tscip is echt niet eng goede voornemens blijft Zorg dat het niet bij Wat is mijn ideaal gewic lekt? HART VAN HOLLAND DE KRAN VOOR DEZUIDPlAS. 13 JANUARI 2010 27 Vervang zoetigheid door een gezonde snack/ Sonja Bakkerenbrooddieet, fruitdi- eet. Er zijn tal van mogelijkheden om overtollige kilo's kwijt te raken. Maar belangrijker is misschien wel dat je een manier kiest, die je vol kunt hou den. Feitelijk draait het bij ieder dieet om zelfdiscipline. Hoe houd ik het vol? Misschien wel dankzij een paar handige tips. Het is allereerst belangrijk dat je de mensen in je omgeving laat weten dat je op dieet bent. Daarmee voorkom je dat ze je dingen aanbieden, die je eigenlijk niet mag hebben. Zorg dat je niet in de verleiding komt. Ga voor jezelf eens na op welke momenten je verkeerde dingen eet. Snoep je graag als je voor de buis zit? Vervang chips dan door stukjes komkommer, augurk of wortel. Net zo lekker. Veel mensen eten uit verveling. Heb je daar ook last van, probeer dan wat om handen te hebben. Neem een hobby, lees wat, ga een eind wandelen, schrijf een brief aan een vriend of vriendin of luister naar muziek. Een prima tip is het drinken van water. Het lijkt veel, maar je moet zeker anderhalf tot twee liter t water per dag drinken. Juist wan neer je op de lijn let, merk je dat veel drinken een verzadigd gevoel geeft. Tips voor dranken die geen of bijna geen calorieën bevatten: water, drinkbouillon, koffie en thee (zonder melk en suiker), kruidenthee en light frisdrank. Een bezoek aan de sportschool is voor veel mensen een nachtmerrie. Ze den ken dat je daar alleen gespierde man nen en slanke vrouwen tegenkomt. Dus dan zul je zelf wel uit de toon vallen. Niets is minder waar. Maar het is moeilijk strijden tegen deze vooroor delen. In een sportschool vind je juist veel meer mensen met een maatje meer. Die de sportschool bezoeken om gezond te bewegen en een paar kilo's af te vallen. Dat kan prima met behulp van fitness. Het voordeel van een erkende sportschool is dat je oorgaans goede begeleiding krijgt en dus verantwoord aan de slag gaat. Wat wil je nog meer? Daar naast biedt een gemiddelde sport- hool een breed aanbod activiteiten. Van gewichten tot spinningfietsen en van aerobiclessen tot oefentoestellen om je rug- of buikspieren te trainen. Voor alles geldt dat het belangrijk is om sport in je leven te integreren. An ders houd je het niet vol. Dat betekent dat sporten een gewoonte wordt tus sen allerlei andere dagelijkse bezig heden door. Heel motiverend werkt het om met een groep vrienden of vriendinnen te gaan sporten. Ook nog eens heel gezellig. Kies bewust voor het moment van de dag dat jouw het beste uitkomt. Ga niet 's morgens lopen rennen of naar de sportschool, als je 's avonds het fitst bent. Voor welke manier je ook kiest, sporten is niet alleen goed voor de lijn; het is ook goed voor je gezondheid en voor je gemoedstoestand: de stress wordt minder en je voelt je fitter en energieker. Meer sporten, een paar kilo's afval len, stoppen met roken. Allemaal goede voornemens die we in deze tijd van het jaar veelvuldig voorbij zien komen. Maar hoe zorg je ervoor dat het niet alleen bij voornemens blijft? Dat kan door het goede voornemen om te zetten in een concreet doel. Dus 'ik ga minder drinken', werkt niet. Maar 'ik drink alleen in het week einde' is al veel makkelijker vol te houden. En zorg dat je een duidelijk beginpunt afspreek: 'Morgen begin ik met een dieet'. Stel verder een realistisch doel en weet waarom je iets graag wilt. Stop pen met roken omdat je partner er over zeurt? Of omdat je gezondheids klachten hebt gekregen? Het werkt niet om ergens mee te stoppen omdat toevallig een nieuw jaar is begonnen. Dan weet je bijna zeker dat deze mis sie gaat mislukken! Wees ook ervan bewust dat je jezelf iets prettigs gaat ontzeggen. Dat doet soms pijn. Sommige mensen hebben er baat bij om zichzelf te belonen voor het volhouden. Het uitgespaarde geld kan in een spaarpot gestopt wor den. Zorg dat de sigaret ook uit blijft. Wanneer heb ik last van overgewicht. Met behulp van je Body Mass Index (BMI) bepaal je dit op eenvoudige wijze via een simpele rekensom. BMI Gewicht (in kg) Lengte (in m)2 rten in de sportsc i heel gezellig zijn. Bij een BMI van 30 of hoger, is het noodzakelijk om af te vallen. Bij een BMI tussen de 25 en 30 is het verstan dig om lichaamsgewicht te verminde ren. Bij een BMI onder de 25 doe je het goed. Overigens is de BMI niet goed bruikbaar bij kinderen, ouderen, zwangere vrouwen en mensen met zeer veel spiermassa. 4»

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 27