Ada van Gelder nam afscheid van Beth-San Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 december 2009 pagina 37 Na ruim achtentwintig jaar in zorgcentrum Beth-San gewerkt te hebben, nam Ada van Gel der begin december afscheid van het zorgcentrum. "Ik ben niet in de zorg begonnen. Ik had een administratieve functie, eerst op een scheepvaartkantoor en later bij de kinder bescherming. Maar ik wilde iets zinvollers gaan doen. Natuurlijk is elke werkplek en elk beroep zinvol, maar voor mezelf zocht ik meer voldoening. Ik heb een paar maanden op een schippersinternaat gewerkt, maar dat was ook niet wat ik zocht. Toen heb ik de stap naar de verpleging gemaakt. Ik heb een opleiding gevolgd in het Eudokia Ziekenhuis in Rotter dam. Na mijn diplomering ben ik naar de Daniel den Hoed kliniek gegaan om een opleiding oncologie te volgen. Daar heb ik een jaar of twee gewerkt." "Ik vind dat het bij het christen-zijn hoort om betrokken te zijn bij de maatschappij." gepokt en gemazeld in de zorgwereld en daardoor kan ik aanvoelen hoe zaken lopen, hoe de lijntjes liggen." Ook verder is het niet de bedoeling om vol ledig op haar lauweren te gaan rusten. "Nu wil ik eerst afstand nemen. Ik heb veel goede adviezen gekregen en men heeft me aangeraden niet direct overal in te springen. Maar ik wil wel iets zinnigs gaan doen. Ik vind dat het bij het christen-zijn hoort om bij de maatschappij betrokken te zijn. Ik weet nog niet wat ik ga doen, ik zie wel wat er op mijn weg komt. Daarnaast ga ik Grieks en Hebreeuws studeren om de Bijbel in de grondtalen te kunnen onderzoeken. Dat is altijd een wens van me geweest, maar ik kon het er tot nu toe niet bij hebben. Ik wil het wel gaan afkaderen, zodat ik niet iedere dag verplichtingen heb. Dat heb ik mijn hele leven gehad. Nu wil ik ruimte om met een vriendin naar een museum te gaan, of de na tuur in." De manier waarop ze afscheid genomen heeft, stemt mevrouw van Gelder tevreden. "Dat ik de gezondheid heb gekregen om dit al die jaren te doen en dat ik het zo af mag ronden, zonder conflicten en zonder finan- ciële problemen, daarvoor ben ik God erg dankbaar." Door Geertrude Verweij Roeping Ondanks haar opleiding in de verpleging kwam ze daarna in het management te recht. "Hst leidinggeven zat wel in me. Ik vind het leuk om te organiseren, de leiding te pak ken. Ik zag een advertentie waarin gevraagd werd om een hoofd verpleging en verzor ging voor Beth-San. Dat trok me aan, maar het was best een hele stap. Ik heb erg moe ten wennen aan het leven in een zorgcen trum. Dat is een heel andere wereld dan de ziekenhuiswereld." Toch vond mevrouw van Gelder daar haar roeping. Van hoofd verpleging werd ze zorgmanager en in 2003 werd ze locatiema nager. "Het contact met mensen op zich is altijd wat mij trekt. Leidinggeven aan mede werkers van allerlei leeftijden, ook jongeren, daar vind ik veel voldoening in. Ik heb heel veel respect voor de medewerkers. En als ik het heb over medewerkers, wil ik daar ook de vrijwilligers bij betrekken. We zouden niet zonder vrijwilligers kunnen, die net die dingen kunnen doen waar anders geen ge legenheid voor is. Er is een enorme betrok kenheid van de medewerkers ten opzichte van de cliënten. Dat verwondert me, dat ontroert me. Het is toch een hoge zorgwaar- de in een huis als Beth-San, het is hard wer ken. En toch is er dat stuk bewogenheid, dat meeleven. Je ziet bij veel verzorgenden dat ze echt vanuit hun hart hun werk doen. Aan de andere kant zijn de bewoners ook heel betrokken bij de medewerkers. Je merkt dat ze meeleven en je voelt dat er vanuit de be woners gebed is voor de medewerkers. Dat geeft binding met elkaar." Erbij nemen Deze instelling, de betrokkenheid bij de mensen waarmee ze werkt, is kenmerkend voor het manage ment van mevrouw van Gel der. "Openheid is belangrijk, ook in de wijze waarop je nieuwe dingen in voert. Je moet dingen als het ware eerst in de week zetten. Je praat erover, laat mensen er naar toe groeien. Er is een wederzijdse afhankelijkheid. Een locatiema nager kan niet functioneren zonder mede werkers en andersom. Je hebt elkaar nodig. Het wij-gevoel is belangrijk, met elkaar het zelfde doel nastreven, of je nu in de linnen kamer werkt of op het centraal bureau. Elke schakel is belangrijk." Na achtentwintig jaar toewijding was het echter tijd voor verandering. "We zijn gefuseerd en de structuur binnen stichting Cedrah is gewijzigd. Daardoor is de functie van locatiemanager vervallen. Een clustermanager zal zich gaan richten op het beheren van twee woon- en zorgcentra. Ik had de functie van clustermanager kunnen aanvaarden, maar dan had ik die andere lo catie erbij moeten nemen. En dat is het pro bleem, ik zie het als 'erbij nemen'. Allebei de locaties zouden gelijkwaardig moeten zijn, maar dat is moeilijk als je al achtentwintig jaar met één huis vergroeid bent. Bovendien kan ik het mezelf en de medewerkers niet aan doen om voor korte tijd clustermana ger te worden. Je kunt niets bereiken in een jaartje, daar heb je minstens een jaar of vijf voor nodig en dat was ik niet van plan. Dit was dus een mooi moment om van de VUT gebruik te maken." Grieks en Hebreeuws Helemaal los van Cedrah zal ze nog niet ko men. "Ik ben contactpersoon in de klachten commissie en ik ben gevraagd dat te blijven doen. Daar heb ik al ja op gezegd. Het is niet veel werk en dat is een goed teken. Ik vind het ook leuk om te doen. Ik ben toch

Hart van Holland | 2009 | | pagina 37