oO Een waterrijk themajaar 2010 Wat is er te doen? Kom in de Waterliniebus! De bus reist door heel Zuid-Holland Hoe benutten we de ruimte? Ruimte zoeken voor de provincie Zuid HART VAN HOLLAND DE KRANT VOOR DE ZUIDPLAS 7 APRIL 2010 provincie Holland Bewonersavond Herindelingsontwerp Duinenmars Kijkduin De Ontdekkingsweek Prinses Christina Concours Haagsche Koninginnenach Zicht op Zuid-Holland Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl Op 8 april is er een bewonersavond in Dirksland over het herindelingsontwerp Goeree-Over- flakkee. www.zuid-holland.nl Op zaterdag 9 april en zondag 10 april wordt de duinenmars in Kijkduin gehouden. U kunt kiezen uit wandelingen van 5,10, 15, 25 of 40 kilometer, www.duinenmars.nl Tijdens de ontdekkingsweek (19-23 april) presenteren 18 Zuid-Hollandse scholen hun cultuureducatieproject met lokale cultuur en erfgoed organisaties. www.kunstgebouw.nl Op 10 april tijdens PRIf^K CHRISIINA de Dag van de CUNCuUKS Genomineerden in het Provinciehuis van Zuid-Holland, proberen dertig regiofinalisten een plaatsje in de Nationale Finale te bemachtigen. www.christinaconcours.nl Een typisch Haags evenement; op 29 april staan verschil lende bands op Haagsche podia. De straten worden gevuld met muziek, www.koninginnenach.nl In de provinciale structuurvisie 'Visie op Zuid- Holland' staat hoe de provincie samen met haar partners wil omgaan met de beschikbare ruimte. Met de structuurvisie werkt de provincie aan een vitaal Zuid-Holland, met meer samenhang en verbinding tussen stad en land. Hierdoor is in Zuid-Holland goed wonen, werken en recreëren voor iedereen binnen handbereik. Er zijn 534 reacties ingediend op de ontwerpen van de structuurvisie en de verordening Ruimte. Tweederde daarvan kwam van particulieren. Alblasserwaard/Vijfheerenlanden vindt dat de nadruk bij de Merwedezone te veel op het stedelijk gebied ligt en te weinig op het Groene Hart. De regio wil geen agrarische grond opofferen voor de Groene Ruggengraat. Ook twijfelt men aan de bevolkingskrimp die de structuurvisie noemt. Midden Holland vraagt meer prioriteit en urgentie voor het Groene Hart en vindt ook de N 207 en de Ahgeracorridor belangrijk. Het Rijnstreekberaad wil duidelijkheid over de westelijke randweg en de Maximabrug. Verder wil het beraad de e zoeklocatie glastuinbouw Kaag en Braassem schrappen en moet helder worden welke middelen er zijn om de Oude Rijnzone op te knappen. De provincie reageert op alle zienswijzen in de nota van beantwoording en wijziging, die Gedeputeerde Staten op 20 april 2010 vast stellen. ledereen die een zienswijze heeft inge diend, krijgt deze nota toegezonden. Wat vindt u? Op 19 mei, 7junien 16 juni vergadert de staten commissie Ruimte en Wonen over de provinciale structuurvisie. U kunt uw visie aan de Statenleden kenbaar te maken. Op 12 mei is er een hoorzitting voor indieners van zienswijzen en overige belanghebbenden. Via www.zuid- holland.nl/hoorzittingpsv kunt u zich tot en met 29 april aanmelden. Met de hoorzitting vervalt het inspreekrecht over dit onderwerp in de com missievergaderingen. Provinciale Staten stellen naar verwachting op 30 juni 2010 de structuurvi sie en de verordening Ruimte vast, evenals de uitvoeringsagenda van de structuurvisie. Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon; 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Provincie in balansalans 'De meeste mensen beschouwen het agrarisch gebied zoals de veenweidelandschappen, met uitzondering van de kassen, als natuurgebied. Ook de recreatiegebieden, waaronder de parken, sportterreinen en volkstuinen worden als groen beschouwd. Zelfs het open water zoals de zee. Haringvliet, Biesbosch, IJssel en Rijn vervullen een functie in rust en ontspanning. Toch zien we vooral de gebieden waar we onze tijd doorbrengen, bebouwd gebied en verkeer, en dan lijkt Zuid-Holland weer overvol. De VVD kiest