So Natural; van klein stekje naar grote orchidee HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 17 FEBRUARI 2010 37 Weefselkweek Hoe verzorg je een orchidee? Moerkapelle - Ze komen aan als kleine weefselkweekplantjes, van een paar centimeter groot, en verlaten na ruim een jaar het bedrijf als planten van meer dan vijftig centimeter hoog. Op deze manier worden er elk jaar meer dan acht miljoen orchideeën geproduceerd bij SO Natural. Hierbij maakt het bedrijf ge bruik van de modernste technologie, waarbij continu gezocht wordt naar ver beteringen en innovaties. Een goed voorbeeld hiervan is de door SO Natural zelf ontwikkelde teeltvaas. Door Marlonneke Willemsen SO Natural is een echt familiebedrijf en eigendom van André, Hans, Mar tin, Wouter en Johan Smaal. Voor de dagelijkse leiding is een directie be noemd. Het bedrijf bestaat volgens Martin, algemeen directeur, al meer dan vijftig jaar, maar heeft in de tus sentijd veel veranderingen ondergaan. "Mijn vader is in 1959 begonnen met de teelt van sla en tomaten in Moer kapelle. Later is hij uitgeweken naar Bleiswijk. In 1995 heb ik samen met één van mijn broers het bedrijf van mijn vader voortgezet. Mijn broers Hans en Johan waren een eigen be drijf begonnen. In 2004 zijn we te rug naar Moerkapelle verhuisd en op 1 januari 2008 is So Natural ontstaan uit de fusie van onze bedrijven." Verbluffend doeltreffend De familie Smaal heeft een lange tijd vooral groenten geteeld, maar via de teelt van Ficus en perkplanten, zijn ze in 2003 bij de orchideeën terechtge- r Cambria. Oncidium. komen. "We wilden ons bedrijf door ontwikkelen, dus hebben we gekeken naar factoren zoals rendement, onze locatie, de grootte van het bedrijf en de investeringen die nodig waren. Uiteindelijk hebben we besloten op orchideeën over te schakelen. Dat was best een grote stap, maar we schuwen het niet om ergens nieuw in te stappen en hebben ook wel de groene vingers om dit soort planten te kunnen opkweken." Broer Johan is verantwoordelijk voor een groot gedeelte van de technologische ont wikkeling. "Hij is continu met verbe teringen bezig. Hij heeft bijvoorbeeld regelmatig contact met de producen ten van onze machines om deze aan te passen en heeft ook onze speciale teeltvaas ontwikkeld. Vroeger had den we een aantal problemen, om dat als de planten groter werden, de bladeren over elkaar gingen vallen, waardoor niet alle planten genoeg water en licht kregen. Ook moesten de luchtwortels regelmatig ontward worden. Daarom heeft Johan bedacht Miltonia. om de plant in een teeltvaas- een plastic koker- te zetten, waardoor de bladeren en de wortels bij elkaar gehouden worden. Dit heeft grote voordelen; het spaart ruimte, werk, water en meststoffen en de bloem tak groeit mooi omhoog.. Het is echt verbluffend doeltreffend." De vijftien hectare van SO Natural zijn verdeeld over drie locaties; twee productielocaties en een jongeplan- tenkwekerij. Volgens commercieel directeur Albert Veerman zit er onge veer vijfenzeventig weken tussen het moment dat de kleine plantjes bin nenkomen en ze verkocht worden. "Eerst worden de planten veredeld. Hier is men voornamelijk bezig met het kruisen van planten, waardoor er nieuwe rassen ontstaan. Dit wordt gedaan om nieuwe rassen te maken die uniform groeien, goed te telen zijn en niet in de laatste plaats iets extra's toevoegen aan het assorti ment. De rassen worden vermeerderd in het laboratorium. De weefselkweek. Uit enke'e planten van een nieuw ras kan een hele generatie van nakomelingen worden opgebouwd. De weefsel kweekplantjes komen in kleine plas tic kuipjes bij ons binnen en worden vervolgens verspeend in stekbakken. Van daaruit worden de jonge plan ten in ongeveer dertig weken opge kweekt, tot ze bladeren van circa tien centimeter hebben. Vervolgens gaan ze naar het productiebedrijf. We te len verschillende soorten orchideeën; de bekende Phalaenopsis, maar ook andere soorten zoals Cambria, Milto nia en Oncidium. Phalaenopsis zetten we in een doorzichtige pot, omdat de wortels van deze soort tijdens de groei licht nodig hebben. De andere rassen zitten in een witte pot. De planten worden bij een temperatuur van ongeveer 27 graden weggezet om bladmassa en wortels te ontwik kelen. Als ze voldoende gegroeid zijn, worden ze naar een andere ruimte verplaatst, waar het ongeveer 18 graden is, om in bloei te komen. Zo dra de takken voldoende ontwikkeld zijn, gaan ze de laatste fase in. Bij ongeveer 22 graden ontwikkelen ze knoppen, totdat ze gereed zijn voor verkoop." SO small Volgens Veerman is de orchidee gemakkelijk te houden als kamerplant. "We zeggen wel eens dat het lijkt alsof de teler alle problemen ondervindt, ter- wijl het genot voor de consument is." Een orchidee groeit het beste bij een temperatuur boven de 18 graden. Een plant die te koud staat, zal het niet goed doen. Orchideeën hebben over het algemeen niet veel licht nodig. Al leen als de plant knoppen aan het ontwikkelen is, heeft zij behoefte aan wat meer zon. Wil je een orchidee op een donkere plek neerzetten, koop dan een plant die al volop in bloei staat. Ook hier zul je nog een groot aantal maan den plezier van hebben. Pas in de zomer op met ramen die op het zuiden liggen, omdat ze niet tegen te veel direct zonlicht kunnen. Orchideeën kunnen ook niet tegen te veel water. De plant heeft luchtwor tels en als deze in het water staan gaan ze rotten. Het beste is om eens per week te dompelen in lauwwarm water. Zet de plant een aantal minuten in een bak of emmer met water en laat hem daarna goed uitlekken, voordat je hem terugzet in de pot. De wortels van een orchidee geven de bezitter aan of het weer tijd is om water te geven. Als de wortels groen zijn, heeft de plant het naar zijn zin. Verder is de orchidee een makkelijke plant. Hij heeft over het algemeen weinig meststoffen nodig. Alleen als je de plant na de bloei zelf weer wilt verder kweken, is het aan te raden om eens per maand bij te mesten met speciale orchideeënmest V)

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 37