Oefenen en uitrukken core business advocate n www.open-maatwerk.nl Nieuwe ritst detiaij 7^van derV\4nde Thuis in de regio. www.perfectwaddinxveen.nl HART VAN HOLLAND REGIO 3 MAART 2010 3 Vooral vrijwilligers zorgen voor veiligheid in Zuidpias N452 afgesloten v.d. Mee Jansen hoveniers Voor: tuinontwerp, tuinaanleg tuinonderhoud kijk ook op onze website www.droom-tuin.nl DE KLEERMAKER VAN WADDINXVEEN Het adres voor alle reparaties en veranderingen aan kledingstukken. OPEN OPEN Maatwerk - Rotterdam Nesselande Waddinxveen Vrijwillige brandweerlieden tijdens een oefening. Door Marlonneke Willemsen Zuidpias - De brandweer Zuidpias is uitgebreid maar functioneert nog steeds als een goed geoliede ma chine. Vrijwilligers hebben hier een groot aandeel in. Het korps bestaat namelijk voor het overgrote meren deel uit mensen die een 'gewone' baan hebben en in hun vrije tijd als brandweerman werken. De term vrij willige brandweer is echter mislei dend. "De term vrijwillige brandweer heeft niets met de vergoeding te ma ken. Het stamt nog uit de tijd dat er een plichtbrandweer was. Ons korps bestaat op dit moment voornamelijk uit vrijwilligersmaar deze benaming is eigenlijk onjuist. Het zijn oproep krachten met een nuluren contract. De werkzaamheden van deze mensen bestaan maar uit één ding; oefenen en uitrukken. Voor de rest krijgen ze ondersteuning van onze beroeps krachten." Brandweercommandant Ed Molenaar over het korps Zuidpias. Het korps Zuidpias bestaat op dit moment uit 62 vrijwilligers en tien personen in vaste dienst. Het gaat hierbij volgens Molenaar voorna melijk om ondersteunende krachten. "De vaste krachten zijn werkzaam in ondersteunende functies, zoals de leiding en bureaufuncties. Een aantal van hen zijn buiten diensttijd ook aan het korps verbonden als vrijwilliger. Deze mensen houden zich voorna melijk bezig met de voorbereiding en de coördinatie. Er is veel te regelen en organiseren en om als korps een bepaald kwaliteitsniveau te behalen, hebben we deze beroepsondersteu ning hard nodig. De vrijwilligers heb ben hier gewoonweg geen tijd voor." Oefenen en uitrukken De core business van de vrijwilligers is oefenen en uitrukken. ■Molenaar: "Daarbuiten moetje ze zo min moge lijk met andere taken belasten. Daar naast zijn de mensen in vaste.dienst veel bezig met preventie en controle op de brandveiligheid. Er zijn bijvoor beeld twee mensen continu bezig met het controleren van bouwteke ningen en -plannen." De term vrijwillige brandweer is vol- Regio - De N452 en verschillende toe- en afritten van en naar de A12 zijn vanaf 12 maart drie weekeinden dicht. Het gaat om het gedeelte van de N452 ten noorden van Gouda tus sen de N207 richting Waddinxveen en de Goudse Poort in Gouda. De afslui ting is in verband met groot onder houd. De N452 kan niet bereden wor den van vrijdag 12 maart 22.00 uur tot en met maandag 15 maart 5.00 Jnr vanuit de richting Utrecht. Be stemmingsverkeer naar Gouda wordt omgeleid via Reeuwijk, Zevenhui zen of Moordrecht. Het doel van de werkzaamheden is het veiliger maken van de N452 door groot onderhoud to plegen. De weg wordt opnieuw ge citeerd en de belijning wordt aan- 9ePast aan het principe Duurzaam Veilig. Daarnaast worden de verkeers lichten vervangen. Actuele informatie 's te vinden op www.n452.nl. gens Molenaar nog een overblijfsel uit het verleden. "De term vrijwillig slaat op de totstandkoming van het dienstverband. Het is ontstaan om een onderscheid te maken met de plichtbrandweer en de aangewezen brandweer. De vrijwillige brandweer bestaat ook niet als organisatievorm. Met de term vrijwillige brandweer wordt eigenlijk de gemeentelijke brandweer bedoeld, die vrijwilligers, of nog beter oproepkrachten, in dienst heeft. Deze mensen krijgen een vaste jaarvergoeding plus een bedrag per uur. Ze zijn in dienst bij de gemeente en krijgen ook gewoon