Russen onder de indruk van Molukse opvang Vernieuwd oefenterrein Zuidplasruiters geopend Commissie zet boom op over gekapte beuk HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 17 MAART 2010 31 Ideeën Moet heel Moordrecht het weten? Moordrecht - 'We zijn erg blij hier te zijn en jullie werk te mogen zien. Het is een eervolle taak om op deze manier voor oudere mensen te mogen zorgen.De leden van een Russische delegatie, die afgelopen vrijdag een bezoek bracht aan het Molukse ouderenhuis Rumah Orang Tua Tua, zagen veel overeenkomsten met hun eigen dagopvang in Oryol, maar deden ook veel nieuwe ideeën op. "Het is onze droom om net als jullie een systeem te krijgen waarbij publieke en private partijen nauw samenwerken. Door Marlonneke Willemsen Het werkbezoek werd georganiseerd door de Stichting Yanos en de Rus sische delegatie bestond uit verte genwoordigers van verschillende partijen, zoals het Rode Kruis, een Universiteit en het plaatselijke ge meentebestuur. Naast de ouderen- centra van de gemeente, heeft het Rode Kruis vier maanden geleden een dagcentrum opgezet, dat zich vooral richt op de revalidatie van ouderen. "Het gaat om patiënten met vrij ernstige aandoeningen zo als Parkinson en Kanker. Wij helpen deze mensen bij de revalidatie, door bijvoorbeeld geheugen- en moto- riektrainingen. Verder krijgen ze psy chische en psychosociale hulp en er is een dokter aanwezig. De patiënten gaan graag naar het dagcentrum en voelen zich aan het eind van de dag vaak een stuk beter." Aangezien het centrum in Rusland pas sinds kort in gebruik is, zijn de medewerkers erg blij met de erva ring en tips die ze krijgen tijdens hun bezoek aan Nederland. "We willen proberen om het aantal vrijwilligers en de betrokkenheid van de overheid te vergroten. We hebben gebouwen, materialen en training, maar we mis sen de ervaring om ook activiteiten te organiseren. Daar hebben we hier veel ideeën voor opgedaan." Met het organiseren van activiteiten hebben de vrijwilligers van ouderen- huis Rumah Orang Tua Tua ruim schoots ervaring. Het huis is in maart 2007 geopend en na een proefperi ode van twee jaar, heeft de gemeente besloten om het project tot minimaal 2013 voort te zetten. Het huis is een dagopvang voor ouderen vanaf mid den zestig en is twee dagen in de week geopend. Op dit moment zijn er achttien deelnemers, die verzorgd worden door ongeveer vijfentwintig vrijwilligers. Behoefte Volgens de manager van het Moor- drechtse ouderenhuis Joke Sapuletej was er grote behoefte aan een der gelijke voorziening. "In de Molukse cultuur wonen de ouderen bij hun kinderen in huis. Als deze gaan wer ken, zijn de ouderen de hele dag al leen thuis. Wij willen deze mensen bij elkaar brengen om ze een zo'n plezierig mogelijke oude dag te be zorgen. De mensen komen hier op dinsdag en donderdag om half elf en ze gaan aan het einde van de mid dag weer naar huis. Elke middag wordt er samen gekookt en warm gegeten. Daarnaast hebben we aller lei activiteiten, zoals hersentraining, bingo, crea-middag, zangmiddag en er is een Bijbelkring. Een keer per jaar gaan we naar de landelijke dag voor Molukse ouderen in Barneveld en het afgelopen jaar hebben we daar een gymnastiekdemonstratie gegeven." Voor de deelnemers is het samenzijn en gezellig praten het belangrijkste onderdeel van de dagopvang. Dit geldt ook voor mevrouw Hiariej- Wattinena (84). "Het is hier erg ge zellig met de mensen. Ik kom hier al heel lang en ik vind het erg fijn. Het is leuk om met anderen te praten en om bijvoorbeeld samen te koken. Ik vind het erg interessant dat we be zoek krijgen van mensen uit Rusland. Dat is voor ons ook weer eens iets anders en het is leuk om te horen hoe het in Rusland gaat." Ook wethouder Jan Verbeek was bij het werkbezoek aanwezig. Ook hij Een Russische delegatie in Moordrecht. was zeer onder de indruk van het* ouderenhuis. "Ik ben erg trots op de vrijwilligers van dit huis. De regering heeft de afgelopen tijd een wet in gevoerd, de WMO, die ervoor moet zorgen dat alle mensen kunnen par ticiperen in de samenleving. Dit huis bewijst dat dit niet altijd door de re- gering moet worden opgelegd, maar dat mensen er ook al zelf voorzorgen en dat we eigenlijk geen wet nodig hebben. Dit huis is daarom een voor beeld voor de hele gemeente." Door Geertrude Verweij Moordrecht - "Voor de mensen die hier ieder jaar komen trainen, was het vanmorgen een complete verrassing." Het vernieuwde cross-oefenterrein van paardensportvereniging De Zuid plasruiters werd bij