Blij met overstap van het Westland naar de Zuidpias HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 17 MAART 2010 j Tomatenkwekerij gebr. Zwinkels: Robert Zwinkels hoopt op een mooie toekomst voor de tuinbouw in de Zuidpias. zet. In Zuidpias mis ik op dit moment nog iemand die de kaarten schudt en ik hoop dat dit snel verandert." Vol gens Zwinkels is het erg slecht voor de bedrijfstak, als de plannen voor nieuwe tuinbouwgebieden in de ge meente niet op korte termijn worden gerealiseerd. "We moeten uitkijken dat, als we niet aanhaken, de tuin bouw in de Zuidpias niet doodbloedt. Voor ons is stilstand achteruitgang. Het is niet alleen belangrijk dat er een nieuwe locatie gecreëerd wordt voor de bedrijven in de gemeente die moeten verplaatsen, maar de sector heeft ook baat bij aanwas van bedrij ven uit andere regio's. Het heeft grote voordelen om goede collega's om je heen te hebben. Er ontstaat een goed Klaar voor consumptie. netwerk voor gas, elektra en C02 op slag en het heeft een aanzuigende werking op tuinbouw gerelateerde bedrijven, zoals toeleveranciers. Ook kunnen we op deze manier innova ties delen en van elkaar leren. Op dit Het kweken van tomaten In het bedrijf van de broers Ed, Vasco en Robert Zwinkels wordt één be paalde soort trostomaat geteeld; de Royal Vine/Bella Donna. Deze grove tomaat is vooral geschikt voor het gebruik in salades en als garne ring op bijvoorbeeld hamburgers. Het glasoppervlakte van het totale bedrijf bedraagt veertien hectare, waarvan tien in Zevenhuizen en vier in De Lier in het Westland. Per jaar wordt per vierkante meter glas ongeveer vijfenzestig kilo tomaten geproduceerd. Doordat er gebruik wordt gemaakt van gloeilicht, kan er het hele jaar door geoogst wor den. Het grootste gedeelte van de productie, zo'n negentig procent, wordt geëxporteerd naar landen, zoals Duitsland, Engeland, Polen, Amerika en de Scandinavische landen. De producten van Gebr. Zwinkels worden verkocht via de telersvereniging Fresteem. Volgens Zwinkels is dit een erg effectief sy steem. "Bij elkaar heeft de vereni ging meer dan 250 hectare. Hier door kunnen ze producten leveren aan alle segmenten van de markt. Samen kunnen we alles produceren wat de consument vraagt. Dit wordt nauwlettend in de gaten gehouden door bijvoorbeeld gebruik te ma ken van smaakpanels. In Nederland worden onze producten geleverd aan grote supermarktketens zoals C1000, Albert Heijn, Lidl en Aldi." moment gebeurt er nog te weinig. Ik hoop dat met de ontwikkeling van het gebied in Zevenhuizen, ook de rest van het proces op gang komt en dat er een mooie toekomst wacht voor de tuinbouw in de Zuidpias." Sluipwesp Een van de andere sterke punten van Zwinkels is de voedselveiligheid. Voor het grootste gedeelte wordt er gebruik gemaakt van biologische be lagers om ongedierte te bestrijden. Zo wordt de Encarsia, de sluipwesp, ingezet om de witte vlieg te bestrij den. Volgens Zwinkels is dit zeer ef fectief. Ze leggen eitjes in de eitjes van de witte vlieg, waardoor je in plaats van ongewenste vliegjes, juist goede insecten krijgt. Ook de bestui ving gebeurt door insecten. Hiervoor hebben we hommels in de kas vlie gen. Het voordeel hiervan is dat we het niet meer zelf met de hand hoe ven te doen en die hommels werken vierentwintig uur per dag, zeven da gen in de week. De tomatenplanten groeien op steenwol en gaan een jaar mee. Per plant worden ongeveer tweeënder tig trossen tomaten geproduceerd en het duurt ongeveer tien weken voordat een nieuwe plant tomaten geeft. De gemiddelde temperatuur in de kas ligt rond de negentien graden. De tomaten worden rechtstreeks in de eindverpakking geoogst en dit verwerkings- en verpakkingsproces maakt gebruik van de nieuwste tech nologie. Zo rijden de karren automa tisch naar de verwerkingsruimte en ook in de kas verloopt het transport automatisch. Hierdoor kunnen de medewerkers van het bedrijf op een prettige manier werken. Zuidpias - "Hopelijk gaat het bestuur van de nieuwe gemeente Zuidpias daad krachtig te werk om te zorgen dat de Zuidpias aansluiting krijgt bij het tuin- bouwcluster Westland/Oostland." Robert Zwinkels van trostomatenkwekerij gebroeders Zwinkels weet uit eigen ervaring hoe belangrijk het is dat er nieuwe tuinbouw gebieden in Nederland ontwikkeld worden. Vijfjaar geleden is hij vanuit het Westland naar Zevenhuizen verhuisd, om samen met zijn broer een tweede vestiging van het familiebedrijf op te zetten. De karren rijden automatisch naar de verwerkingsruimte. Door Marlonneke Willemsen Het bevalt Zwinkels erg goed in de Zuidpias. "Logistiek is het echt een toplocatie. De snelweg is dichtbij en het ligt centraal in Nederland. Ook is er een prima aansluiting met de andere tuinbouwgebieden, zoals het Westland. Verder is het een inspire rende omgeving met fijne collega's. Voor mij was het grote voordeel dat ik hier een heel nieuw bedrijf kon neerzetten. Hierdoor hebben we een bepaalde schaalgrootte, waardoor het rendabel wordt om bepaalde in vesteringen te doen op het gebied van C02 reductie en energiebespa ring. We zijn hier met vijf verschil lende bedrijven begonnen, maar wer ken toch samen. Bijvoorbeeld op het gebied van wateropslag. Mijn vader is n 1963 in het Westland begon nen met het kweken van tomaten en sla. De afgelopen jaren kwam in het Westland de reconstructie slecht op gang en er was te weinig vervangen de grond voor expansie en moderne tuinbouwbedrijven. Op een bepaald moment komt je bedrijf vast te zitten en ga je verder kijken. Toen zijn we in Zevenhuizen uitgekomen en zowel mijn gezin als ik hebben het hier al vijfjaar naar ons zin." Stilstand in achteruitgang Zwinkels hoopt dat in de Zuidpias geleerd is van de fouten die in het Westland gemaakt zijn. "Ik hoop dat het bestuur van de nieuwe ge meente Zuidpias daadkrachtig te werk zal gaan. Het is belangrijk dat er één iemand opstaat, die het voor touw neemt. Dat hebben we in het Westland ook gezien. Daar heeft de burgemeester, Sjaak van der Tak, de tuinbouw ook weer op de kaart ge-

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 29