Zuid Wat is er te doen? I Bestaande bedrijventerreinen worden opgeknapt Groenere bedrijventerreinen Hogere bedrijfspanden in Bodegraven HART VAN HOLLAND I ADVERTENTIES I 6 JANUARI 2010 provincie Holland kAAAÊJkAj t I At kA Stadswandeling Den Haag Wildlife photographer of the year in het Museon Wel eens in een vuurtoren geweest? Marinierskapel speelt Bizet in het Provinciehuis Win een kaart voor het Koninginneconcert Januari 2010 Zicht od Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Het Haags Historisch Museum organiseert diverse stadswandelingen rond de omgeving. U kunt kiezen uit vijf wandelingen van een uur. www.haagshistorischmuseum.nl Natuurfotografen van over -- de hele wereld deden mee aan de 'wildlife photo grapher competition'. Uit de vele inzendingen is een selectie gemaakt die te zien is in het Museon. De expositie duurt tot 7 maart 2010. www.museon.nl Het is mogelijk de Scheveningse vuurtoren te bezichtigen, in combinatie met een bezoek aan Muzee Scheveningen. Bovenin de vuurtoren heb je spectaculair uitzicht. De gigantische vuurtorenlamp is ook indruk wekkend om te zien. www.muzee.nl Op 30 januari 2010 verzorgt de Mariniers kapel ter Koninklijke Marine het jaarlijkse Koninginneconcert in het Provinciehuis. Dit keer staat muziek van Georges Bizet op het programma, www.zuid-holland.nl/ kaartenkoninginneconcert Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk opwww.zuid-holland.nl De provincie Zuid-Holland behoort tot de dichtstbevolkte en meest geïndustrialiseerde gebieden ter wereld. De druk op de beschibare grond is dan ook groot. Zowel provincie als gemeenten zoeken continu naar ruimte voor aantrekkelijke woongebieden, natuur, bedrijven en een goede bereikbaarheid. Economische koploper Op economisch terrein wil de provincie tot de koplopers van Europa horen. We hebben echter een tekort aan ruimte. Die ruimtedruk leidt tot een duidelijke keus voor de aanpak van bestaande verouderde bedrijventerreinen boven de aanleg van nieuwe terreinen en tot een zuiniger ruimtegebruik op bedrijventerrei nen. De aanpak van verouderde bedrijventer reinen wordt ook wel herstructurering genoemd. Bij herstructureringsprojecten kan het bijvoorbeeld gaan om verbetering van de bereikbaarheid, slopen en intensievere nieuw bouw van bedrijfspanden- en kavels en opnieuw inrichten van het openbaar gebied. In het coalitieakkoord, de plannen van Gedepu teerde Staten tot 2011, staat dat de provincie zoveel mogelijk herstructureringsprojecten aan wil jagen. Dat doet zij door gemeenten subsi dies te geven. Die subsidies zijn bestemd voor herstructurering van 750 hectare bedrijven terrein en het behalen van ruimtewinst daarbij. Subsidies voor herstructurering Als gemeenten een herstructureringsproject willen uitvoeren, kunnen zij hiervoor bij de provincie een UHB-subsidieaanvraag indienen. UHB staat voor Uitvoeringssubsidie Herstruc turering Bedrijventerreinen. Op dit moment is 60% van het beschikbare budget toegekend aan 600 hectare. De provincie ligt dan ook op koers met haar herstructureringsplan. Bij de aanpak van verouderde bedrijventerreinen kijkt de provincie, in samenwerking met gemeenten, ook naar mogelijkheden om ruimtewinst te boeken. Hoe zuiniger er met bestaande bedrij venterreinen wordt omgesprongen, hoe minder nieuwe terreinen er immers nodig zijn. Tot nu toe laten de herstructureringsplannen die zijn ondersteund met UHB-subsidie, gemid deld een ruimtewinst zien van zeven procent. Inzet voor de komende jaren Maar hoe gaat het de komende jaren eigenlijk verder? Terreinen die met eenvoudige ingrepen geherstructureerd kunnen worden, zijn inmid dels voor een groot deel onder handen genomen of worden nu aangepakt. Dat betekent dat vooral de dure en moeilijk uitvoerbare projec ten overblijven. Dat maakt de aanpak van verouderde terreinen er niet gemakkelijker op. Daarnaast laat de economische crisis haar invloed gelden. Toch zijn deze ontwikkelingen