fifejrt ff A L f*11 I I-3 twintig jaar hulp adn Roemenië Emmy en Brom Noordam ïém '~*a3$é Hl" :ÏRï,t^ sps-ap MB-.-, ■VSRjv^ - Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 december 2009 pagina 25 iw rj-aisfe- és- - Moerkapelle - Sinds bijna twintig jaar zet ten Bram en Emmy Noordam zich belange loos in voor Roemenië. Bram: "Na de val van Ceausescu in december 1989 is Roeme nië vrij geworden. Er was destijds een pro gramma op RTL waarin Linda de Mol vracht wagens opriep om met hulpgoederen naar Roemenië te gaan. Onze overbuurman. Jan van Kralingen, had zich ook ingeschreven en vroeg of hij een fotocamera en een vi deocamera kon lenen. Ik zei dat ik dat niet kon doen, maar dat ik wel mee kon gaan om te filmen en te fotograferen." Wat hij zag in Roemenië raakte hem diep. "Toen we terugkwamen heb ik gezegd: hier ga ik iets aan doen. Het was, en is nog steeds, doffe ellende, alleen maar narig heid. De mensen leven nog steeds onder elk menselijk niveau. Het is niets en het zal niets worden ook." Door Geertrude Verweij In januari 1990 begon Noordam met het verzamelen van hulpgoederen. De Stichting Kinderhulp Roemenië werd in maart 1991 opgericht. "Ons jaarlijkse doel is in novem ber met een stuk of vijftien vrachtwagens naar Roemenië te vertrekken. We voorzien tussen de 800 en 1000 gezinnen per jaar van hulpgoederen. Dat gaat vooral om aardap pelen, uien, groenteconserven en levensmid delenpakketten. Daar kunnen ze dan weer een paar maanden mee vooruit. Daarnaast verdelen we ook kleding, schoenen, bedden en beddengoed." Alle hulpgoederen worden rechtstreeks uitgedeeld en ook de dorpen worden door Noordam zelf gekozen. Behalve de rechtstreekse hulp aan gezinnen worden ook hulpmiddelen verstrekt aan medische posten en scholen. "In het voor jaar gaan we meestal op werkbezoek. Dan gaan we goed rondkijken in zo'n dorp. De gemeente werkt mee en verstrekt gegevens over de samenstelling van de gezinnen. We gaan scholen inventariseren en aan de hand daarvan gaan we kijken wat we bij elkaar kunnen krijgen." Goed terecht In het magazijn worden bijna het hele jaar door iedere maandagavond goederen ge sorteerd en verpakt door zo'n twintig vrijwilligers. "De leeftijden van onze vrijwilligers liggen wel vrij hoog, de oudste is dik in de tachtig. Het zou fijn zijn als daar wat jonge mensen bij kwamen. Het is alle maal onbetaald, maar iemand die minstens een jaar echt meege werkt heeft, kan wel zo nu en dan eens mee naar Roemenië. Ook onze vracht wagens en chauffeurs worden vrijwillig ter beschikking gesteld. De vrachtrijders vertel len ons dat ze het zo fijn vinden om te zien dat de spullen echt bij de mensen terecht ko men. Daarom blijven ze het doen." Vakantiekampen Sinds 2004 organiseert de SKR in de zomer ook vakantiekampen voor de kinderen uit de dorpen die geholpen worden. Emmy Noordam: "Die gezinnen wonen in huisjes van nog geen twintig vierkante meter. De kinderen wor- den naar bui ten getrapt, die zijn altijd te veel. Toen is het a idee ont staan om ze een paar dagen te verwennen. We halen ze bewust niet hierheen. Dat is erg lastig met verzekeringen en zorgt voor hoge kosten, maar het is ook een te groot verschil met wat ze gewend zijn. We halen ze nu een paar dagen uit hun eigen omgeving weg, maar ze blijven wel in hun eigen land, waar iedereen hun eigen taal spreekt. We hebben een prachtplekje in de bergen gevonden." Per week komen er vijftig kinderen van acht tot vijftien jaar naar het vakantiekamp. "Ze komen van maandag tot vrijdag en spe len van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Tussendoor komen ze steeds bij je hangen voor een knuffel of een aai over de bol. We geven ze ook goede maaltijden. Dat zijn ze niet gewend. We moeten ze leren om gezel lig aan tafel te eten, want thuis hebben ze niet eens een tafel. Het is voor hen al een hele luxe dat ze een eigen bed hebben. Soms vinden ze het zo eng om alleen te slapen dat ze 's nachts toch bij elkaar kruipen." Het is dankbaar werk. Haat-liefde "Ze huilen als ze naar huis moeten en zeg gen dat het de mooiste week van hun leven was. Dan schiet je zelf ook wel even vol. Als je die koppies ziet, dan weet je dat je het niet voor niets gedaan hebt. Je laat iets bij ze achter waar ze hun hele leven op kunnen teren." Bram heeft een nuchtere kijk op de situatie in het land. "Ik heb een haat-liefde verhouding met Roemenië. Het is een prachtig land. Het heeft alles. De polders van hier, het laagge bergte van Limburg, het midden-gebergte van het Sauerland en bergen zo hoog als de Alpen in Oostenrijk. Er zijn prachtige meren en bossen waar nog wolven en beren leven. Maar afspraken kun je er niet maken. Als ze ja zeggen, doen ze nee. En als ze beloven aanwezig te zijn, komen ze niet opdagen. Dat is het resultaat van dertig, veertig jaar onderdrukking. Het duurt nog wel een ge neratie voor dat eruit is." Dat de situatie niet lijkt te verbeteren stemt de Noordams verdrietig, maar is ook de drijfveer voor hun werk. "Als alles goed was, hoefden we niet meer te komen met een hulpkonvooi. Dan gingen we naar Roeme nië op vakantie. De mensen die we helpen hoeven ons niet dankbaar te zijn. We zijn blij dat wij de middelen hebben om dit te kunnen doen. Dat is voor ons voldoende." i

Hart van Holland | 2009 | | pagina 25