p~ Holland Zuid - .i AA A A AA A A A... I AèJkèJJkAAA AAAAAAAAAj Wat is er te doen? I 75.000 voor ideeën bereikbaarheid TV-serie over opgroeien in Zuid-Holland Werkbezoeken: nuttig en noodzakelijk I Op weg naar zelfstandigheid V. HART VAN HOLLAND DE KRANT VOOR DEZUIDPLAS\ 3 MAART 2010 27 Start Themajaar 'Leve de Vaarwegen en Waterlinies' De geheimen van Katwijk Tirza op het toneel Bevertochten door de Biesbosch <J i Maart 2010 Zicht OD Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Kom zaterdag 20 maart naar de Beestenmarkt in Leiden waar allerlei oude ambachten herleven. Om 12.00 uur wordt het startsein gegeven voor het themajaar. Er barst dan een spektakel los met zang, dans en tuffende scheepsmotoren. www.levedevaarwegenenwaterlinies.nl In het Katwijks Museum draait de film Zij van Katwijk. De film is is een co-productie van Jeugdtheaterhuis Zuid-Holland en Kunst gebouw. De teksten zijn gebaseerd TöT op gesprekken met jongeren uit gebouw Katwijk. www.kunstgebouw.nl Tirza de succesvolle roman van Arnon Grunberg wordt vanaf 5 maart 2010 in een toneelbewerking van het Nationale Toneel in de Ned erlandse theaters gespeeld. www.tirzaoptoneel.nl Foto: ©Carli Hermes Tot 20 maart organiseert het Biesboschcentrum Dordrecht bevertochten door de Biesbosch in de schemering. Dan is de kans het grootst om bevers te zien. In maart gaat u op ontdekking met de open fluisterboot de Sterling. www.vvv.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl Voor het tweede jaar looft de provincie de Zuid-Hollandprijs uit. Met deze prijs wil de provincie waardering tonen voor duurzame initia tieven bij het oplossen van Zuid-Hollandse problemen. Dit jaar is het thema: 'Oplossingen voor de bereikbaarheid in Zuid-Holland'. Drie categorieën deelnemers komen voor de prijs, die een bepaalde verdeelsleutel kent, in aanmerking: - Professionals: planologen, verkeersdeskundigen, consultants, logistieke dienstverleners, verladers, rederijen, gemeenten, enzovoorts 50.000) - Vrijwilligers en bewoners 15.000) - Studenten civiele techniek, planologie, HTS enzovoorts 10.000) De provincie ontvangt graag ideeën voor nieuwe vormen van transport beperking, ideeën om het openbaar vervoergebruik te vergroten, ideeën die tot een betere benutting van de bestaande infrastructuur leiden en ideeën om het ruimtebeslag van en de uitstoot van schadelijke stoffen door het verkeer te verminderen. Welke kansen liggen er? Welke ingre pen zijn nodig? Wat is een innovatief en duurzaam plan of ontwerp? Deskundige jury Een breed samengestelde jury, onder leiding van Sybilla Dekker, (voormalig minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ontwikkeling en Milieu) beoordeelt de inzendingen. Uit elke categorie worden drie inzendingen genomineerd. De winnaars ontvangen op donderdag 21 oktober 2010 in het provinciehuis hun prijs uit handen van de Commissaris van de Koningin Jan Franssen. Meer informatie? Inschrijven kan tot en met 30 juni 2010. Kijk verder op de site www.zuid-holland.nl. Hier vindt u het wedstrijdprogramma met alle relevante informatie over aanmelding, thema, criteria, jury enzovoorts. Het wedstrijdprogramma is te downloaden, evenals het inschrijvings formulier. Telefonisch opvragen kan ook: 070 441 66 22. Wat doe je als je kind faalangst heeft? En wat doe je als je kind van school spijbelt? En wat als je ouders gaan scheiden? Het zijn vragen waar kinderen en ouders mee te maken kunnen krijgen. Het zijn ook vragen waarop het ant woord niet altijd even eenvoudig is. Maar met de juiste informatie en een duwtje in de goede richting kunnen kinderen en ouders vaak al goed geholpen worden. Om die reden heeft de provincie Zuid-Holland het initiatief genomen om een tv-serie te laten maken over opgroeien en opvoeden, getiteld 'Van 0 tot 23'. De 13-delige serie is vanaf 4 maart te zien op TV Rijnmond en TV West. Toegankelijk programma Hoewel de opvoedvragen en problemen best pittig kunnen zijn, behandelt presentatrice Jamaine van der Vegt ze op een toegankelijke manier. In 'Van 0 tot 23' komen alle stadia van de jeugd aan bod: van geboorte tot volwassen heid. Voor de een zal het een leuk en interessant programma zijn. Voor de ander zal het een antwoord kunnen geven op opvoedvragen. En voor weer een ander zal het kunnen leiden tot het inschakelen van hulp. 