ervoor om de landbouwgebieden, de mooie Zuid-Hollandse landschappen, zoveel mogelijk te behouden voor de productie en ontspanning. Daarnaast willen we dat u de vrijheid krijgt om te genieten van de provincie. Daarvoor heeft u spoor en wegen (voor de bus) nodig.' Plannen gaan ons allemaal aan 'De balans zoeken we in de provificiale struc tuurvisie. Die wordt ontwikkeld vanwege een verandering in de wet en gaat de streekplannen vervangen. Voor de zomer moeten Provinciale Staten de provinciale structuurvisie vaststellen. Omdat dit iedereen aangaat, hopen we dat u er ook naar zult kijken. En voor als we het niet goed doen, organiseren we een hoorzitting op 12 mei. Laat uw stem niet verloren gaan.' Hebt u er wel eens bij stilgestaan hoeveel water er is in Zuid-Holland? Niet zo verwonderlijk met een provincie die daar voor een zesde deel uit bestaat. We zijn er zo aan gewend dat we bijna zouden vergeten hoe bijzonder water wegen zijn in ons landschap. De historische vaarwegen verbinden al eeuwenlang stad en ommeland. Water is dus handig voor trans port, maar het speelde ook een grote militaire rol. Door de polder een halve meter onder water te zetten, liepen paard en wagen van de vijand vast in de modder. De Oude Hollandse Waterlinie kreeg in de 19e eeuw een opvolger in de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Bruisende activiteiten De provincie Zuid-Holland wil dit unieke cultu rele erfgoed bij een breed publiek onder de aandacht brengen. 20 maart opende gedeputeerde Martin van Engelshoven-Huls met een kanonschot het themajaar 2010 Leve de Vaarwegen en Water linies. Hij deed dit op de Beestenmarkt in Leiden te midden van een scheepsspektakel met een oude pakschuit, rappers, acrobaten en schutters. Samen met gemeenten, culturele instellingen en particulieren organiseert de provincie het hele jaar activiteiten. Vaar mee op een trek schuit, getrokken door paarden of monster aan op de monumentale aak de Helena. Als u graag zelf aan het roer staat, dan zijn er vaarroutes die u met uw GPS kunt volgen. Verken de water linies met de fietsroutes of bezoek het kunst project aan de Lek bij Schoonhoven. Of kom naar de maritieme evenementen in Schiedam, Leiden of Goeree-Overflakkee. Kortom, ontdek de vaarwegen en waterlinies! Kijk op de web site www.levedevaarwegenenwaterlinies.nl zien, zoals een kompas, maar ook kogels en eet- en drinkgerei. Bibliotheken kunnen de bus inhuren voor groep 6, 7 en 8 van het basisonderwijs, maar ook leerlingen van de brugklassen van het voortgezet onderwijs zijn van harte welkom in de bus. Na de les gaan de leerlingen zelf aan de slag door in kleine groepjes opdrachten te maken. Ook is er tijd om alle voorwerpen goed te bekijken. De themabus is te vinden bij evene menten zoals de Vlietdagen in Leidschendam. Kijk op www.levedevaarwegenenwaterlinies.nl voor plaats en datum. 'De ruimte in Zuid-Holland is beperkt. Op die ruimte moeten we wonen, werken, recreëren en ons vervoeren. In Zuid-Holland gebruiken we zo'n 50% van de oppervlakte voor agrari sche doelen, 17,6% voor water, 6,1% voor bos en natuur, 4,7% voor recreatie, 18,2% voor bebouwing en 3,8% voor verkeer.' Aan het woord is Ivo ten Hagen, lid van de VVD-fractie in Provinciale Staten. Woon je best ver van de stad en zou je toch graag de tentoonstelling over de waterlinies bekijken? Grote kans dat de bus bij jou in de buurt komt. Tijdens het themajaar Leve de Vaarwegen en Waterlinies rijdt de bus door Zuid-Holland. In samenwerking met Probiblio (organisatie van bibliotheken) heeft het Erfgoedhuis Zuid- Holland de tentoonstelling ingericht. In de bus kun je zien hoe het water vroeger een wapen was tegen de vijand. Je ziet hoe de soldaten vochten en wat er bij kwam kijken om het gebied precies op het juiste waterpeil te krijgen en te houden. Er zijn voorwerpen uit die tijd te

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 49