'Ons vak staat nog steeds als een huis' Makelaarsorganisatie Van 't Hof halve eeuw actief in regio 'Bedrijfshuisvesting doe je er niet zomaar even bij' De Van 't Hof Groep in het kort Frederik Jan Hordijk (links) en Sies Hamersa 'Wij hebben ons nooit begeven in de wereld van limousines en kantoren waar je tot je enkels in het tapijt wegzakt' 'We gaan weer helemaal terug naar het persoonlijke handwerk van de vakmakelaar. Het is en blijft people's business. Nee, de crisis is ook bij de Van 't Hof Groep niet ongemerkt gebleven. Zij is er onder meer de reden van dat de makelaarsorganisatie haar 50 jarige bestaan niet uitbundig viert. Maar dat Van 't Hof een halve eeuw bestaat, zegt alles over het vermogen om met de markt mee te bewegen. 'Ons bedrijf en ons vak staan nog steeds als een huis', stelt algemeen directeur Sies Hamersma. Van 't Hof is zeer gezond. Zoveel durft Sies Hamersma wel te stellen over het bedrijf dat hij in 1989 samen met zijn partners overnam van de oprichter en naamgever. "Wij hebben dat met name te danken aan de spreiding over onze vier divisies: woningmakelaardij, bedrijfshuis vesting, verzekeringen hypotheken en het beheer van onroerend goed." Desal niettemin moest ook Van 't Hof ingrijpen toen de omvang van de crisis zich begon af te tekenen in de regionale economie. "Wij hebben daar redelijk snel op ge- schakeld. Onze steunpunten in Boskoop, Zevenhuizen, Bodegraven en Gouda Goverwelle zijn komen te vervallen; wij hebben de activiteiten van de gehele orga nisatie geconcentreerd op de kantoren in Gouda, Alphen aan den Rijn, Zoetermeer en Waddinxveen. En wij hebben enkele arbeidscontracten niet verlengd." Een kwestie van sterker maken wat al sterk was, noemt Hamersma het. "Daarmee is Van 't Hof weer wendbaar genoeg om mee te kunnen blijven spelen in de top van regionale makelaarskantoren, waar wij al jaren een top-1 O-positie bezetten." Synergie in plaats van specialisatie Waar andere makelaars kiezen voor een specialisatie alleen woningen of alleen bedrijfspanden profiteert Van't Hof juist van synergie. Frederik Jan Hordijk, directeur bedrijfshuisvesting: "In onze optiek ben je daarmee beter in staat op kansen in de markt te reageren. Zakelijke en particuliere klanten zitten vaak dicht bij elkaar; een ondernemer die met onze hulp een bedrijfspand koopt of huurt, is de volgende keer klant voor zijn pri véwoning. Hoe beter je hem kent, hoe beter je op zijn wensen in kunt spelen." Hamersma vult aan: "Het stelt ons ook in staat om gecombineerde projecten aan te pakken, zoals woningbouw met bijvoor beeld commerciële ruimtes. In opdracht van de ontwikkelaar verkopen of verhu ren wij de woningen op de particuliere markt en zoeken wij detaillisten voor de winkelruimtes of bedrijfsunits." Niet in de laatste plaats stelt de verzameling van 'vier cilinders onder de motorkap', zoals Hamersma het noemt, de organisa tie in staat mee te gaan op economische golfbewegingen. "Rond de overname in 1989 hebben wij ook met een kleine crisis te maken gehad. Ook toen moesten wij indikken. En ook toen hebben wij gemerkt wat het voordeel is als je de aan dacht kunt verdelen over verschillende aandachtsgebieden." Ouderwetse degelijkheid Maar dat alles is slechts de praktische kant van het verhaal. Want Van 't Hof drijft ook sterk op haar bedrijfsfilosofie. "In alles wat wij doen proberen wij des kundig, degelijk en betrouwbaar te zijn", vertelt Hamersma. "In onze manier van werken zijn wij echt van de ouderwetse degelijkheid. Wij hebben de laatste tijd veel makelaars om ons heen zien omval len. Niet dat dit allemaal te wijten is aan slecht ondernemerschap, maar in tegen stelling tot anderen hebben wij ons nooit begeven in de wereld van limousines en kantoren waar je tot je enkels in het ta pijt wegzakt. Wij hebben vooral veel ge- investeerd in ons vak. Dat is de afgelopen twintig jaar naar een wezenlijk ander ni veau getild. In de tijd dat ik begon, had je geen enkel diploma nodig. Toen hing nog de sfeer van tweedehandsautoverkoop om de makelaardij. Nu is alles anders. Eer je gediplomeerd makelaar bent, moet je een hele HBO studie doorlopen en als je, zoals wij, NVM-lid bent, heb je te maken met zeer pittige jaarlijkse nascho lingscursussen." Het is ook wat de markt verlangt, vult Frederik Jan Hordijk aan: "Door de fraudes in de taxatiewereld en