netjes een aanstelling met de bijbe horende rechten en plichten. Je zult niet rijk worden als brandweerman, maar het gaat wel om een redelijke vergoeding." Groot verschil Volgens de commandant is er één groot verschil tussen de vrijwilligers en de beroepskrachten. "Doordat de FLO-regeling is vervallen mogen vrij willigers doorwerken, totdat bij een medische keuring wordt vastgesteld dat dit niet meer verantwoord is. Be roepskrachten mogen maar twintig jaar in de uitrukdienst werkzaam zijn, ongeacht hun leeftijd. Dit verschil is best raar. Iemand die op zijn twintig ste in dienst komt, mag dan maar tot zijn veertigste doorwerken. Voor de vrijwilligers zijn deze beperkingen er niet." Om als vrijwilliger bij de brandweer te mogen beginnen, moet je minimaal achttien jaar oud zijn, minimaal vijf dagdelen per week beschikbaar zijn en de verplichte opleiding afgerond hebben. Deze opleiding verschilt vol gens Molenaar niet van de opleiding van de beroepskrachten. "Ze moeten allemaal hetzelfde leren en dezelfde dingen doen. Je bent ook nooit uit geleerd. In de loop van de jaren is het pakket aan activiteiten alsmaar uit gebreid. De brandweer wordt steeds meer allround." Gekste momenten Als de pieper gaat, moeten de vrij willigers, die op dat moment dienst hebben, onmiddellijk in actie komen, ongeacht de situatie of het tijdstip. Dit vraagt volgens Molenaar veel be grip van de omgeving van de vrijwil liger, zowel privé als op het werk. "De pieper gaat op de gekste momenten, zoals tijdens het kerstdiner of vlak voor oud en nieuw. Door de vrijwil ligers wordt dit meestal niet als be zwaarlijk ervaren, maar dit betekent wel dat ook het gezin erachter moet staan. Begrip voor veiligheid Dit geldt ook voor de werkgevers en de collega's, die de werkzaamheden even moeten overnemen. We heb ben er vorig jaar veel aan gedaan om de banden met de werkgevers aan te halen, door bijvoorbeeld speciale schildjes uit de reiken. De medewer king van deze bedrijven is belangrijk voor de brandweer, maar indirect ook voor de maatschappij, want zonder de vrijwilligers van de brandweer zou het veel minder veilig in Nederland zijn." Algemeen alarmnummer: 112 Medische diensten Boskoop, Moordrecht, Waddinx veen en Zevenhuizen-Moer- kapelle: voor spoedeisende hui sartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekeinde/feest dagen): HuisArtsenPost Midden- Holland (HAP MH), Bleulandweg 10, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Bleulandweg 10 (bij de Bleu- land-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Nieuwerkerk aan den IJssel: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, week einde en feestagen): Huisartsenpost IJsselland Ziekenhuis Capelle aan den IJssel, tel. 010-2799262. Nesselande: spoedgevallen en/ of levensbedreigende situaties: op werkdagen 8.00-17.00 uur: 010-8903321. Voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantooru ren (17.00-8.00 uur, weekeinde en feestdagen): Huisartsenpost IJs selland Ziekenhuis Capelle aan den IJssel, tel. 010-2799262. Maatschappelijk werk Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan terecht bij de Bereikbaarheid Buiten Kan tooruren (BBK) op 0182-594935. Inloop spreekuur in de huisartsen- praktijkMoerkapelleWeideplantsoen 20, Moerkapelle, do. 9.00-10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Lid van de VHG, dé brancheorganisa- V tie van hoveniers en groenvoorzieners, M dus kwaliteit op de eerste plaats. V h g Wij, als klein bedrijf, staan al 19 jaar garant voor een mooie, maar ook betaalbare tuin, die geheel op üw wensen is afgestemd. i Dorpsstraat 134 - 2761 AH Zevenhuizen - Telefoon: 01&0-633890 of 06-51610498 "-'T.™mï sis Kerkweg Oost 285 - 2741 HE Waddinxveen - Tel: 0182 - 6312 46 MAATWERK Frank Kien 06 46 102 334 Jeroen van Ameijde 06 53 584 355

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 3