik roosteren. Ze hebben gesmuld, maar hadden een hete tong! Hier in Nederland kende men dit eten niet, men at hier alleen rijst met krenten, boter en rozijnen. Daarna kookte ik het vaak, wat overbleef zette ik in de stuur. Mijn schoonzus kwam veel bij ons en zette altijd het koffiewa ter in de schuur op het stel. Maar steeds bleef ze lang weg zodat we haar zonder dat ze het wist betrapte op het snoepen van de nasi die daar stond, ze vond het 20 lekker. We verstopte de pan en zeiden daarna: 'Zoek je iets?' We heb ben erg moeten lachen en jaren daarna werd zij nog geplaagd. De boerderij aan de Vlietkade. Witlof In een grote schuur begon ik wit lof te kweken. Ik haalde verwar- mingspijpen bij Jan Snoei aan de 's Gravenweg en mijn vriend laste ze aan elkaar en groef ze in de grond zodat ik drie keer witlof kon telen in één jaar, de witlof groeit in duister en warmte. Mijn schoonvader bracht de witlof naar de Rotterdamse veiling aan het Noordplein. Daarna werkte ik bij het bouwbedrijf van Bram van der Knaap in Zevenhuizen in de kassenbouw. Daar kreeg ik een ongeluk, er gleed een kist met glas van zeshonderd kilo tegen mijn been waardoor ik mijn been brak en verwondde. Ik bleef er last van houden, zodoende werd ik afgekeurd en kon ik de WAO in, ik kon niet meer werken dat was heel vervelend. Oud Verlaat We kregen vijf kinderen en woonden 25 jaar heel fijn in een boerderij aan de Vlietkade op Oud Verlaat, de eigenaresse was mevrouw Hofman die het land verhuurde aan Stofbergen. Jarenlang was ik lid van zang vereniging 'Ons genoegen'. De zilveren bekers die wij soms won nen staan nog in 'De Vierkap in Oud Verlaat, ledereen kende elkaar. Ik ben nogal muzikaal mijn orgel bespeel ik en tevens een mondharmonica. Ik woon in een bejaardenwoning aan het Begoniaplein maar als ik me al leen voel ga ik naar de Zevenster, daar kan ik een gezellig babbel tje maken. En in een groep vragen ze vaak hé Willem: 'speel nog eens een versie' dan fluit ik wat oude lied jes op mijn mondharmonica en dan gaan ze soms meezingen en dat vind ik leuk." Zevenhuizen - Na een periode van zacht weer daalden de temperatu ren ineens aanzienlijk, zodat het weer op de kerstmarkt van vrijdag 11 december passend winters aanvoelde. Warme dranken als glühwein, chocolademelk, vers gezette koffie, erwtensoep en pompoensoep von den dan ook gretig aftrek op het voor de gelegenheid gezellig versierde C1000-plein. Ook de traditionele oliebollen gingen grif van de hand. Door Geertrude Verweij Behalve de etenswaren was er nog veel meer te zien en vooral te koop. Niet alleen bedrijven uit het dorp zelf, maar ook standhouders met een zeer gevarieerd aanbod aan handelswaar hadden hun kra men ingericht. Wie op zoek was naar kerstdecoratie kon kiezen uit verschillende stijlen en kleuren bij een aantal kramen en er was een ruime keus aan feestkleding. Ook op het gebied van cadeautjes voor onder de kerstboom of voor in de kous was er van alles te koop, zo wel speelgoed voor de kinderen als boeken en sieraden voor vol wassenen. Bij het kraampje voor kapsalon La Sorella konden langharigen ter plekke diadeemvlechten laten ma ken, die voor extra kerstsfeer ook nog eens versierd werden met glit ters. De Oranjevereniging was aanwezig en Team Zeparo verkocht erwten soep en kerstversieringen om geld voor het goede doel in te zamelen. De Hervormde Kerk deelde gratis pompoensoep, koek en dvd's uit. Live muziek werd verzorgd door Dinie Visschers en Henk Wolswijk die als Duo-Everywhere populaire en nostalgische kerstliedjes zon gen, Als zij pauzeerden werden er al even gezellige kerstcd's ge draaid. Aan de grote belangstelling voor de kerstmarkt was te merken dat het evenement zo langzamerhand een echte traditie in het dorp be gint te worden. Hengelo/Moerkapelle/Zevenhuizen - Van Leeuwen, lid van biljartvereni ging BV Moerkapelle is afgelopen weekend in Hengelo Nederlands kam pioen geworden in de spelsoort Driebanden klein 2e klasse. Door zijn formidabele optreden tijdens het Regiokampioenschap in Leimuiden was Van Leeuwen met het hoogste moyenne nipt als eer ste geplaatst. Van Leeuwen startte vorige week vrijdag voortvarend met een winst in 28 beurten, wat hem direct de koppositie oplever de. De volgende twee ronden le verden nog eens vier winstpunten op. Samen met Stan Scholten uit Enter bleef Van Leeuwen de eerste dag ongeslagen. Door een beter