meer recent de wanklanken op het gebied van beleggingen en pensioenfondsen móeten wij onze klanten het vertrouwen geven dat zij bij Van 't Hof aan het goede adres zijn. Dat vergt een focus op inhoud en kwaliteit." Zakelijke markt specialisme binnen groep De bedrijfsvoering van de Van 't Hof Groep is gestoeld op de synergie van vier ver schillende divisies. Binnen de afzonderlijke bedrijfsonderdelen wordt echter zeer be wust met specialisten gewerkt. Ook bij Van 't Hof Bedrijfshuisvesting. "Bemiddelen in de aankoop, verkoop, huur en verhuur van zakelijke onroerend goed is niet iets dat je er zomaar even bij doet", stelt directeur bedrijfshuisvesting Frederik Jan Hordijk. "Hoewel deze markt sterk wint aan transparantie, blijft het een kwestie van maat werk om ondernemers te begeleiden in hun zoektocht naar geschikte bedrijfsruimte of om ze te ondersteunen bij de verkoop of verhuur van hun objecten. Onze gespecia liseerde bedrijfsmakelaars bieden de kennis, de ervaring en de tijd waar het onderne mers aan ontbreekt. Onze schaalgrootte en het feit dat wij vanuit vier kantoren actief zijn in het gehele Groene Hart dragen zeker bij aan onze expertise op dat gebied." Stroeve ontwikkeling Dit alles kan echter niet verhoeden dat panden momenteel lang te koop en te huur staan. De markt voor zakelijk onroerend goed ontwikkelt zich stroef. Ondernemers stellen verhuizingen uit en starters wachten langer met het zoeken van hun eerste bedrijfsruimte. Hordijk: "Het zal lang duren voordat onze omzet hel niveau van voorgaande jaren weer zal bereiken. Zelfs met onze versterkingen in Zoetermeer en Alphen. Toch draaien wij het derde en vierde kwartaal van dit jaar beter dan in dezelfde periode van 2008. Naar mijn mening duidt dat eerder op een stabilisatie dan op een verdere neergang van de markt. Een duidelijke marktverbetering voor de MKB-bedrijfsmakelaardij verwacht ik eind 2010." Behoeden voor valkuilen Een andere ontwikkeling die Hamersma en Hordijk aansnijden tijdens het interview is internetdienstverlening. Hamersma: "Er zijn mensen geweest die riepen: 'De markt is met diensten als Funda, de Koopsomtelefoon en Make- laarsland zo doorzichtig geworden, het hele makelaarsvak gaat eraan!' Ik heb zelf nooit geloofd dat dit zou gebeuren, maar het klopt wel dat er bijzonder veel activiteiten op internet zijn ontplooid, ook door collega's in de regio, waarbij de zelfwerkzaamheid van verkopers steeds groter werd en de tarieven steeds verder omlaag gingen. Tot twee jaar geleden heeft die beweging een enorme vlucht ge nomen, maar wij merken dat de wal het schip nu weer keert. De markt is moeilijk, mensen hebben behoefte aan een make laar die ze bij de hand neemt en behoedt voor valkuilen als verborgen gebreken, asbest, olietanks en nadelige aankoop of verkoopvoorwaarden en bestemmings plannen. En zij willen iemand die ouder wets zijn benen uit zijn lijf rent voor zijn klanten. Wat dat betreft gaan wij weer helemaal terug naar het persoonlijke handwerk van de vakmakelaar. Het is en blijft echt people's business. Ons vak staat nog steeds als een huis!" :A m De Van 't Hof groep bestaat uit vier divisies. Van 't Hof Makelaardij - woningma kelaardij en taxaties van bestaande en nieuwbouwwoningen. In dit bedrijfs onderdeel zijn meer dan 40 mensen werkzaam. Meer info: www.hof-makelaardij.nl. Van 't Hof Bedrijfshuisvesting - de begeleiding bij koop, huur, verkoop, ver huur en taxaties van bedrijfsonroerend goed. Hier zijn 6 specialisten in dienst. Meer info: www.hof-bedrijfshuisvesting. nl. deServiceDesk - de afdeling die advi seert en bemiddelt in verzekeringen en hypotheken ten aanzien van onroerend goed. Hier werken 3 gecertificeerde adviseurs met ondersteuning van 2 administratieve krachten. Meer info: www.deservicedesk.nl. Van 't Hof Rijnland Vastgoedbeheer hier wordt in opdracht van pensioen fondsen en institutionele beleggers het beheer van zo'n 20.000 huurwoningen in de hogere klasse verzorgd, waarbij zowel verhuur als onderhoud worden geregeld. Hier zijn ruim 100 mensen werkzaam. Meer info: www.hof-rijnland.nl. Van 't Hof Groep Van Hogendorpplein 4 2805 BM Gouda T 0182 520111 F 0182-527806 Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 30 december 2009 pagina 19 Van't Hof Rt.htil Kiiuimann (iinks) tn Kct> - ,in Dijk

Hart van Holland | 2009 | | pagina 19