PldHilldiSfidJl Geert Mak Met je neus in de boeken... gelooft nog steeds in Europa Getuigen beroving gezocht HART VAN HOLLAND I NIEUWERKERKAAN DEN IJS5EL I 17 MAART 2010 11 ZONDAG 21 MAART Voor gehoortest en stoel massage naar bibliotheek Rainbow KidZ Lezing lage rugklachten Paranormale avond Door Geertrude Verweij Nieuwer kerk aan den IJssel - "Ik begin deze avond met een somber verhaal", opende Geert Mak de lezing die don derdag 11 maart werd gehouden in de bibliotheek. De avond was georgani seerd door de bibliotheek in samen werking met Vrouwen van Nu. De schrijver, die vooral bekend is ge worden door zijn boeken 'De eeuw van mijn vader' en 'In Europa', gaf aan met de serie lezingen in de boe kenweek een periode van tien jaar lang vertellen over Europa af te wil len sluiten. Nog één keer ging hij in op zijn betrokkenheid bij het continent en vooral op de toekomst van de Eu ropese Unie. Tante Maartje "Ik weet nog precies hoe het begon. Op maandag 4 januari stapte ik in de trein om op reis te gaan. Het eer ste wat ik deed was er in Schiedam weer uit stappen om bij mijn tante Maartje langs te gaan. Ik wilde graag de zegen van een voorouder hebben. Ik wist toen nog niet precies hoe ik het allemaal aan moest pakken. Dat zenuwachtige begin is uitgemond in driehonderd stukjes voor de krant en een heel dik boek dat zijn weg vond naar een breed publiek." Daarnaast werd er van 'In Europa' een televisieserie gemaakt en werd het boek vertaald in veertien talen. In zijn lezing ging Mak in op het feit dat Europa tien jaar lang betrekkelijk rustige tijden gekend heeft. Een peri ode die gebruikt had moeten worden om Europa sterker te maken, om de turbulente tijden die ons te wachten staan te kunnen doorstaan. "In de afgelopen tien jaar had ge- -chiedenis geschreven moeten wor den. Maar in plaats daarvan zie ik wel expansie, maar geen versteviging. We hebben wel de euro, maar geen ge meenschappelijke financieel beleid." Geert Mak 'In Nieuwerkerk aan den IJssel'. De schrijver-historicus vergeleek de huidige periode met het einde van de Middeleeuwen. "Dat was een vrij chaotische over gangstijd, maar ook een bevrijding. De boekdrukkunst heeft veel ver anderd. Wat er nu gaat gebeuren is niet te voorspellen. Ik weet alleen dat bepaalde zaken aan het veranderen zijn. De staten gaan verdwijnen en verhoudingen tussen machtblok ken zullen verschuiven. Internet en alle vormen van elektronische com municatie kunnen heel wat teweeg brengen." Hoewel hij een vrij negatief beeld schetst, is Mak nog steeds een voor stander van de eenwording van Europa. "Ik geloof nog steeds in de Europese Unie als oplossing. Ik blijf hoop hebben." Rust en een glaasje water In de pauze kon men bij de boeken tafel van boekhandel Van Delft een exemplaar van 'In Europa' of één van de andere boeken van zijn hand ko pen en door Geert Mak laten signe ren. Daarna was er de mogelijkheid om vragen te stellen. Naast vragen die nog iets dieper ingingen op het gro tendeels politiek getinte verhaal van voor de pauze, waren er ook vragen over zijn schrijverschap en andere boeken. Op de vraag of hij het boek 'Hoe God verdween uit Jorwerd', dat zich afspeelt in een uitstervend dorp in Friesland, nog eens zou herhalen in bijvoorbeeld Limburg, antwoordde Mak vastbesloten ontkennend. "Dat project is afgesloten. Jorwerd was een voorbeelddorp, een case study voor een algemeen Europees dorp. Natuurlijk bevat het verhaal heel typisch Friese elementen, maar het beschrijft vooral universele pa tronen. Het boek is vertaald in ver schillende andere talen en ik krijg brieven waarin men beschrijft hoe herkenbaar het is." Een van de toeschouwers vroeg zich af wat Mak nodig heeft om te kunnen schrijven. Het antwoord was eenvou dig: "Rust en een glaasje water. Voor al in het begin van een boek moet ik rust hebben. Ik moet eerst de goede toon te pakken hebben. Als ik dat eenmaal heb, word ik meegezogen, dan laat ik me niet snel afleiden." Die rust zal hij nog