moyenne bleef Van Leeuwen aan kop staan. Op zaterdag leverde ronde 4 de eerste nederlaag op voor Van Leeuwen. Ook Scholten liep tegen een verlies op. Ronde 5 leverde weer winst op voor Van Leeuwen met 25 caramboles in 20 beurten. Ook Scholten wist te winnen. In de zesde ronde op zondag wist Van Leeuwen na een moeizame partij te winnen van Kees Pijper, terwijl Scholten zijn partij verloor. Voor Van Leeuwen was het kampi oenschap zo goed als binnen. Een paar caramboles en een normale partijlengte zouden al voldoende zijn voor de titel. De finalepar tij tegen Scholten werd door Van Leeuwen echter dik verloren waar door beiden 10 matchpunten had den. Door het betere moyenne van Van Leeuwen, 0.701 tegen 0.602 van Scholten, ging de kampioens beker echter naar Zevenhuizenaar Van Leeuwen. Na het behalen van de Nederlands Kampioenschap tij dens de teamkampioenschappen in 2006 is dit de tweede nationale titel voor Van Leeuwen. Moerkapelle - Het eerste en derde schaakteam van schaakvereniging Moerkapelle kwamen afgelopen week in actie. Het derde speelde vrijdag tegen het vijfde team van Messemaker uit Gouda. Tegen het jeugdige team van Messema ker werd er lang stand gehouden, maar uiteindelijk trok Messemaker met 5-3 aan het langste eind en liet meteen zien dat het een serieuze titelkandidaat is. Gerrit van Mee- teren behaalde de enige overwin ning terwijl er remises waren van Ron Droog, Freek Hofman, Henk Doornhein en Sander Marijt. Wim Westerman, Pieter Perdijk en Mat thias Freeke verloren. Op zaterdag speelde het eerste team thuis tegen het eerste uit Leiderdorp. Wim Vroegindeweij speelde sinds lange tijd weer een partij en kon meteen een punt no teren. Ook Hugo van Elteren wist te winnen. Hier stonden echter twee verliespartijen tegenover van Bou- dewijn Weijermars en van Wouter Vroegindeweij. In de tijdnoodfase won Arno Luinenburg net binnen de tijd zijn partij, maar door Maar ten Vroegindeweij werd verloren. Gerard van Ommeren en André Nieuwlaat hielden hun stellingen heel knap remise waardoor er een gelijk spel op het scorebord stond. Na de promotie van vorig jaar is de huidige vierde plaats een knappe prestatie van het eerste team. In de onderlinge competitie wa ren er door deze wedstrijden wei nig partijen. Koploper Arian de Bruine speelde remise tegen Tim van Breda. Verder stopte Jan Blok de opmars van Jojanneke Weijer mars doordat Jojanneke een stuk weggaf, speelden Ad Voerman en Kevin Bakker remise en won Jan Noorland van Frits van der Starre. Moerkapelle - In het kergebouw van de gereformeerde gemeente wordt vrijdag 18 december een kerstzangavond gehouden. Aan vang 19.30 uur. Medewerking verlenen de christelijk gemengde koren Sursum Corda en Asaf, ou- derenkoor de Avondster, de jon gerenkoren Nethanja en Asarela en een muziekgroepje. ledereen is welkom, de toegang is vrij. hanger in de vorm van een onein dige geluksknoop, afkomstig uit Nepal. Ook parelkettingen zijn, zo wel in strakke als in de meer klas sieke uitvoering, verkrijgbaar. We reldwinkel Z-M is gevestigd aan de Dorpsstraat 202D en is geopend op woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur; vrijdag 18 de cember tot 20.00 uur. In de week voorafgaand aan kerst alsmede in de week erna is de winkel ook op maandagmiddag en op dinsdag geopend. Op zaterdag 2 januari is de winkel gesloten. Zevenhuizen-Moerkapelle - Spe ciaal voor de Kerstdagen heeft Wereldwinkel Z-M veel zilveren sieraden in het assortiment opge nomen; grote en kleine hangers aan een zwart koord, schakelarm banden waar bedeltjes bij gekocht kunnen worden, oorknopjes, oor hangers en ringen. Ook zijn er hangers met een blauwe of zwarte steen, en bijpassende oorknoppen. De sieraden, afkomstig uit diverse ontwikkelingslanden, zijn fraai afgewerkt en hebben soms een symbolische betekenis, zoals de Zevenhuizen - In de Ontmoe- tingskerk aan de Dorpsstraat 106 vindt op donderdag 24 de cember om 22.30 uur een kerst nachtdienst plaats; een dienst met het Kerst-Evangelie, met bekende liederen, met sfeervol le muziek én met de warmte van vuur. Voorganger in de dienst is dominee M.A. Doolaard-van Verseveld. Muzikale medewer king wordt verleend door Her man Vos op het orgel en Margré van Gestel op altblokfluit. Na de dienst is er gelegenheid tot bij praten onder het genot van een glas glühwein. Door Elly van Gelderen

Hart van Holland | 2009 | | pagina 13