Koken met de tajine "Mensen met paarden, hebben de hemel op aarde Eendragt naar postmuseum Circusconcert Kleine Trompetter Gerard van Ommeren verstevigt koppositie HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 17 FEBRUARI 2010 13 Het leven van duizendpoot Jan Bakker (1932) Toerclub Zevenhuizen presenteert bomvol jaarprogramma Internetworkshops voor 50-plussers Nieuwe afleveringen De Mond Vol Schaken De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. ii Zevenhuizen - In een bomvolle Roerdomp werd op vrijdag de toer fietskalender van TC Zevenhuizen 80 voor 2010 bekend gepresenteerd. De eerste zaterdag in maart is tradi tioneel de opening van het nieuwe seizoen met de openingsrit. Verder staan dit jaar onder meer de vier plassentoer op de agenda en een tocht naar de zustergemeenten in Duitsland en Frankrijk. Voor meer informatie: http://www.tcz80.nl/ Zevenhuizen/regio - In alle vesti gingen van bibliotheek de Groene Venen vinden de komende tijd drie workshops plaats op het gebied van Internet. De workshops staan onder leiding van Thea Terpstra, docent aan het ID College. Belangstellenden kunnen zich aanmelden voor een workshop 'Slim zoeken', over hoe een zoekmachine werkt; voor een workshop over het sociale netwerk 'Hyves' of voor een workshop 'Pica- sa', een programma om foto's te be werken. Voor deze laatste workshop wordt het meenemen van een usb- stick met eigen foto's aanbevolen. Voor het volgen van de workshops is enige kennis van internet noodza kelijk. Een workshop kost 3,50 euro voor leden van de bibliotheek; niet- leden betalen 5,- euro. Locatie Zevenhuizen In de plaatselijke bibliotheek vindt 'Slim zoeken' plaats op dinsdag 9 maart van 19.30 tot 21.30 uur; 'Hy ves' op dinsdag 13 april van 13.30 tot 15.30 uur en de workshop 'Pi- casa' staat gepland voor dinsdag 18 mei van 19.30 tot 21.30 uur. Voor meer informatie en aanmelden: aan de balie van de bibliotheek of via www.bibliotheekdegroenevenen.nL Zevenhuizen - Nieuwe afleverin gen van de talkshow De Mond Vol staan gepland voor 28 februari, 28 maart en 25 april. De Pub van het cultureel centrum Swanla wederom het toneel voor de plaatselijke vari ant van De Wereld Draait Door. Ook voor het najaar staan drie shows gepland. De voortgang van de talk show is mogelijk dankzij een dona- e van het Dividend Fonds van de Rabobank en een subsidie van de gemeente Zuidpias. Centraal in De Mond Vol staan drie gasten die aan tafel over onder werpen uit de gemeente Zuidpias praten. Het geheel wordt opgeluis- erd met een muzikaal intermezzo, een columnist, een rapper en een plaatselijke kok, die lekkere hapjes uitdeelt. e show, die georganiseerd wordt door culturele vereniging Hotel Vos, duurt iets langer dan een uur: van 700 tot 13.15 uur. De aanmelding voor het bijwonen van de show loopt via demondvol@planet.nl ■'oor meer informatie: www.hotelvos.nl eelden van de show zijn te vinden op: www.hartvanholland-online.nl Zevenhuizen - Sinds eeuwen wordt er gekookt in kleipotten. In Nederland was de Romer Topf een tijd populair, nu is de tajine in opkomst. De tajine is een kookpot uit Noord-Afrika en ge maakt van klei. Klei houdt de warmte goed vast, waardoor het eten in de pot gelijkmatig verwarmd wordt. Al sudderend op laag vuur wordt het langzaam gaar. Tajines worden ge maakt op de draaitafel of in een mal. Na droging worden ze geglazuurd en in de oven afgebakken. Het voordeel van tajinegebruik is, dat de gerechten weinig vet bevatten en smakelijker zijn. Wereldwinkel Z-M heeft stoofpotten in het assortiment en leuke boekjes met tips voor koken met de tajine en daarbij heerlijke re cepten. De kleine tajines zijn uitslui tend voor koude (voor)gerechtjes of om ze te vullen met olijven of uitjes. Tunesië maakt ook fleurig beschilder de schalen in verschillende vormen Zevenhuizen - De leerlingen van groep 2 van basisschool De Een- dragt hebben wekenlang gewerkt en gespeeld rondom het thema 'Post'. Daartoe werd het postkantoor in Waddinxveen bezocht, kwam post bode Lenie op bezoek in de klas en werden tal van brieven verzonden aan familieleden. Het project werd vorige week vrijdag afgesloten met een bezoek aan het Museum voor Communicatie in Den Haag, waar een verhaalspel rondom het pren tenboek 'Een belangrijk bericht' van Max Velthuijs werd gespeeld. Hierbij kwamen alle handelingen die met post en telefoon te maken hebben aan de bod. Zevenhuizen - Muziekvereniging De Kleine Trompetter geeft op zaterdag 6 maart haar jaarlijks familieconcert. Alle leden van de vereniging zullen de revue passeren van jong tot oud en van slagwerk tot harmonie. Het thema is 'circus'. De theaterzaal van Moerkapelle - De topper in de in terne competitie ging vrijdag tussen Boudewijn Weijermars en Gerard van Ommeren. Beide spellers gaven elkaar weinig prijs. Toch moest We ijermars zijn meerdere erkennen in Van Ommeren doordat hij een klein foutje maakte en zijn tegenstander hier direct van profiteerde. Door deze overwinning vergroot Van Ommeren zijn voorsprong op de nummer twee, Arian de Bruijne. In de subtop speelden Maarten Vroegindeweij en Jan Blok tegen el kaar. Het leek er op, dat