een aantal keer nodig hebben. "Ik heb in ieder geval nog plannen voor drie boeken. Ik ben meestal met meerdere boeken tegelijk bezig. Na 'In Europa' was ik even van de leg, maar dat is nu hersteld. Dat kwam ook door de publieke aandacht. Suc ces hebben als schrijver is eigenlijk de pest. Het stimuleert wel, maar het leidt je waanzinnig af." Nieuwerkerk aan den IJssel - Ver breid door winkelcentrum Reigerhof stonden zaterdag 13 maart diverse ramen waar een uitgebreide assorti menttweedehands boeken werd aan geboden. Heerlijk struinen tussen de boeken, menig liefhebber maakte er gebruik van. Een aantal standhouders schenkt (een deel van) de opbrengst aan een goed doel. Nieuwerkerk aan den IJssel - De politie is op zoek naar getuigen van een beroving met geweld. Een 17-jarige fietser uit Nieuwerkerk en een vriend reden zaterdag 6 maart rond 2.00 uur over het Groenezoompad in de richting van Capelle aan den IJssel. Toen zij de Europalaan wilden oversteken ter hoogte van het fietspad zagen zij op het pad drie jongens met een fiets en één met een scooter of een bromfiets staan. Een jongen die achter de twee vrienden fietste voegde zich bij de groep jongens op het pad. Op het moment van passeren werd er een fiets voor de twee gegooid zodat hen de doorgang werd belemmerd en de vriend in de bosjes viel. De Nieuwerkerk kreeg een klap tegen het hoofd en werd daarna direct vastge houden door een jongen in een grijs vest. Een andere jongen, in een zwart vest, doorzocht de tas van de Nieuwerkerk en sloeg hem ver volgens in het gezicht. De jon gen nam een l-pod mee en ging samen met de groep weg. Deze jongen had een capuchon en is ongeveer 1.80 m lang. De andere jongen is lang en heeft stekelhaar. Beiden zijn ongeveer 18 jaar. De politie verzoekt getuigen zich te melden via 0900-8844. Nieuwerkerk aan den IJssel Herv.Gem. Oude Kerk 9.30 uur ds. G. Lustig en 18.45 uur ds. H.C. Marchand. Herv.Gem. Nieuwe Kerk 9.30 uur ds. H.C. Marchand en 17.00 uur ds. G. Lustig. Prot.Gem. Ontmoetingscentrum 5e zondag 40-dagentijd 9.30 uur mw.ds. M. Verschoor; 12.15 uur SHH-dienst met Rob Favier m.m.v. het SHH combo. Prot.Gem. De Bron 5e zondag 40-dagentijd 10.00 uur ds. J. van der Meent; woensdag 24 maart 21.30 uur avondgebed in 40-da- gentijd. Geref. Kerk Vrijg. De Lichtkring 9.30 uur ds. R.Th. Pos en 16.30 uur br. E. Buitendijk. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de Openbare Bibliotheek aan het Raad huisplein vindt op 23 maart een in loopspreekuur plaats waar men bij Peter Kersting van Beter Horen het gehoor kan laten testen en waar men een stoelmassage kan krijgen van Elma Verhoeve van Elmass. Belangstellenden zijn welkom van 13.00 tot 16.00 uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Nieuwerkerk aan den IJssel - In het pand van kinderdagverblijf De Dui nen aan de 's-Gravenweg 266 houdt V.E.G. het Kruispunt 20 maart van 14.00 tot 15.30 uur 'Rainbow KidZ', een afwisselende middag voor kin deren van vier tot tien jaar. Op het programma staat onder meer 'Kid- Zwing'. Alle kinderen zijn welkom; de toegang is vrij. Nieuwerkerk aan den IJssel - Jan Paul van Wingerden, verbonden aan het Spine and Joint Centre in Rotterdam, verzorgt op uitnodiging van De Wervelkolom, de Nederlanse Vereniging voor Rugpatiënten, een lezing over het thema 'Functionele anatomie in de revalidatie van lage rugklachten'. De lezing vindt plaats op 24 maart in de Openbare Bibli otheek aan het Raadhuisplein en begint om 20.00 uur; de toegang is vrij. Voor meer informatie: mar- jon@nwr.nl of voorzitter@nwr. nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Vedj organiseert voor 31 maart een paranormale avond met Mar tin Reul. De avond, bestemd voor iedereen vanaf 14 jaar, start om 20.00 uur en vindt plaats in gebouw Con Musica, tweede gebouw op de velden van w Nieuwerkerk. Zaal open om 19.30 uur. Aanmelden, verplicht, kan via 06-14606126 of via info.vedj@gmail.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 11