Eerste muziek play-inn Zuidpias groot succes School? Bekijk 't... Verdeeldheid over golfbaan Verzet OZB-verhoging bedrijven 36 ■HART VAN HOLLAND I ZUIDPLASl 17 MAART 2010- Nieuwerkerk aan den IJssel - "Toen ik hiermee begon, had ik absoluut niet ver wacht dat er zoveel mensen zouden meedoen." Meer dan vijfenzeventig mu zikanten deden zaterdag 13 maart in het Thorbecke V0 mee aan de allereerst muziek play-inn Zuidpias. Organisator Riëlka van de Bovenkamp was erg te vreden. 'We hebben een hele leuke dag gehad. De repetities gingen erg goed en ook het concert aan het eind van de dag was een groot succes. Door Marlonneke Willemsen Bij een muziek play-inn komt een groot aantal muzikanten, dat nog nooit eerder met elkaar gespeeld heeft, bij elkaar om in één dag een aantal stukken in te studeren. Aan het eind van de dag wordt er voor belangstellenden een concert gege ven. Onder leiding van dirigent Ar jan Muller werden vanaf tien uur 's ochtends verschillende stukken inge studeerd, zoals To My Country, York shire Ballad, Best of the 80's, Girl van Anouk, Latin Favourites en The Magic of Andrew Lloyd Webber. Bijna alle instrumenten waren in het gelegen heidsorkest vertegenwoordigd, zoals dwarsfluit, piccolo, hobo, klarinet, trompet, tuba, trombone, saxofoon, drums en een xylofoon. Naast deelnemers uit Zuidpias, kon den ook inwoners van andere ge meenten zich opgeven. Een voorbeeld hiervan zijn Linda, Léonie en Gerlien uit Waddinxveen. "Linda heeft een stuk over de play-inn in de krant ge lezen en het leek ons heel leuk om hieraan mee te doen. Het is de eerste keer dat we meedoen en het is echt heel interessant om te zien dat een groep mensen, die nog nooit samen gespeeld heeft, binnen één dag een orkest kan worden." Ook Petra Bou ten en John Bijleveld vonden het een Vanuit de gemeente zullen er ver- zuimwijzers voor leerkrachten en posters aan de scholen worden aan geboden. Overigens heeft de leerplichtambte naar een extra controle uitgevoerd voor de voorjaarsvakantie in de ker nen Nieuwerkerk en Zevenhuzen- Moerkapelle. Dit heeft geresulteerd in zeven meldingen van luxe verzuim, waarvoor proces-verbaal wordt op gemaakt. Cl Binnenbrand De tankautospuit van Moordrecht en de ladderwagen van Gouda ruk ten vorige week maandag uit naar een binnenbrand aan de Provinci- aleweg. Volgens de melding ging het om een schuurbrand, maar bij aan komst bleken de schoorsteen en een deel van de meterkast in brand te staan. De bewoner had in eerste instantie geprobeerd de brand zelf te blus sen. Hierbij ademde hij veel rook in. Op verzoek van de brandweer kwam de ambulance ter plaatse. De burger werd ter plaatse behan deld. Na het blussen handelde de verze keringsmaatschappij de schade af. Tilhulp Brandweerlieden hebben vorige week dinsdag hun krachten ge bruikt om een bewoner van woon complex Reigerhof bij zijn huis op de derde etage te krijgen. Dit was nodig omdat de Nieuwerkerker in een rolstoel zit en een monteur be zig was met reparatiewerkzaamhe den aan de lift. Brandalarm Het iets te enthousiast poetsen van het glaasje van de handbrandmel der in de Reigerhof zorgde donder dag voor een automatische brand melding. Brandweerlieden keerden na deze constatering terug naar de kazerne. Schaap Een schaap is met de nodige spier kracht uit het water gehesen. Het dier raakte aan de Tweede Tocht- weg te water. De brandweer zorgde dat een boer al zijn schaapjes weer op het droge had. hele leuke dag. Bouten kwam vanuit Haastrecht naar Nieuwerkerk om mee te spelen. "Ik kreeg een bericht via de vereniging en heb me gelijk ingeschreven. Ik