Blok de partij naar zich toe kon trekken, maar door een fout van Blok wist Vroegindeweij het tij te keren en de winst binnen te halen. Even leek het er op, dat Kevin Bakker een prooi zou worden voor een goed spelende Wim Westerman. en groottes. "Met dit Tunesische aar dewerk en een tajine in huis kunnen we ons nu al een beetje in het zon nige Afrika wanen", zegt een van de medewerkers van de Wereldwinkel. De wereldwinkel aan de Dorpsstraat 202D is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, vrijdagen tot 17.00 uur. dorpshuis Swanla opent om 17.45 uur de circusdeuren. Er wordt een buffet geserveerd. De kosten voor deelname bedragen 9,-. Voor meer informatie en aanmelden: evene- menten@dek!einetrompetter.nl De toegang tot het concert is vrij. Na het verlies van twee pionnen had Bakker alleen nog hoop op een pro moverende vrijpion. Met veel geluk, kunst en vliegwerk moest Westerman zijn toren geven en niet veel later ook de partij. In de onderste regionen van de ranglijst speelde Walter van den Berg tegen Gerrit van Meeteren. In theorie had Van Meeteren de beste papieren in handen, maar de wer kelijkheid was anders. Van den Berg won een stuk en kon vrij makkelijk de partij naar zich toe trekken. Ove rige uitslagen: Ron Droog-Wouter Vroegindeweij 0-1, Sander Marijt- Ad Voerman 0-1, Maarten Pilgram- Marcel de Haan 0-1. Stand aan kop: 1. Gerard van Ommeren, 2. Arian de Bruijne, 3. Boudewijn Weijermars, 4. Maarten Vroegindeweij en 5. Arno Luinenburg. "In 1962 verhuisde ik vanuit Rot terdam naar Moordrecht. Ik was vertegenwoordiger in auto acces soires en later in landbouwartike- len. Na een heupoperatie werd ik afgekeurd en kwam ik in de WAO, daardoor kreeg ik meer tijd voor bestuursfuncties. Er was in Moor drecht geen korfbalvereniging, dus hebben Gerrit van Rij, Frans Vink en ik ons daarvoor ingezet. We kregen van de pastoor toestemming om in een veldje naast de R.K. kerk te gaan korfballen, maar dit bleek te klein dus zorgde de gemeente dat er nabij het voetbalveld een wei landje beschikbaar kwam. Maar het gras groeide hard en we hadden geen maaier dus vroegen we aan Henk Bos of hij zijn schapen daar op wilde laten grazen. We waren nogal amateuristisch bezig want met het spelen gleden we uit over de schapenpoep en we zaten langs een sloot, zodat steeds onze bal len verdwenen. Bovendien moest men zich verkleden in een garage bij Pane Vink. Maar het kwam al lemaal goed en het groeide uit tot een bekende club onder leiding van Wim Slingerland. We hebben nu een mooi veld met een kantine. Paardensport Toen onze vier kinderen groter wer den reden ze allemaal paard, dus werden wij er in betrokken. Eerst was de ruitervereniging samen met Waddinxveen en reden op een wei land naast de Middelweg. We wil den een eigen vereniging dus heb ik me met Gerard Verboom ingezet en werden we in 1973 medeop richters van een eigen ruiterclub: De Zuidplasruiters. De oude afge graven vuilnisbelt waar een zand plaat op was gestort kwam vrij. Burgemeester Bandel gaf toestem ming om dit als ruiterterrein te gebruiken. Onze zoon Arjan en Jan van de Mark bouwden een kantine. Ook was ik twaalf jaar voorzitter van 'Kring Gouda' (overkoepelend orgaan voor ruiterverenigingen). Paardensport is duur vandaar het gezegde: Mensen met paarden hebben een hemel op aarde, maar als ze sterven is er niets meer te erven. Onze gezinsvakanties in Renesse waren dan ook jarenlang ruitervakanties. Drie van onze vier kinderen zijn nog intens met de paardensport bezig. Jan Bakker:"Koop een boot en werk je dood. Boot Ik hield erg van varen dus kocht ik samen met een zwager een boot waar we veel mee vaarden. Hij lag eerst in het Kanaal en daarna in een Rotterdamse jachthaven. Het onderhoud vergde veel tijd en als je ouder wordt heb je daar geen zin meer in. Men zegt: "Koop een boot, en werk je dood". Dus verkochten we hem na tien jaar, maar als ik zomers de jachtjes ziet varen slaat mijn hart snelier. Ach, het is leuk geweest. Sinds 1963 deed ik veel voor het jeugdwerk van de gereformeerde kerk en was secretaris van de bouwcommissie van het ontspan ningscentrum De Zespunt én be stuursvoorzitter van Stichting De Zuidpias. We kregen uiteindelijk een multifunctioneel gebouw met een sporthal, zwembad en zalen. In 1984 begon ik met maaitijden rondbrengen 'tafeltje dek je'. Voor was ik acht jaar bestuurslid van de christelijke schoolvereniging. Momenteel ben ik nog bestuurs lid van de Stichting Platform Ge handicapten en heb zitting in de commissie Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Sinds 1998 maak ik me verdienstelijk voor Dienstenbond Vakgroep Senioren. Jaren was ik actief voor de samen leving, dus ben ik in 2008 door de burgemeester geridderd voor de jarenlange inzet en betrokkenheid zowel op geestelijk, maatschappe lijk als sportief gebied in de regio. Met een bepaald doel voor ogen probeerde je iets te bereiken voor de gemeenschap. Soms moest ik mezelf wegcijferen en had ik het heel druk. Maar altijd deed ik het met plezier en het gaf voldoening als er iets was bereikt. Door Elly van Gelderen

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 13