Zuidplassenaren bij elkaar op eerste Nieuwjaarsreceptie Oppositie Zuidpias scherpt de messen m KNAAP Vj. de Haij van derWende advocaten ^KORTING GRANDO KEUKEN KEUKENS BAD .CENTRUM HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 13 JANUARI 2010 Mill verbouwen om te wonen zoals dat wilt Vrijdag 15 en zaterdag 16 januari starten wij met onze grote magazijnverkoop! Thuis in de regio. =U tot - www.keukencentrum.nl Zuidpias - "Welkom in deze tent, de tijdelijke schuilplaats vooreen nieuwjaars receptie voor alle Zuidplassenaren.Burgemeester André Bonthuis wees er tij denszijn nieuwjaarstoespraak nog maar eens op dat Zuidplassenaren de juiste aanspreektitel is voor de inwoners van de nieuwe gemeente Zuidpias. Op dins dag 5 december kwamen veel inwoners uit de verschillende dorpen bij elkaar in de feesttent op het raadhuisplein in Nieuwerkerk. Door Marlonneke Willemsen Ondanks dat de receptie in Nieuwer kerk gehouden werd, waren er ook veel mensen uit Moordrecht, Zeven huizen en Moerkapelle aanwezig. WD fractievoorzitter Jos Beekman had al een groot aantal dorpsge noten kunnen ontdekken. "Je blijft toch een beetje kijken of er ook wel genoeg mensen uit Moordrecht naar de receptie zijn gekomen, maar dat is absoluut het geval." In zijn toespraak stond Bonthuis nog even stil bij het vele werk dat de af gelopen maanden verricht is, om de fusie in goede banen te leiden. "Het nieuwe gemeentehuis is gebouwd, dankzij de inspanningen van velen. Ik wil iedereen die hieraan meegewerkt heeft van harte danken." Bonthuis hoopt dat het nieuwe pand van de gemeente, de Saffier, Zuidpias veel goede tijden mag brengen. "Een Saf fier schijnt te helpen tegen negatieve energie en bevordert de geestelijke gezondheid, wijsheid en inzicht. Ei genlijk zouden we huis aan huis een Saffier moeten gaan uitdelen." Zuidplasse volkslied Naast dit positieve geluid stond de burgemeester ook nog stil bij een minder plezierig onderwerp, de problemen rondom oud en nieuw. "Het inluiden van het nieuwe jaar is ook in onze dorpen, zoals we dat nu noemen, beheersbaar verlopen. Maar met bijna honderd man en vrouw politie en beveiligingsperso neel kun je nauwelijks meer spreken over een ongecompliceerd gezellig feestje. Al is het beeld per dorp erg verschillend. In totaal is er in onze verschillende dorpen naar schatting voor zo'n veertigduizend euro aan vernielingen gepleegd, wat lager is dan in andere jaren. Maar als we de kosten van toezicht en handhaving daarbij optellen, blijft Oud en Nieuw, landelijk gezien, de duurste aanslag op de openbare orde die we kennen." Volgens Bonthuis wordt dit probleem mede veroorzaakt door het feit dat mensen slecht kunnen omgaan met gezag en dit probleem zullen we sa men moeten oplossen. Daarom is het project 'van oud naar nieuw gezag' in het leven geroepen; de komende Burgemeester der Zuidplassenaren, niet Zuidplassers maand gaat de burgemeester, samen met een wethouder, ontbijten met inwoners van de nieuwe gemeente om over de toekomst van Zuidpias te praten. "Samen moeten we een nieuw gevoel van thuis in Zuidpias gaan ontwikkelen. Een ding heb- Ingezonden brief De eerste tekenen dat het er in de Zuidplasse gemeenteraad minder gezapig aan toe zal gaan dan in de afzonderlijk fusiegemeenten gebruikelijk was werden op 4 januari zichtbaar. Oppositiepartijen GBZ, ToNL, SP en D66 trokken direct van leer tegen het college dat vier maanden nodig heeft om een programma te schijven, tegen de zin van de oppositie een aantal verordeningen als hamerstuk behandelde en "niet van plan is de oppositie één millimeter ruimte te geven. IVoor de oppositiepartijen was het een eerste testcase hoe de coalitie zou omgaan met de inbreng van de oppositie en vooral van de drie nieuwe partijen. De raadsvergadering werd gekenmerkt door een actieve oppositie en zeer passieve inbreng van de coalitiepartijen WD, CDA, SGP/Christenunie en PvdA. Na de officiële benoeming van de raadsleden werd door de coalitie het akkoord op hoofdlijnen aan het nog niet geïnstalleerde college aan geboden. Het coalitieakkoord vormt de basis voor het collegeprogramma waarmee het college de komende vier jaar aan de slag moet gaan. De hei op Met de aanbieding werd ook duide lijk dat het collegeprogramma pas in mei door het college kan worden afgerond, het college heeft dus vier maanden nodig om zijn programma te schrijven. In die tijd is het