Vrijwilliger hospice IJsselThuis Tine Kortekoos Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 december 2009 pagina 33 Nieuwerkerk aan den IJssel - Het hospice IJsselThuis opende 25 juni 2005 haar deu ren. Het hospice is een alternatief als ster ven in de thuissituatie niet mogelijk is en men niet kiest voor sterven in bijvoorbeeld een verpleeghuis. IJsselThuis biedt ruimte aan vier bewoners en in het hospice wordt de zorg rondom de bewoner gecontinueerd door huisarts en wijkverpleging. Daarnaast ondersteunt een groep van bijna vijftig vrij willigers de bewoners. Zij zorgen ervoor dat IJsselThuis een bijna-thuis-huis is door de bewoners aandacht te geven voor alle licha melijke, geestelijke en sociale aspecten van het leven. Eén van die vrijwilligers is Tine Kortekaas die sinds een jaar in het hospice werkt. "Het mooie van dit werk is dat je er echt voor iemand kan zijn," aldus Tine. Door Natasha Qualm Vijfjaar geleden woonde Tine Kortekaas een informatieavond over het hospice bij. "Wat ik die avond hoorde sprak mij heel erg aan. Ik voelde er wel wat voor om in het hospice als vrijwilliger aan het werk te gaan, maar aan gezien ik nog een drukke baan had ontbrak mij de tijd." Vorig jaar heeft Tine de stap ge nomen. "Een vriendin van mij vertelde dat ze een intake had en vroeg of dat ook iets voor mij was. Ik heb het inschrijfformulier inge vuld en een week later draaide ik een dienst mee." Huiselijk Die eerste dienst viel erg mee. "Ik ging er heel open in. Het viel me op dat het gewone hui selijke leven daar gewoon doorgaat ondanks alle beperkingen. Koffie zetten, een boter ham eten. Dat soort normale dingen. Na af loop dacht ik: het is eigenlijk net als thuis. Dat kan ik wel." Het speelde ook mee dat tijdens die eerste dienst er geen bewoners waren waarvan de lichamelijke conditie heel slecht was. "Er was nog niemand lichamelijk of geestelijk aan het sterven. De bewoners die er toen waren liepen nog rond en geno ten van een ontbijtje in de woonkamer." Instellen De tweede dienst was moeilijker. "De tweede keer dat ik een dienst meedraaide kwam ik met de insteek waarmee ik de eerste dienst was weggegaan. Maar dan blijkt dat er in die tussentijd veel is veranderd. Een bewoonster die de eerste keer nog rondliep kon toen niet meer het bed uitkomen en in de tussentijd was er iemand overleden. Dat was schrikken. Maar na een tijdje is die schrik ook weer over. Het lijkt wel alsof je geest zich daarop in stelt," aldus Tine. "Ik heb er wel van ge leerd dat je iedere keer dat je naar het hos pice gaatje moet instellen op het feit dat het niet meer zo zal zijn als op het moment datje wegging. Het is iedere keer anders." Nagellak Na een degelijke training, waarin allerlei as pecten van de te leveren zorg aan bod kwa men, kwam de dag dat Tine voor het eerst zelfstandig aan de slag ging. "Ik had me er helemaal op voorbereid," vertelt Tine glim lachend. "Toen ik een oproep kreeg om naar een bewoonster te gaan was ik er klaar voor om mooie, diepgaande gesprekken met haar te houden. Toen ik haar kamer binnenliep vroeg ze aan me: wil je mijn nagels lakken? In plaats van dat diepe gesprek hebben we gesproken over verschillende kleuren nagel lak. Dat vond ik zo mooi! Maar ook dat is belangrijk. Dit soort gesprekken maken deel uit van het normale leven. Even normaal zijn. Ondanks dat je weet dat er een einde aan komt, gaat het leven gewoon door alsof je thuis bent." Afscheid Het vrijwilligerswerk in het hospice heeft zijn vele mooie kanten, maar kan ook bij tijd en wijle moeilijk zijn. "Sterven is hard werken. Je moet afscheid nemen van wat je kon en van je familie. Als vrijwilliger moet je daar mee om kunnen gaan. Je kunt wel eens aan jezelf gaan twijfelen. Doe ik het wel goed? Gelukkig kan je in dit soort situaties altijd bij je coördinator terecht. Ook kan er wel eens een leegte ontstaan als iemand die een aantal weken in het huis heeft gewoond is overleden. Gelukkig hebben we een mooi ritueel in het hospice waarbij we de over ledene naar buiten begeleiden. We blijven buiten staat totdat de rouwauto stapvoets de straat is uitgereden. Van binnen neem ik dan afscheid. Op dat moment kan ik het ook afsluiten. We hebben voor de bewoner alles gedaan wat we konden om het verblijf in het hospice zo fijn mogelijk te laten verlopen. Dan is het goed." Menselijkheid Het hospice is een totaal andere wereld waar niets moet en alles mag. "Het is een wereld van echt zijn," vertelt Tine. "Mensen worden rustig en leggen al hun schillen die ze in hun leven hebben opgebouwd weer af. Ze keren terug naar hun oorspronkelijke zelf." Het be langrijkste in het werk is het er zijn. "Dat een "Het is een wereld van echt zijn" bewoner weet dat als hij ligt te slapen dat er altijd iemand is. Dat ze weten dat ze er niet alleen voor staan, maar dat we er zijn om ze te helpen. We bieden ze een veilige thuisb|p sis waardoor de bewoners tijd hebben voör het echte contact, van mens tot mens. Het geeft veel voldoening om de menselijkheid terug te kunnen geven in soms levensor^ waardige situaties."

Hart van Holland | 2009 | | pagina 33