'Het idee voor de serie is afkomstig uit een gesprek dat ik met jongeren voerde', aldus gedeputeerde Tonny van de Vondervoort. 'Zij zouden het prettig vinden als eenvoudige vragen beantwoord worden en als mensen zien dat hulp vragen geen schande is, maar juist heel nuttig kan zijn. Je kunt per slot van reke ning niet alles zelf weten. De tv-serie past mooi in onze aanpak om gezinnen te bereiken met vragen en problemen over opvoeden.' Naast de tv-serie is er de website www.van0tot23.com waar iedereen terecht kan voor meer informatie en om afleveringen terug te kijken. 'In de statencommissie Samenleving behande len we onderwerpen die te maken hebben met jeugdzorg, cultuur en maatschappelijke partici patie. In onze commissie is het gebruik, dat we zoveel mogelijk op werkbezoek gaan bij de instellingen in de provincie, die bij deze onder werpen betrokken zijn.' Aan het woord is Edit Hallensleben, PvdA- fractielid en voorzitter van de commissie Samenleving in Provinciale Staten. 'Natuurlijk krijgt de commissie al veel gegevens van de gedeputeerden en van de ambtenaren, maar niets geeft zoveel informatie als luisteren naar mensen zelf. Dat doen we door met hen in gesprek te gaan op de plek waar zij hun werk doen. Ook de verhalen van de mensen die gebruik maken van de instellingen, zijn van groot belang voor het werk van de commissie.' Stek jeugdhulp 'We zijn al bij heel wat instellingen geweest: een Bureau Jeugdzorg, verschillende jeugdzorg instellingen, de regionale omroepen West en Rijnmond, het Erfgoedhuis en het Kunstgebouw. In maart gaat de commissie naar Stek Jeugdhulp. Deze instelling biedt allerlei soorten begelei ding en behandeling aan kinderen, jongeren en ouders die bij het opgroeien en opvoeden hulp nodig hebben. Stek zit in meerdere plaatsen in de stadsregio Rotterdam en in Midden-Holland. De commissie gaat naar het Medisch Kleuter dagverblijf De Vlinder in Gouda, ook onderdeel van Stek. Tijdens dit bezoek krijgen wij uitleg over het werk in het kinderdagverblijf en praten we met groepsleiders en teamleiders. Maar ook krijgen we informatie over een heel andere specialiteit van Stek: het nieuwe Gezinstrainingsprogramma. Hoe het werkt, wat men ermee kan bereiken, enzovoorts. Een belangrijk werkbezoek met veel informatie.' Jaarlijks verlaten zo'n 400 jongeren van 17-18 jaar de jeugdzorg in Zuid-Holland. Uit onder zoek blijkt dat ongeveer een kwart van hen met behulp van familie en vrienden op eigen benen kan staan, driekwart heeft nog behoefte aan steun. Zij missen vaak een netwerk waar ze op terug kunnen vallen en hebben onder steuning nodig bij het vinden van een baan of een woning. Als deze steun ontbreekt lopen deze jongvolwassenen een reëel risico om op straat te belanden. Proefproject in Gouda Om te zorgen voor een goed perspectief gaat in de regio Gouda een proefproject voor jongeren van 18 tot 23 jaar van start. Onlangs namen de wethouders van de regio het besluit om samen met Bureau Jeugdzorg en de jeugd zorgaanbieder Stek een pilot nazorg op te zetten voor jongeren die uitstromen uit de jeugdzorg. JSO expertisecentrum voor jeugd, samenleving en opvoeding en PJ Partners biedt daaraan ondersteuning. In de samenwerking zullen ook maatschappelijk werk, woningbouw corporaties en organisaties voor onderwijs arbeidsmarkt betrokken worden. In de regio Gouda moet eerst goed gekeken worden wat nodig is om de jongeren die Stek verlaten het juiste aanbod te kunnen geven. Nu komt het voor dat jongeren langer in de jeugdzorg verblijven, omdat er geen passend vervolg is. Met de juiste ondersteuning kunnen jongeren makkelijker de jeugdzorg uitstromen. Dat betekent bijvoorbeeld dat gemeenten en woningcorporaties woonruimte voor deze jongeren reserveren. Op die manier kunnen jongeren vervolgstappen zetten op weg naar zelfstandigheid en ontstaat er in de jeugdzorg meer ruimte om nieuwe jongeren op te nemen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 27