de start van het seizoen op zondag 14 maart officieel geopend. Voorzitter Caroline van der Klaauw: "In Nederland zijn zo'n vijftig oefen terreinen, maar hier in Zuid-Holland zijn dat er niet veel. Bovendien zijn de meeste op gras, wat veel nade len heeft. Op zand kun je ook rijden als het nat is en je hoeft geen kal koenen - stiften, vergelijkbaar met noppen onder voetbalschoenen - in de hoefijzers te draaien tegen het uitglijden." Oude Franse keukentafel Op het terrein in Moordrecht ko men mensen uit het hele land trai nen. "Vijftien jaar geleden heeft onze club hier natuurlijke hindernissen gebouwd, maar we waren toe aan dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Mail: fsdactie@hart-van-holland.nl Ererondje voor Michiel Brons. vernieuwing. Het waren allemaal vaste hindernissen, altijd dezelfde breedte en dezelfde hoogte. We wil den graag hindernissen hebben die in hoogte verstelbaar zijn. Bovendien is het handig als ze verplaatsbaar zijn, zodat er ook andere lijnen gereden kunnen worden." Twee jaar geleden werd een begin gemaakt met het opknappen van het terrein. "Michiel Brons, onze in structeur, maakte het ontwerp en wij begonnen alvast met het verzamelen van materialen. Sommige dingen hebben we gekocht, maar we hebben ook van alles hergebruikt. Zo hebben we van een oude franse keukentafel de poten afgezaagd om er een hin dernis van te maken en hebben we zelfs laminaatvloeren en telefoon palen gebruikt. Iedere boom die bij een verenigingslid werd omgezaagd kwam bij ons terecht. Met dat ver zamelen zijn we best lang bezig ge weest, want er was heel veel mate riaal nodig." Moordrecht - Het is een goede zaak dat wethouder Arjen Hazelebach ervoor gezorgd heeft dat de monumentale beuk voor het raadhuis in Moordrecht ge kapt is, voordat er ongelukken zijn gebeurd. Dat is de mening van de meerder heid van de leden van de commissie bestuur, financiën en beheer. De boom was al geruime tijd ziek en uit onderzoek is gebleken dat de boom voor het grootste gedeelte hol was van binnen, waardoor er een groot risico was dat de boom bij een storm zou omvallen. Het bouwen van de hindernissen be gon de week na kerst en werd een paar dagen voor de start van het seizoen afgerond. "We hebben nu zeventien verplaatsbare hindernissen en vijftien vaste. Ondanks het onge woon winterse weer waren we hier iedere zondag te vinden." Het was een bijzondere periode, vindt van der Klaauw. "Af en toe viel het niet mee om iedere zondag weer op te komen draven, maar alsje zelf heel veel doet is het gemakkelijker om an deren te blijven motiveren. Het is wel een levenswerkje geweest." Het terrein werd officieel geopend door Michiel Brons, die eerst nog even extra in het zonnetje gezet werd door hem met paard en wagen een ererondje te laten maken over 'zijn' vernieuwde terrein. De opening werd verricht door symbolisch het laatste stukje hout in stukken te hakken. Als dank voor zijn inzet kreeg Brons een verkleinde uitvoering van één van de door hem ontworpen hindernissen om in zijn tuin te zetten. Door Marlonneke Willemsen Volgens Hazelebach had hij geen andere keus dan de boom te laten kappen. "Dit was mijn eerste emoti onele moment als wethouder, maar ik moest het doen, want de situatie was echt levensgevaarlijk. Er was een grote kans dat de boom bij een storm grote schade zou aanrichten." De enige partij, die zich niet in de oplossing van de wethouder kon vinden, was D66. Volgens Jeroen Wolff heeft dit vooral te maken met de gevolgde procedure. "We vinden het niet correct hoe de bezwaar termijn is ingekort, waardoor de burgers minder invloed op deze be slissing hebben kunnen uitoefenen. En als de situatie echt zo gevaarlijk was, waarom is de boom dan niet al veel eerder weggehaald?" De andere commissieleden konden zich wel in de beslissing van de wethouder vin den. Gerth Will (CDA) bood Hazele- bach een mooie foto van de boom aan voor op zijn kamer. "De boom is niet meer, maar op deze manier heb-^ ben we toch nog een aandenken." Lydia Reicher vroeg de wethouder om een mooie nieuwe boom te plan ten. Volgens Hazelebach is dat op de locatie van de oude boom niet mo gelijk. "Er mogen geen bomen wor den geplaatst op een dijklichaam, dus we kunnen er geen nieuwe neerzetten, maar zodra het raadhuis, haar nieuwe functie heeft, zullen we kijken naar een oplossing. Misschien kunnen we een mooie boom in de tuin zetten, waar iedereen van kan genieten." De oude beuk, hij is niet meer.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 31