klit Ronald Giphart omhelst Moordrecht Klussen voor Tanzania HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 31 MAART 2010 sL Verdachten serie straatroven aangehouden ■ROND PASEN I Moet heel Moordrecht het weten? Mail: redactie® hart-van-holland.nl More avond in Schakel a 41 Moordrecht - "Toen ik begon met schrijven was het een grote wens van me om eens in Moordrecht te kunnen voorlezen." Ronald Giphart had dinsdag 23 maart bij het begin van zijn lezing meteen de lachers op zijn hand. Giphart las voor uit eigen werk en haalde de ene na de andere anekdote op. Door Elias van der Plicht Het was de tiende lezing die Giphart vorige week gaf, maar dat was de schrijver niet aan te zien. Een lijn in het verhaal dat hij te vertellen had, was echter niet te vinden. Het twee dozijn toeschouwers dat op zijn le zing in de bibliotheek was afgeko men leek dat niet te deren. Giphart begon met het lezen uit zijn bundeling columns die hij voor de Volkskrant schreef. Hij had een pi kant verhaal over zijn eigen sterilisa tie gekozen en schuwde het daarbij niet op alle details in te gaan. Hal verwege kreeg de schrijver bijval van een vrouwelijke toeschouwer op de voorste rij. Wijzend op haar man: "Ja, zo ging het bij hem ook. Hij weet er over mee te praten." Giphart vertelt over zijn vrienden Bart Chabot en Pierre Wind ("Thuis zijn ze veel rustiger"), zijn middelbare schooltijd ("Ik was een kneus") en stelt enkele vragen uit zijn literaire quiz en liefdesquiz ("Hoeveel bacteri ën springen er over tijdens het tong zoenen?"). Halverwege onderbreekt hij zijn verhaal. Met een priemende vinger op één van de toehoorders ge richt: "Ik ken u van Twitter!" Bij het voorlezen van een gedeelte uit Ik ook van jou ging Giphart in op intertekstualiteit in zijn teksten: "Ik hou ervan om in mijn boeken kleine verwijzingen te maken naar schrijvers die ik bewonder." Hij laat zien dat er in het boek bijvoorbeeld regels van de dichter j.C. Bloem voorkomen. Na de pauze mocht het publiek Giphart met vragen bestoken ("Want dat staat in mijn contract"). De eer ste vraag is in hoeverre zijn boek Ik omhels je met duizend armen au tobiografisch is. De schrijver gaat er Door Joke Heikens "Het meest apart is een tuin voor jaarskaar maken in Waddinxveen", vertelde Karin Alderliefste die samen met Karen van Vianen alle klussers langsliep om de voortgang te be kijken en foto's te maken. "Het zijn vooral Tanzaniagangers die vandaag klussen, maar hier en daar doen ook anderen uit de PKN-gemeenten rondom de Dorpskerk en de Ontmoe- tingskerk in Moordrecht mee. Het zijn vooral gemeenteleden waar we klus sen, daar hebben we ook flyers uit gedeeld en de meeste ruchtbaarheid gegeven aan deze dag. We vragen 5,- euro per uur per persoon, in sommige gevallen zijn er meerdere mensen aan een klus bezig." Ook voorganger Ruben Schep deed mee. "Ik kreeg gisteren te horen dat ik moest behangen", vertelde hij. "Daar ben ik ingedeeld omdat ik zo lang ben." Een andere bijzondere klus was het oppoetsen van een rollator waarbij ook de banden opgepompt serieus op in: "Voor vijftig procent. Alles wat met de stervende moeder gebeurt is autobiografisch, de rest is verzonnen." Iemand anders wil we ten hoe Giphart de karakters van zijn hoofdpersonen maakt. Het antwoord luidt dat hij juist vaak probeert om de hoofdrolspelers helemaal niet vorm te geven, want dat moet wor- I Klussen voor een school in Tanzania. Moordrecht - De jongeren van projectgroep 'Tanzania make a change' klus ten zaterdag 27 maart bij mensen thuis. Hiermee haalden zij geld op voor de bouw van een school, die zij in de zomervakantie in Tanzania gaan bouwen. Er werden vooral ramen gelapt en auto's gewassen, maar er zaten ook een paar aparte klussen bij. moesten worden. Karin en Karen deden meer dan alleen de klussers bezoeken. "Wij zemen ook ramen en dweilen, dat doen we tus sendoor", vertelde Karin. "Om half één eten we met elkaar in de kerk." De klussers gingen door tot vijf uur 's middags, waarna bleek dat er ruim 2000,- euro werd opgehaald met deze dag. "Op Koninginnedag zullen we op de markt staan, dan hebben we iets bijzonders, wat kan ik nog niet verklappen. Ook kan men zich dan nog aanmelden voor het Moe derdagontbijt". Het bedrag van 40.000,- euro wat nodig is voor het bouwen van de vak school in Tanzania is bijna gehaald, er is nu 37.000,- binnen. -Teveel is he lemaal niet erg", zegt Ruben Schep. "Vorig jaar hadden we nog 500,- euro over, toen kwamen we een school te gen zonder speeltoestellen, daar heb ben we toen dat geld voor gebruikt. Je komt altijd situaties tegen waar we iets kunnen betekenen." Voor meer informatie: www.tanzaniama- keachange.nl Gouda - De politie