"Een leuke mix tussen traditionele en hightech bedrijven" Uniek bedrijf op laatste moment toegevoegd aan Kom in de Kas HART VAN HOLLAND REGIO I 24 MAART 2010 43 Bestuurslid Jaap Evers over Kom in de Kas: Kaskersenkwekerij Jomajole - Middelweg 5 Moerkapelle Regio - "De mensen vinden tuinders die ambachtelijk bezig zijn nog altijd het meest interessant." Bestuurslid Jaap Evers denkt dat kom in de kas ook dit jaar weer veel bezoekers zal gaan trekken. De organisatie heeft ervoor gekozen het evenement dit jaar rond de Abraham Kroesweg, op de grens van Moerkapelle en Waddinxveen te organiseren. Er doen dertien bedrijven mee; grote moderne bedrijven met veel technologie, maar ook familiebedrijven die al jarenlang in de regio gevestigd zijn. Door Marlonneke Willemsen Volgens Evers wordt Kom in de Kas pas een aantal jaar echt voor de Zuidplaspolder georganiseerd. "In het begin werd Kom in de Kas hier samen met Bleiswijk en Berkel ge organiseerd. We deden het toen om de beurt; één jaar Bleiswijk, één jaar Berkel en één jaar de Abraham Kroesweg. Tijdens de vijfentwintig ste editie wilden ze iets speciaals doen, dus hebben we dat jaar Kom in de Kas in alle drie de gebieden georganiseerd. Toen is de stichting Zuidplaspolder eigenlijk begonnen. We realiseerden ons dat we veel beter konden samenwerken met de andere tuinbouwlocaties in de Zuid- plas." Vanaf dat moment wordt Kom in de Kas elk jaar in een andere straat in de Zuidplaspolder georganiseerd, zoals rondom de Eerste en Tweede Tochtweg in Nieuwerkerk, de Knib- belweg in Zevenhuizen en de Van Hasseltweg in Moerkapelle. Ambachtelijk Volgens Evers is het soms best moei lijk om een goede locatie te vinden. "Het is lastig om leuke bedrijven te vinden die bij elkaar in de buurt liggen. Dat geldt vooral voor Nieu werkerk. Je ziet toch dat daar op een aantal plekken de tuinbouw steeds meer verdwijnt. Daarvoor komen op andere plekken grote bedrijven te rug, maar dat is ook niet altijd even gunstig. "De gemiddelde consument vindt dit soort bedrijven niet zo in teressant, want de eerste meter ziet er hetzelfde uit als de rest van de kas. In plaats van techniek zijn de mensen veel meer geïnteresseerd in bedrijven die nog ambachtelijk bezig zijn. Een aantal jaren geleden heb ben we gekozen voor de Dort Kroon- weg. Daar staat een aantal bedrijven dat al meer dan veertig jaar oud is en dat vonden de bezoekers echt ge weldig." Geen kermis Evers merkt dat de tuinders zelf ook steeds enthousiaster worden. "Vroe ger moesten we als bestuur alles zelf bedenken, maar nu zijn het de tuin ders die met de ideeën komen. Het wordt ook steeds makkelijker om de mensen te motiveren. We zorgen er als bestuur wel voor dat er bij elk be drijf iets extra's te doen is, zoals op tredens of dat er bepaalde kraampjes staan. Maar hier is ook een grens aan, want we willen er geen kermis van maken." Naast de inzet van de Jaap Evers: 'We verwachten tussen dezeven- en tienduizend bezoekers." tuinders zelf, wordt ook de hulp van lokale verenigingen ingezet. "Rolling 90 geeft op Tl maart een optreden, maar ze zijn ook onze verkeerrege- laars. Op deze manier helpen wij de verenigingen ook weer een handje. We steunen tijdens kom in de kas ook een goed doel. Dit jaar is dat de stichting 'Iemand geeft om mij'. We hebben de tuinders gevraagd om aan de bezoekers verkoopprijzen te bere kenen, die bestaan uit de veilingprijs plus een toeslag. Deze toeslag gaat naar het goede doel. En zelfs dan zijn de mensen nog veel goedkoper uit dan in de winkel." Als het weer een beetje meezit, ver wacht Evers veel bezoekers. "We ver wachten tussen de zeven- en tien duizend bezoekers. Kom in de kas is dit jaar in een mooi gebied, dat al jaren meedoet en daarnaast doen er ook voor het eerst twee grote bedrij ven aan de Bredeweg en een kersen kweker aan de Middelweg mee. Om alles goed te laten verlopen, richten we in Doelwijk in Waddinxveen een parkeerterrein in. Daar vandaan rij den twee grote pendelbussen naar SO Natural en van daaruit kunnen de mensen met kleine busjes naar de Abraham Kroesweg en de Mid delweg. Maar als het enigszins kan, hoop ik dat de mensen op de fiets komen." Kaskersenkwekerij Jomajole is een van de weinige bedrijven in Nederland die kersen onder glas telen. In 2007 zijn in het 25.000 vierkante meter grote bedrijf kersenbomen aangeplant, waar men dit jaar voor het eerst een grote hoeveelheid kersen van hoopt te oogsten. Door Marlonneke Willemsen Er worden ongeveer dertig verschil lende kersen geteeld, die duidelijk verschillen van de producten die in de open lucht worden gekweekt. De buitenteelt heeft met een groot aan tal problemen te maken. Nachtvorst tijdens de vorming van de knoppen kan de gehele oogst aantasten en door regen kunnen bijna rijpe ker sen barsten. Daarnaast worden de planten bedreigd door ongedierte en worden de vruchten opgegeten door bijvoorbeeld vogels. Kwekerij Jomajole heeft geen last van deze problemen. Omdat de kersen in de kas langer kunnen doorrijpen, zijn ze groter en sappiger. Kom in de Kas valt precies tijdens de bloeiperiode van de bomen. De bezoekers kunnen dus ook in de Zuidpias de bloesem- tocht meemaken. Verder krijgen ze uitleg over het bedrijf en de teelt. Er is ook veel aandacht voor biolo gische teelt, door het gebruik van hommels en bijen voor de bestuiving en in de kas wordt het onkruid ver wijderd door verschillende soorten pluimvee, zoals kippen, kalkoenen, pauwen en parelhoenders. De ker sen worden tussen eind april en eind juni geplukt. In deze periode kunnen consumenten bij het bedrijf terecht om kersen te kopen. Kaskersenkwekerij Jomajole is te be reiken met een busje dat tussen SO Natural en de Middelweg zal rijden.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 39