Peter en Eveline zijn pleegouders Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 december 2009 pagina 29 TV "Soms zit er maar twee uur tussen het telefoontje en het moment dat een kind bij ons bin nenkomt", vertellen Peter en Eveline. Sinds drie jaar zijn ze pleegouders voor kinderen die tijdelijk uit de thuissituatie weg moeten. In de geborgenheid van hun gezin, krijgen kinde ren de kans tot rust te komen terwijl de eigen ouders hun leven weer op de rails zetten. Door Christine de Vos 'Het zullen geen voorbeeldige kinderen zijn' waarschuwden Peter en Eveline hun vrien den en bekenden op de kerstkaart van 2006, waarop ze hun stap aankondigden. Pleeg kinderen gedragen zich door hun problema tische achtergrond vaak anders dan volwas senen om hen heen verwachten. Redenen voor uit huis plaatsing kunnen variëren van bijvoorbeeld verwaarlozing en mishande ling tot verslaafde of dakloze ouders, leder kind komt met een rugzakje 'oud zeer' bin nen. Hoe daar mee om te gaan is vaak een kwestie van aftasten. "Van Sanne en Lotte wisten we eigenlijk niets toen ze binnenkwamen", vertelt Eve line. "We kregen een half A4tje met infor matie over de zusjes en dat was dat. Sanne van twee brulde en was heel boos. Lotte, drie jaar, was vooral verdrietig en volledig uitgeput. Ze heeft de eerste week bijna al leen maar geslapen. We hebben een box voor haar in de kamer gezet. Eigenlijk was ze daar al te groot voor, maar ze voelde zich er veilig. Gaandeweg, met veel rust en regel maat ging het beter met de meisjes." "Delano kende totaal geen structuur en ritme. Hij was gewend bij zijn moeder te slapen en kwam wel tien keer op een avond zijn bed uit. Kalm en standvastig legden we hem iedere keer weer terug. Toen we erach ter kwamen dat hij thuis gewend was aan altijd veel herrie om zich heen, zetten we en cd aan in zijn slaapkamer. Dat hielp." Peter en Eveline zijn een nuchter en rustig stel en vinden het eigenlijk niet zo bijzon der wat ze doen. Gewoon, er zijn voor een kind dat dat nodig heeft. "We bleken zelf geen kinderen te kunnen krijgen, en we zochten een levensinvulling die we samen konden oppakken", zegt Peter. "Dat werd pleegzorg." Ouderschap delen Tijdens een speciale cursus werden de aan staande pleegouders voorbereid op hun taak. Peter: "We werden ervan bewust dat pleegzorg betekent dat je ouderschap deelt met de eigen ouders van het kind. Die zijn bijna altijd in beeld, en een kind zal ook al tijd loyaal aan hen blijven, wat er ook in het gezin is gebeurd. Het is belang rijk dat je de ouder altijd in zijn waarde laat. Dat betekent niet dat je negatieve dingen moet nege ren, maar in plaats van: 'dat doet jouw "Het geeft veel voldoening er te kunnen zijn voor een kind." ren zelf meebrengen is vaak maar de vraag. Bij pleegopa en -oma zijn de kinderen altijd welkom. Eveline: "Mensen die verder van ons afstaan zijn soms minder begripvol. 'Doe niet zo streng tegen hem' zeggen als ik Ah mad terechtwijs. Voor de buitenwacht is hij een heel lief ventje, maar af en toe gaat hij echt los en vliegt het speelgoed in het rond. Soms word ik weieens kriegel van die reac ties. 'Geloof je me niet ofzo?' denk ik dan. Juist deze kinderen hebben veel structuur en duidelijkheid nodig. Dat biedt hen veilig heid." Wanneer de kinderen weer naar huis gaan, of naar een ander pleeggezin, krijgen ze en fotoboekje mee dat de tijd beschrijft dat ze in het gezin van Peter en Eveline doorbrach ten. Zo kunnen de ouders het eerste tandje en de eerste stapjes die ze gemist hebben terugzien. Peter en Eveline kijken de boekjes nog af en toe in en genieten van de herin neringen. Hoewel pleegouders zich altijd bewust zijn dat een kind op een gegeven moment weer zal vertrekken, is het afscheid niet altijd makkelijk. "Als ze teruggaan naar hun eigen ouders en we weten dat het goed zal gaan, hebben er vrede mee", zegt Peter. "Daar horen ze tenslotte thuis." Eveline: "Maar ze hebben ook bij ons gehoord, er is hoe dan ook een band ontstaan. Het blijft een dub bel gevoel." Ook voor de kinderen valt het afscheid niet mee. Het idee dat er een ander kind in haar bedje zou komen nu ze weer naar huis zou gaan, stond Lotte helemaal niet aan. Ze wilde best terug naar mamma, maar tante Eveline moest mee. "Langzaam aan worden de kinderen voorbereid op te rugkeer naar huis", vertelt Eveline. "Eerst een dagje, dan een weekend logeren. Zo= ziet Jeugdzorg ook of de ouders het echt wel aankunnen. Tegelijk kunnen zij ook weer wennen." Pleegzorg vinden Peter en Eveline een mooie levensinvulling, waaraan ze in eerste instan tie niet eens gedacht hadden. Peter: "Ik heb het gevoel dat dit op ons pad is geplaatst toen bleek dat we kinderloos zouden blij ven." Eveline vult aan: "Het geeft heel veel voldoening er te kunnen zijn voor een kind in een crisissituatie. In drie jaar tijd hebben we vijf keer een kind kunnen helpen. Moge lijk komt er ook eens een kind dat zal blijven tot volwassenheid" Uit privacyoverwegingen zijn de namen van de kinderen gefingeerd. Omdat het kan voorkomen dat ouders niet (mogen)weten waar hun kind verblijft, zijn ook de pleegou ders in dit artikel relatief anoniem gemaakt. pappa fout' kun je bijvoorbeeld beter zeg gen 'dat doen wij hier anders'. We laten een kind meedraaien in ons gezin en volgens onze levensstijl, zonder ons af te zetten te gen de gebruiken waaraan hun ouders hech ten. Als een kind de leeftijd ervoor heeft, gaat het mee naar de kerk. Bidden dringen we niet op, maar dat doet een klein kind op een gegeven moment vanzelf na. En hoewel het bij ons gebruikelijk is dat meisjes geen broeken dragen, gaan we ze niet meteen de eerste dag in een rok steken. Een kind moet ook zichzelf kunnen zijn. Het jongetje dat nu bij ons woont mag vanwege zijn geloof geen varkensvlees eten. Daar zijn we niet di rect op tegen, dus dat krijgt hij ook niet." Peter en Eveline realiseren zich dat de eigen ouders van de kinderen veel moeten missen. "De eerste lach maar ook de eerste woord jes, de eerste stapjes voor het eerst op het potje, die zijn voor ons, niet voor hen. Tij dens het bezoek, dat meestal op neutraal terrein plaatsvindt, vraagt de ene ouder honderduit over de ontwikkeling van zijn kind, terwijl de ander weinig belangstelling kan opbrengen voor wat we vertellen. Dat is soms moeilijk." Structuur en duidelijkheid In de veilige omgeving van hun gezin ont wikkelen kinderen zich snel. Ahmad van ruim twee jaar, sprak bij aankomst nog nau welijks, maar is in zeven maanden een gezel lige kletskous geworden en weet nu ook wat de betekenis is van 'even wachten'. Vrienden, familie en mensen uit de kerk, reageerden zonder uitzondering positief en helpen hen wel eens uit de brand met speelgoed of kleertjes, want wat de kinde-

Hart van Holland | 2009 | | pagina 29