heeft dinsdag 23 maart een 17-jarige Moordrechte naar en een 17-jarige Gouwenaar aangehouden op verdenking van het plegen van meerdere straatroven. De politie kwam de verdachten op het spoor mede door aangiften, getuigenverklaringen, signalementen en ge degen politieonderzoek. De tasjesroven vonden plaats tus sen augustus 2009 en half maart 2010 en veelal oudere dames wa ren het slachtoffer. De berovin gen varieerden van het eenvoudig wegnemen van de tas uit fietstas sen of fietsmanden tot het met ge weld lostrekken van de tas. Hierbij hebben diverse aangevers letsel opgelopen. Overigens hadden de meeste slachtoffers vaak niets in de gaten. De tasjesroven werden overwegend door twee daders op een fiets gepleegd en met name op fietspaden/fietsroutes buiten het centrum. Vooral de gebieden rondom de Thorbeckelaan en de Voorwillenseweg werden steeds bezocht door jonge berovers. De meeste roven vonden gewoon overdag plaats of in de vooravond. Een aantal keer werden de slacht offers later op de avond beroofd. De verdachten waren vooral op zoek naar geld en mobieltjes. Bij de actie van dinsdag waren on geveer 30 politiefunctionarissen betrokken. Het STOC-team, stelsel matig tackelen van overlastgeven de criminelen, dat de actie heeft voorbereid, is een onderzoeksteam van rechercheurs en agenten van de politie Gouda. Het team werkt persoonsgericht, wat wil zeggen dat potentiële daders langere tijd in beeld gehouden worden. Bij de tasjesroven is gekeken welke on derzoeksinformatie de aangiftes opleverden, maar daarnaast werd ook onderzocht welke personen voor dergelijke feiten verantwoor delijk zouden kunnen zijn. De com binatie van die twee onderzoekslij nen bracht de politie op het spoor van de twee verdachten. De verdachten werden in hun wo ningen aangehouden waarna er ook doorzoekingen werden ver richt. In deze woningen en in een schuur in Gouda werden enkele goederen inbeslaggenomen die mogelijk kunnen bijdragen aan het onderzoek. De politie is nog steeds druk bezig met het verhoren van de verdachten en het onderzoeken van strafbare feiten die nog steeds naar voren komen. Het tweetal is vrijdag 26 maart voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die heeft hun voorlopige hechtenis verlengd met 14 dagen. Bij de afhandeling van dit onderzoek zijn ook de jeugdre classering en de leerplichtambte naar betrokken. Uit onderzoek blijkt dat niet ieder een die beroofd is van zijn tas aan gifte heeft gedaan. Bij deze ver zoekt de politie om alsnog aangifte te komen doen of dit te melden bij de politie Gouda. Ook vragen wij getuigen die mogelijk een beroving hebben zien plaatsvinden om dit te melden bij de politie van Gouda via 0900-8844. TT pss Meteen persoonlijke boodschap van de schrijver. den overgelaten aan de verbeelding van de lezer. Tot slot leest Giphart een stuk voor uit zijn nieuwe roman IJsland, dat in de loop van dit jaar zal verschijnen. "Iemand mag een paginanummer roepen. De kans is groot dat ik het nog nooit ergens heb voorgelezen!" Moordrecht Ger. Kerk Moordrecht-Gouderak PKN (Ontmoetingskerk) vrijdag 19.30 uur ds. H. Schipper in de Dorpskerk; zaterdag 3 april 22.00 uur paaswake met ds. T.R. Schep; zondag 4 april 10.00 uur ds. T.R. Schep en ds. H. Schipper in de Dorpskerk. Herv. Gem. Moordrecht Dorps kerk vrijdag 2 april ds. H. Schip per (SoW-Evangelielezing); za terdag 3 april 22.00 uur ds. T.R. Schep (paaswake);zondag 4 april 10.00 uur ds. H. Schipper (SoW- dienst). Herv. Bethelgem. vrijdag 2 april 19.30 uur ds. De Jong; zondag 4 april 10.00 en 18.30 uur ds. D<^ Jong; zondag 5 april 9.30 uur ds. Van Spanje. R.K. parochie St. Johannes Ont hoofding: vrijdag 2 april 15.00 uur Thomas van der Horst en 19.00 uur Dick van Klaveren; za terdag 3 april 21.30 uur eucha ristieviering met Herman Thijs"- sen en Thomas van der Horst* zondag 4 april Eucharistieviering met Pater Veelenturf en Thomas van der Horst. De kerk is elkc> donderdagochtend open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur zal het middaggebed plaatsvinden. Moordrecht - De leden van Yout- hhome More betreden eenmaal per jaar zelf het podium. In plaats van elke eerste zaterdag van de maand een band aan te kondigen, gaat men op zaterdag 3 april nu zelf een op treden verzorgen. Thema deze avond is 'crisis'. Men kan de crisis op Vel manieren beleven en er invulling aan geven; bij Youtthome More kijkt men er vanuit christelijk perspectief naar. De avond is bestemd voor jongeren vanaf 12 jaar, begint om 20.00 uur en vindt plaats in gebouw de Schakel aan het Oosteinde 27. Zaal open om 19.30 uur. Voor meer informatie: www.youthhomemore.nl. m dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 41