doe wel vaker aan play-inns mee en ik vind het heel leuk. Vooral het samenspelen met zo veel collega's is leuk. Het is erg mas saal, watje bij een muziekvereniging niet zo snel hebt en je kunt op zo'n dag veel van elkaar leren. Bijleveld vond vooral het repertoire en de mu zikanten erg goed. "Er doen vandaag veel goede muzikanten mee. Het is altijd weer frappant hoe alles aan het eind op z'n pootjes terecht komt. Tijdens het repeteren denk je vaak, 'dit gaat nooit lukken', maar op het laatste moment gaat het dan opeens wel goed. Over de muziekkeuze voor vandaag ben ik erg te spreken. Het is erg leuke muziek, die erg verschillend is. Ze hebben gekozen voor gezellige lichte muziek en niet van die zware stukken, waar je dan uren op zit te zweten." Van de Bovenkamp was ook erg te vreden over het aantal bezoekers van het concert aan het eind van de dag. "Ik had geen idee wat ik kon verwachten, dus het was leuk om te zien dat er een groot aantal mensen Orkest der onbekenden. op af gekomen is. Het concert ging ook erg goed. Het is echt interessant om te zien wat er allemaal uit kan komen, als je 's ochtends bij elkaar gaat zitten als onbekenden. Aan het eind van de dag vorm je dan toch een echt orkest." Zuid plas - Wethouder Jan Verbeek houdt op 18 maart, de Dag van de Leer plicht, een presentatie in klas le van Thorbecke VO in Nieuwerkerk. Het thema van de dag is dit jaar School? Bekijk 'teens anders! Verder brengt de wethouder een taart bij een basisschool, die te boek staat als goed meldende school bij verzuim. Als laatste woont Verbeek die dag een les van de inburgeringscursus op het ID College in Gouda bij. Zuidpias - Het bestuur van het recreatieschap Hitland gaat een onderzoek doen naar de vraag of de golfbaan in het gebied geprivatiseerd moet worden. Dit staat in het toekomstvisierapport voor het recreatieschap. In de commis sie bestuur, financiën en beheer werd verdeeld op dit voornemen gereageerd. Sommige partijen vinden privatisering een goed idee, terwijl een andere niet eens behoefte aan een onderzoek heeft. Tijdens de Dag van de Leerplicht staan leerlingen, ouders en leerkrachten in Nederland stil bij het feit dat kinderen in Nederland het recht hebben zich te ontwikkelen en een diploma te beha len. Naar school gaan is niet alleen een plicht, maar vooral een recht. Om zoveel mogelijk leerlingen op het primaire, voortgezet en middelbare onderwijs en hun ouders hiervan be wust te maken, organiseren gemeen ten en scholen allerlei acties. Door Marlonneke Willemsen Tot ieders verbazing was het de PvdA, die duidelijk uitsprak vóór privatise ring te zijn. Volgens Johan Helmer is het goed dat deze mogelijkheid on derzocht wordt. "Er zijn weinig ge meentes die zelf een golfbaan exploi teren en dat is eigenlijk ook geen taak van de gemeente. Daarom moeten we serieus naar privatisering kijken." De andere partijen waren voorzich tiger. Aart Slobbe (ChristenUnie/SGP) vroeg zich af op privatisering wel het gewenste financiële resultaat heeft. "De golfbaan levert een positieve in vloed op het exploitatieresultaat van het recreatieschap en als we deze verkopen, raken we deze vaste dek king kwijt. Het is ook nog maar de vraag naar wie het geld van de ver koop gaat." Gerth Will (CDA) sloot zich hierbij aan. "We moeten terughoudend zijn. We hebben gekozen voor deze con structie, omdat op deze manier de ta rieven laag blijven. Hierdoor kan een zo breed mogelijk gezelschap kennis met deze sport maken en is dit niet alleen bereikbaar voor een select ge zelschap. Dit moeten we niet zomaar opgeven." Harm Lamberts (GBZ)ging nog een stapje verder. Hij zei helemaal geen behoefte te hebben aan een onder zoek. "Ik hoef geen onderzoek naar privatisering. Doordat de golfbaan van de gemeente is, is het een open baar gebied en dat moet naar mijn mening zo blijven." Zuidpias - "Het is onverantwoord om in tijden van economische crisis het bedrijfsleven te confronteren met een sterke stijging van de Onroerend Zaak Belasting." De Nieuwerkerkse ondernemersverenigingen VION en OVN maken zich ernstige zorgen over de voorgestelde verhoging van de OZB met achttien procent voor Nieuwerkerkse bedrijven. In het kader van de fusie, moeten de ta rieven voorde gemeente Zuidpias worden geharmoniseerd. Door Marlonneke Willemsen De tarieven liepen in de drie 'oude' gemeentes sterk uiteen. Het gevolg is nu dat de Nieuwerkerkse bedrijven fors meer moeten gaan betalen. In de andere twee gemeenten, Zeven- huizen-Moerkapelle en Moordrecht, gaan de bedrijven erop vooruit. De ondernemersverenigingen kregen steun van Marie-Claire van Dorema- len van de Kamer van Koophandel. "Het komende jaar moet het bedrijfs leven 500.000 euro extra OZB gaan betalen. Dat vinden wij niet correct. We hopen dat de gemeente het tota le bedrag aan OZB voor ondernemin gen gelijk wil houden aan het bedrag van 2009." Geschonden Ook sommige leden van de commissie Bestuur, Financiën en Beheer vinden de OZB stijging niet terecht. Harm Lamberts (GZB) zei er geen vertrou wen in te hebben dat de tarieven in 2013 verlaagd worden naar het oude Nieuwerkerkse niveau. "We kunnen de kiezers in Nieuwerkerk hier niet al in het eerste jaar mee confronteren. Het vertrouwen in de politiek zal een ernstige deuk oplopen als de verkie zingsbelofte, dat de fusie de burgers geen geld zal gaan kosten, al zo snel geschonden gaat worden." Lamberts werd hierin gesteund door Ferry van Wijnen (TON). "Een zwaarwegende beleidsintentie om te tarieven in de toekomst te verlagen is niet voldoen de. Ik doe een beroep op de creativi teit van het college om dit probleem op te lossen, in plaats van het af te wentelen op het bedrijfsleven." Ook Jan Hordijk (WD) en Rik van Woudenberg (D66) vinden dat op korte termijn het Nieuwerkerkse ta rief gehanteerd moet worden. Negatief Andere partijen waren voorzichtiger met hun uitspraken. Volgens Aart Slobbe (ChristenUnie/SGP) moet niet vergeten worden dat de onderne mingen in de andere dorpen er flink op vooruit gaan. Volgens Roeland de Graaff (CDA) moet er ook naar de absolute bedragen gekeken worden. "Bedragen zeggen soms veel meer dan percentages. Als we het OZB-ta- rief nog verder zouden verlagen, zou dat een nog groter negatief saldo op de begroting betekenen en dat is niet wenselijk. Daarnaast moeten we ook niet vergeten dat een strikte naleving van het coalitieakkoord een stijging van dertig procent zou hebben bete kend." Wethouder Tamara Venrooy sloot zich volledig aan bij deze uitspraak. "Volgens het coalitieakkoord zou de stijging veel groter moeten zijn en we hebben al een fikse inspanning geleverd om het percentage omlaag te krijgen. Het gaat om 557 niet- woningen waarvoor het percentage stijgt. Daar staat tegenover dat er dertienhonderd niet-woningen zijn die te maken krijgen met een forse daling van dertig procent. Dat is echt ongekend in Nederland. Het streven van het college om de tarieven de komende jaren nog verder te laten dalen, is zeer serieus. We proberen tot een goede balans te komen, maar als er suggesties zijn hoe we dat nog beter kunnen doen, staan we daar natuurlijk voor open."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 36