PTTTiTïïïIiHTITTiïïI^ m Koud, koud, koud bij de Veerstoep! Welkom Zuid- plassertje! -al HART VAN HOLLAND MOORDRECHT6 JANUARI 2010 23 Deelnemers Tanzaniareis doen een Nieuwjaarsduik Moordrecht- Half Moordrecht was op de eerste dag van het nieuwe jaar uitge lopen om de Nieuwjaarsduik op de Veerstoep. Deelnemers van de Tanzaniareis komende zomer lieten zich sponsoren voor deze duik en haalden zo geld op voor hun project. In de zomervakantie zullen groepen jongeren een werkva kantie ondernemen naar Tanzania om daar een vakschool te bouwen voor de weeskinderen. "Het was wel erg koud", vertelt een nog bibberende Lisanne Bos na afloop. "Ik had het niet zo erg verwach t. Door Joke Heikens Als echte helden stormden de jon geren in drie groepen het water bij de Veerstoep in. Vooraf deden ze een warming-up onder leiding van speaker Arie Reijm. Toen werd ook het opgehaalde bedrag bekend ge maakt, maar de 8557,39 euro bleek al snel achterhaald. EHBO-er Jacques Steenhoven bood spontaan aan om ook mee te doen. "Maar ik doe het niet voor minder dan 200 euro!", zei hij. Dat bedrag was in een ommezien binnen, dus ook hij ging uit de kleren en mee het water in. Op de kade had zich inmiddels een hele menigte verzameld die zich ver gaapte aan de vreemd uitgedoste jongeren die in hun zwembroek de warming-up deden en daarna het water ingingen. Zelfs met kleren en Kou lijden voor Tanzania. Zuid plas - In Moordrecht is vrijdag I januari de eerste Zuidplasbaby geboren: Brooklyn Jaden Tomasoa. Op de eerste openingsdag van het gemeentehuis, maandag 4 januari, heeft de trotse vader aangifte van de geboorte gedaan. Burgemeester An dre Bonthuis heeft de ouders dinsdag gefeliciteerd. En hij kwam niet met 'ege handen: het eerste paar speci ale Zuidplasslofjes staat bij het gezin Tomasoa. De volgende 99 Zuidpias- baby's krijgen eenzelfde paar. Erin! En vergeet er niet uit te komen. een jas aan, was het vreselijk koud... Gelukkig hadden de buren hun schuur beschikbaar gesteld voor het omkleden. Anne-Babette deed ook mee, ook zij gaat deze zomer naar Tanzania: "De kou deed gewoon zeer! Het prikt en eerlijk gezegd was het erger dan ik verwacht had. Het was zo koud dat je bijna vergat datje er ook weer uit moest!" Dat was te zien voor de om standers. De groep jongeren die het water in rende, gingen kopje onder en bleef toen even in het water dob beren. Dat gebeurde bij iedere groep. Het leek een soort shock die ze door de kou kregen. In Tanzania gaat de groep jongeren bouwen aan een vakschool voor weeskinderen. Anne-Babette: "Er is in Dar es Salaam al een basisschool, wij willen daar een vakschool voor hen bouwen, zodat de kinderen een vak kunnen leren en werken zodat ze zelf geld kunnen verdienen." Ook aan de Westringdijk werd weer traditioneel in het kanaal gedo ken. Zo'n vijftien enthousiastelin gen, onder wie veel leden van de Moordrecht-Nieuwerkerkse water- polostartgemeenschap NieMo, doken rond het middaguur onder luid ap plaus het koude water in. Kijk voor meer foto's op www.hartvanhollan-online.nl Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Cor van Mullem in zijn jonge jaren met zijn moeder. Cornelis (Cor)van Mullem, geboren 1935, vertelt: "Al vier generaties zijn we in onze familie groenteboer, ik zelf al ruim zestig jaar. Mijn opa, 'Kees de Koek' genaamd, had een groentewinkeltje tegenover de grote kerk. Hij verkocht ook klompen, snoep en petroleum, 's Morgens reed hij met zijn hittekar naar de Nieuwerkerkse groentevei ling en ging door naar Rotterdam waar hij zijn waren weer verkocht. In die tijd had Moordrecht 3700 in woners en tachtig kleine winkeltjes. Mijn ouders woonden aan de hoek Middelweg/Stevenstraat in een oud huis. Vader Dirk ventte met groen ten in Moordrecht en Gouderak, daarnaast was hij postbezorger. Op school spijbelde ik veel, met dertig jaar kwam ik eraf en ging werken. Ik had een hekel aan leren, nu nog! Ik werk liever met mijn handen. Redding uit ijswak Moeder wilde dat ik ging verko pen in Gouderak, met een karretje achter mijn oude fiets met 364 si naasappels. Als ik alles kwijt was kon ik terugkomen. Bij tante Jan- nemijn hadden we een stuk tuin waar ik groenten moest verbouwen. Mijn broer Dick is op zijn twintigste verongelukt. Moeder kwam er niet overheen, kwijnde weg en overleed. Broer Paul ventte ook met groenten. Hij begon metzijn vrouw Erna Boog aard een groentewinkel op de hoek Kerkplein/Dorpstraat (voorheen weeshuisdependance). Ik trouwde met Rika de Korte, haar familie was geëvacueerd vanuit Nieuwe Tonge wat in de oorlog onder water is gezet. Mijn vrouw heeft altijd heel hard gewerkt in ons bedrijf. Nu tobt ze met haar gezondheid. Jarenlang reed ik met groenten langs de deur, je beleefde van alles. Een keer redde ik een kind van een klant uit een ijs- wak midden in een vijver, ik zakte er ook door. Lekkere dikkerd Je verkocht in die tijd heel veel aardappelen, vaak vijf mud voor de wintervoorraad die men bewaarde op zolder of in een aardappelhok in de kelder. Zij werden gepoederd tegen stengelgroei. Jan Blom uit de Stevenstraat had een gezin met veel jongens.. Bij hen leverde ik elke week één mud zeventig kilo aardappelen.] Degene die moest schillen was niet best af. Tegen woordig eet men weinig aardap pelen, willen niet dik worden, maar ze zeggen nooit een lekkere magere maar wel een lekkere dikkerd! Soms kopen ze drie gekookte aerepelle in een plastic bakkie en een stronk broccoli met een laag witte blub ber (saus) voor 5 euro. Daar heb je een grote zak aardappelen voor. Een klant wilde per se geen binten want die waren vies, glad en smaakloos. Ik verkocht toch binten onder het mom 'kleiaardappelen'. Nou, een week later zei ze, je had weer beste piepers verleden week. Koe in de sloot Ik stond eens met de groentekar voor een boerderij toen boerin Anne Gijs Hoogendoorn mij kwam roepen om te helpen want er zat een koe in de sloot. Steef van Oord kwam net voorbij en zei: weetje hoe je dat moet doen? Hij pakte zijn klomp, doopte hem in de sloot en goot het slootwater pardoes in het oor van de koe. Hij schrok daar zó van dat hij gelijk de kant op steigerde. Wij zaten onder de bagger en Steef stond grijnzend aan de kant. Ik sta iedere dag om vier uur op en ga dan enkele uren met dochter Lenny mee de zaak van mijn zoon Dick in Gouda bevoorraden en za terdags hun marktkraam. Toen onze groentezaak vijftig jaar bestond, luisden ze ons erin en lokten ons naar een feestzaal, onder het mom van een ander jubileum. Daar stond het hele feestende comité op ons te wachten en werd ik door de kamer van koophandel geridderd met een gouden plak. Dat zijn leuke dingen voor de mens."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 23