COURANT-COMMOTIE dteunt i' 4 40 HART VAN HOLLAND I PEPTALK 1 APRIL 2010 Hart van Holland Scholierenpanel Wat is jouw ideale informatiebron voor de toekomst? Is jullie iets opgevallen aan deze krant? Drie keer raden. Nee? De lay-out heeft een metamorfose ondergaan. De ouderwetse krant krijgt steeds vaker nieuwe vormgeving. Pardon, lay-out. Ik heb het Engels-Nederlands woorden boek erop nageslagen om de letterlijke betekenis van lay-out te achterhalen. Ik hoor het mensen zo gebruiken voor uitleg: 'Can you lay me out where I can _±park my car?' Nee, het werkwoord 'lay out' slaat op 'etaleren'. Begrijpelijk. Maar het kan ook 'een lijk opbarenbetekenen. Door Pepijn de Groot En daar leggen we de vinger op de zere plek. Hommeles in krantenland. Tabloids (anglofilie alom) is de nieu we mode. De Volkskrant verscheen vorige week voor het eerst op ta bloidformaat. Alleen de Telegraaf heeft zijn oude vorm nog: groot en dus een prima afspiegeling van hoofdredacteur Sjuul Paradijs. Het speelt al langer. En radicaler bovendien. Men verkleint de krant, maar voor je het weet verdwijnt de krant. Actualiteit in de vorm van kranten is net dikke stront door een trechter sinds de innesteling van ADSL-verbinding en nu.nl. Vorig jaar had ik op school een debat over deze kwestie: het verdwijnen van de papieren krant. Ik was noodge dwongen tegen de papieren krant. Mijn toenmalige oppositie kwam met een kwaliteitsargument. 'Op internet zoek je puur de informa tie die je wilt lezen, je wordt niet geconfronteerd met dingen buiten je hokje.' Sterk punt, maar natuur lijk goed te weerleggen. De tegen wind putte ik uit het feit dat dat afhankelijk is van je verlangen tot buitenhokken. Sommige mensen (correctie: mannen) lezen tenslotte ook alleen de Sportkrant. En toen kwam het. Examendebat, zwete rige handen lieten vlekken achter op notitieblaadjes... 'Enneh, ja., of je nu op internet zoekt naar de oor zaken van het Israël-Palestina con flict, of je leest in de Telegraaf hoe vaak Gordon zijn anus heeft laten bleken.' Het werd gelukkig positief beantwoord met gegrinnik. De krant is geen levensbehoefte voor zover ik weet, maar dat is bestek eigenlijk ook niet. Een stoel evenmin. Kromme vergelijkingen? Wellicht, maar een krant 'hoort' er gewoon bij. Niet dat ik zo be houdend ben, integendeel. Maar ik heb liever zwarte vingertoppen dan vierkante ogen. Er moet wel preven tief gehandeld worden als de krant verhuist naar het wereldwijde web. Mensen blijven aan hun vingers lik ken om om te slaan, en sommigen worden al witheet bij vingerafdruk ken op het scherm. Ezelsoren in je notepad is ook een dure grap. Tal loze taferelen van het kaliber 'sla- hier-rechtsaf-zoef-in-de-bosjes' zijn er te bedenken. Maar dat is de belangrijkste reden niet. De krant is vastgeroest aan het bestaan. Evenals aan de bodem van de kattenbak. Ontbijten, reizen, luieren: dit alles gebeurt met een krantje. En als Gordon dat krantje van chloorpapier nou eens grondig langs z'n anus haalt hoeft het zootje niet eens meer gebleekt te worden. Nieuwerkerk aan den IJssel - De leer- WinnaarStefani Flemming straks naast Kane, (foto: Jan Sikken) Gouda/Waddinxveen - Vijfentwintig acts kreeg de jury te verstouwen. De Goudse Schouwburg bood vorige week een podium aan een grote diversiteit aan Coenecoop-artiesten. De inzet was hoog: een plek naast Kane op heteind- feest. Alle deelnemers - waaronder ook een aantal docenten - wachtte aan het eind van hun optreden een strenge jury. Niet zomaar een jury overigens: Roberto de Costa (So You Think You Can Dance), Roy Julen (choreograaf 'Move Like Micheal Jackson') en Anouk Maas (musicalster 'Hairspray') velden hun oordeel. Jury en publiek zagen een punk band, turnact, dansgroepen en een pianostuk aan zich voorbij trekken. En hoewel de jury het moeilijk had, wist Stefanie Flemming de jury het meest voor zich te winnen. "In Ste- fani zien wij een meisje dat nog veel kan groeien", aldus de jury. Zij zal op 3 juni tussen Flinke Namen en Kane staan bij het eindfeest van het lus trumjaar van het Coenecoop College. De lay-out van het Hart van Holland veranderde in januari en sinds vorige week verschijnt de Volkskrant op tabloidformaat. Het borrelt in krantenland. Er wordt druk gediscussieerd over het voortbestaan van de papieren krant en andere manieren waarop informatie kan worden gevonden. Door Pepijn de Groot lingen van het Comenius College stonden donderdag 1 april stil bij pa sen. De eerste klassen zagen een film over het leven van Jezus, de overige klassen volgden een paasliturgie. Het thema was 'afhaken of volhouden'. Passend bij dit thema maakten de leerlingen vervolgens kaarten voor Amnesty-gevangenen met daarin een wens of groet, specifiek aan hen gericht. De leerlingen hopen met dit gebaar de Amnesty-gevangenen een hart ^nder de riem te steken. De activi teit werd besloten met een gezellige paasmaaltijd. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stichting Jeugdwerk Zuidpias tekent voor de or- hun repertoire bevinden zich onder ganisatie van Koninginnerock op vrijdag 30 april. Het schoolplein van basis- ander nummers van Greenday, Pre- gchool De Terp in het Oude Dorp is de locatie voor dit evenement. Van !1.30tot sidents of the USA, Rancid en Blink 7 6.00 uur laat lokaal talent het plein op haar grondvesten schudden. 182. het verbonden met het internet zo dat je overal je nieuws kan krijgen. Zodra je klaar bent zet je hem ge woon weer uit en stop je het terug in je tas of je mouw ofzo. Joyce Dullaart (16 jaar) uit Zevenhuizen: Bob van der Wende (18 jaar) uitZevenhuizen: Hier heb ik echt een sciencefiction- beeld bij. Dan heb je twee van die kleine staafjes, en als je die van el kaar houdt komt er een scherm met je informatie ertussen tevoorschijn. Je kan gewoon je vinger gebruiken om naar beneden te scrollen en te vergroten ofte verkleinen net als bij een Ipod Touch Iphone. En dan is De kranten blijven me het meest boeien. Artikelen op internet zijn natuurlijk altijd handig, maar die lichtgevende schermen gaan op een gegeven moment toch ook pijn doen aan je ogen. Ik blijf voorlopig mijn dagelijkse portie informatie uit de krant halen en geen toekomstige gadget die daar tegenop kan. De metalband Stained Hurricane geeft om 12.00 uur de muzikale af trap. De band bestaat twee jaar en speelt naast covers van onder an dere Three Days Grace en Godsmack ook eigen werk. Na de jongens van Stained zullen de vier heren en één V dame van Poox het podium betreden. Deze band is in het najaar van 2008 ontstaan uit activiteiten bij Stich ting Jeugdwerk Zuidpias. De muziek van Poox wordt omschreven als een coverband met punksaus. The Cee- beetees gaan de muzikale middag afsluiten. Zij timmeren al een aantal jaar aan de weg als coverband en zijn inmiddels voor menig muziekliefheb- i Q ber geen onbekende meer. Binnen Poox. Bas Klever (13 jaar) uit Boskoop: Ik denk dat iedereen dan met een mobiel loopt, die het vermogen heeft van een computer. De krant wordt verleden tijd en iedereen gaat dan kijken op tv of op inter net op de mobiele telefoon. Maar ik vind dat wel jammer want als je een krant leest dan onthoud je het veel beter. Zo blijft 'het mens' nog in beweging.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 40