vooral voor de raad lastig om het college aan te spreken en te controleren op de uitvoering. De oppositie vindt het onaanvaardbaar dat de raad vier maanden moet wachten op een col legeprogramma, even een weekendje op de hei en je hebt een programma klaar, zeker als de hoofdlijnen bekend zijn. Het voorstel van D66 om het collegeprogramma eind maart op te leveren, zodat het in april besproken kan worden is voor alle oppositiepar tijen al een uiterste termijn. Daarnaast lieten de oppositiepartijen weten dat zij twijfels hadden bij de keuze voor de PvdA in het college. Volgens hen hoort een partij die meer dan gehalveerd werd, niet in het col lege thuis en is het niet netjes dat andere partijen niet uitgenodigd zijn om hun inbreng te kunnen geven. Harmonisatie geen hamerstuk Een ander belangrijk agendapunt was het behandelen van een kleine veer tigtal reglementen en verordeningen als hamerstuk. Dat was noodzakelijk om het een en ander te harmoniseren omdat tot voorheen elke gemeente haar eigen verordeningen heeft, en dat moest op deze eerste raadszitting worden rechtgetrokken om rechts ongelijkheid te voorkomen. Ferry van Wijnen (ToNL) benadrukte dat het behandelen van deze regle menten en verordeningen als hamer stuk procedureel gezien helemaal niet kan, daar er nog geen commis sievergadering had plaatsgevonden. De nieuwe partijen hebben niet mee kunnen praten over de inhoud. Een voorstel om de verordeningen in commissievergaderingen te behan delen en daarna vast stellen werd niet gehonoreerd. De gemeenteraad heeft bij een fusie twee jaar de tijd de geldende regels te harmoniseren, dus niks staat deze oplossing in de weg. Geen millimeter ruimte De SP had het mandateren van en kele zaken aan college als bespreek- stuk opgevoerd. In deze verorde ning werden alleen de onderwerpen waarop de mandatering betrekking had benoemd, maar hiervoor werden geen normen gesteld en of waarbor gen gegeven over wijze waarop de raad kan controleren. Ook Harm Lam berts van GBZ stelde - ondersteund door D66, SP en ToNL - voor om dit in een commissie te behandelen en daarna in de raadsvergadering terug te laten komen. Uit de reacties bleek dat de coalitiefracties niets voelden voor de kritiek uit de oppositie en niet van plan waren een millimeter ben we al een echt Zuidplaslied, dat werd gezongen bij de muscial Turf in Zevenhuizen en dat nu ten gehore wordt gebracht door de deelnemers aan de muscial Touw in Moordrecht. Laten we uit volle borst dit prachtige Zuidpias volkslied meezingen." ruimte te geven aan de oppositie. Laten we hopen dat dit niet de stan daard reactie wordt voor de komende vier jaar, want dan is elke construc tieve bijdrage vanuit de oppositie bij voorbaat gedoemd te mislukken. Harm Lamberts (GBZ) Evert Knoester (SP) Ferry van Wijnen (ToNL) Rik van Woudenberg (D66) Algemeen alarmnummer: 112 Medische diensten Boskoop, Moordrecht, Waddinx- veen en Zevenhuizen-Moer- kapelle: voor spoedeisende hui sartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekeinde/feest dagen): HuisArtsenPost Midden- Holland (HAP MH), Bleulandweg 10, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Bleulandweg 10 (bij de Bleu- land-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Nieuwerkerk aan den IJssel: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, week einde en feestagen): Huisartsenpost IJsselland Ziekenhuis Capelle aan den IJssel, tel. 010-2799262. Nesselande: spoedgevallen en/ of levensbedreigende situaties: op werkdagen 8.00-17.00 uur: 010-8903321. Voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantooru ren (17.00-8.00 uur, weekeinde en feestdagen): Huisartsenpost IJs selland Ziekenhuis Capelle aan den IJssel, tel. 010-2799262. Maatschappelijk werk Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan terecht bij de Bereikbaarheid Buiten Kan tooruren (BBK) op 0182-594935. Inloop spreekuur in de huisartsen- praktijkMoerkapelleWeideplantsoen 20, Moerkapelle, do. 9.00-10.00 uur, tel0900-1202150 0182-594710. ri rr> F II» E BOUWBEDRIJF GARANT (OIO) 222 10 10 www.knaapbouwbedrijf.nl m 15-tal showroomkeukens - divers sanitair - losse apparatuur accessoires (Fissier pannensets tegen bodemprijzen) en nog veel meer... 70% Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 *10x010-2204499 ♦Vrijdagavond zijn wij tot 21.00 uur open!

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 3