voor de provincie geen reden om pas op de plaats te maken. Blijven investeren in de kwaliteit van de ruimte in Zuid-Holland is van groot belang om de provincie aantrekkelijk te houden als vestigingsplaats en als gebied om te wonen en te recreëren. Daarom zijn momen teel de rijksoverheid, de provincies en gemeenten met elkaar in gesprek om de herstructurering van bedrijventerreinen hoger op de agenda van alle overheden te krijgen. De Marinierskapel der Koninklijke Marine verzorgt jaarlijks het Koninginneconcert in het Provinciehuis. Op 30 januari 2010 wordt een Carmen Suite van Georges Bizet uit gevoerd. De provincie Zuid-Holland stelt 50 kaarten beschikbaar voor belangstellenden. Wilt u kans maken op een kaart? www.zuid-holland.nl/kaartenkoninginneconcert 'De ruimte in Nederland, maar vooral in Zuid-Holland, is erg krap, en voor elke vier kante meter zijn wel tien doelen te bedenken. Zoals bedrijventerreinen, veel gemeenten willen er erg graag minstens één hebben. Maar daar hebben we geen ruimte voor, want huizen en groen zijn ook heel hard nodig.' Aan het woord is Lies van Aelst, lid van de SP-fractie in Provinciale Staten. Parkeren op dak en in kelder 'De SP wil geen nieuwe bedrijventerreinen voordat al het oude, leegstaande en verloe derde is weggewerkt en opgeruimd. En als dit opgeruimd is, moeten er geen platte gebouwen met maar één verdieping voor terug komen, maar moeten we ons juist richten op 'meer voudig ruimtegebruik'. Heel simpel door te parkeren op het dak of in de kelder zodat er geen aparte parkeerterreinen meer nodig zijn. Want dat is verspilling van schaarse ruimte! Het is erg belangrijk dat de bedrijventerreinen groener en energiezuinig worden, en dat er ruimte komt voor wind en zonne-energie. Want juist bij bedrijven valt nog veel te bezuinigen en zijn er veel kansen om te werken aan een beter milieu. De SP wil dat bedrijven uit dorps- en stads kernen naar een regionaal terrein gaan. Hierdoor ontstaat in de kern ruimte voor meer sociale woningbouw en huisvesting voor jongeren. Ook in het Groene Hart is er geen ruimte voor nieuwe bedrijventerreinen, dat moet behouden blijven! Daarnaast moet er op nieuwe en geherstructureerde terreinen meer ruimte komen voor groen, deels om het terrein aan het zicht te onttrekken en deels om het milieu te verbeteren.' Bedrijventerrein Broekvelden ligt in de oksel van de rijksweg A12 en de provinciale weg N11. Veel ondernemers willen graag uitbreiden maar Broekvelden biedt daar nauwelijks ruimte voor. Uitwijken naar andere terreinen, zeker als daarvoor in het Groene Hart een nieuw terrein in gebruik moet worden genomen, is onwenselijk. Intensiever gebruik van de bestaande ruimte is de oplossing. In het nieuwe Masterplan voor Broekvelden wordt voorgesteld om de bouwhoogte op te rekken van 12 tot maximaal 25 meter. Uitbreiding met behoud dorpskarakter De gemeente waakt ervoor dat er geen benauwd gevoel op straatniveau ontstaat door de hoge bedrijfspanden en werkt daarvoor een plan uit. Aan de rand van de A12 worden hoge gebouwen toegestaan. Verder mag volumineuze hoogbouw alleen in het midden gedeelte van Broekvelden. De bebouwing aan de kant van het dorp blijft maximaal 15 meter hoog. Een aantal bedrijven heeft inmiddels op hun bedrijfskavel hogere bebouwing gerealiseerd. Daarnaast ligt er een plan om een centrale en dubbellaagse parkeervoorziening in te richten, zodat de beschikbare ruimte ook op deze manier zuiniger gebruikt wordt. Volop plannen dus. Toch maken enkele bedrij ven vanwege de economische crisis pas op de plaats bij het doen van nieuwe investeringen. Een geplande extra ontsluitingsweg en verdere herstructurering van het bedrijventerrein (zoals herverdeling van particuliere en gemeentelijke gronden met als gevolg nieuw bouw en opwaardering openbare ruimte en groenstructuur) zal daardoor mogelijk nog even op zich laten wachten.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 8