BEESTACHTIGE EXPOSITIE COENECOOP COLLEGE HART VAN HOLLAND PEPTALK 5 MEI 2010 Hart van Holland Scholierenpanel Moet 26 juli ook een nationale herdenkingsdag worden? Explosion in actie tijdens Koninginnedag. Nieuwerkerk aan den IJssel - HetVedj streetdance team 'Explosion' verzorg de tijdens Koninginnedag een explo sief optreden. Na afloop van de vakantie gaan op maandag 10 mei de lessen weer van start. Kinderen in de leeftijd van 6 tot 10 jaar, groep 1, zijn welkom van 18.30 tot 19.30 uur; groep 2,11 tot 15 jaar, van 19.30 tot 20.30 uur; groep 3, vanaf 16 jaar, van 20.30 tot 21.30 uur én van 21.30 tot 22.30 uur. De lessen vinden plaats in Con Musica, tweede gebouw op de velden van w Nieu werkerk. De eerste proefles is gratis. Voor meer informatie: lindacramer.streetdance@gmail.com of 06-47560591. Door Karin Jongkind (TekstUeel) Op 26 juli 1581 werd het Pldkkaat van Verlatinghe ondertekend. Het plak kaat was een verklaring van een aantal 'provincies' binnen de Nederlanden. Het document stelde dat de Nederlanden niet meer onder het gezag van de Spaanse koning Filips II leefden. Eigenlijk dus een onafhankelijkheidsver- klaring.Loskomen van de Spaanse koning was de eerste 'bevrijding'voor de Nederlanden van toen. Chelsie Rupke (16 jaar) uit Wad- dinxveen: Ik denk niet dat 26 juli een natio nale herdenkingsdag moet worden, het is te lang geleden voor mensen om het zich herinneren. Ook zal het niet zo'n grote gebeur tenis geweest zijn. De Tweede We- Waddinxveen - Het Coenecoop Colle ge stond vorige week in het teken van de Kunst: in de locatie 'Zuid' was er een expositie van werkstukken van de bovenbouwleerlingen van HAVO en VWO en in het andere gebouw wer den de eindexamenwerkstukken van de leerlingen van MAVO 4 getoond. Deze laatste expositie kreeg de naam 'beestachtig'. De opdracht - voor het Centraal Praktisch Examen - aan de leerlingen was: 'verbeeld de functie, de betekenis of jouw fascinatie voor een bepaald dier'. De leerlingen kregen in totaal zestien uur de tijd om een tekening of werkstuk te maken. Het resultaat is beoordeeld door de do centen Handvaardigheid en Tekenen (Esther van Wamel en Kolette Raate land) en bepaalt voor de helft het eindexamencijfer voor deze vakken. Het uiteindelijke eindexamencijfer rs- samengesteld uit deze praktische op dracht en het cijfer voor het schrifte lijk examen, dat in mei plaatsvindt. Grote inzet Van Wamel en Raateland waren te vreden over het niveau van de werk stukken. "Er waren zeker verrassende werkstukken bij. Overall gezien heb ben de leerlingen veel inzet getoond. Er is hard gewerkt, zowel in de voor bereidingstijd, waarin ze onderzoek moesten doen als in de daadwerke lijke uitvoeringsfase. Bij de beoorde ling wordt het hele proces meege nomen: het onderzoek, een boekje dat ze moesten bijhouden over de totstandkoming van hun werkstuk én het eindresultaat zelf." De expositie werd druk bezocht. De leerlingen en hun familieleden kregen de hele avond de tijd om de werkstuk ken te bewonderen en er was ook voor een hapje en een drankje gezorgd. Opvallende werkstukken Yasmin Roelofs tekende een kat. "In het oog van de kat zie je de weerspie geling van een meisje. Hiermee wilde ik de verbintenis tussen mens en dier laten zien." Sohela Boulahdaraj en Je remy Houweling maakten allebei een Kikker en kat door Sohela en Jeremy. werkstuk voor handvaardigheid. So hela maakte een grote kikker. "Ik wist eerst niet precies wat ik wilde maken, maar vind kikkers wel grappige beest jes, dus heb ik er eentje helemaal uit vergroot. Juist omdat ze normaal zo klein zijn, wilde ik hem nu groot neer zetten." Jeremy had een opvallende keuze voor het materiaal waarmee hij wilde werken. Hij gebruikte mos om een kat uit te beelden. "Ik vond het leuk om te doen en ook om het eindresultaat hier te bekijken. Ik ben benieuwd naar mijn cijfer." Door Pepijn de Groot Bob van de Wende (18 jaar) uit Zevenhuizen: Ik denk niet dat Nederland echt be hoefte heeft aan een extra herden kingsdag. 5 Mei is een prima dag, omdat zelfs nu nog de oorlog rede lijk centraal staat in de Nederlandse geschiedenis. Ik denk echter niet dat meer dan 5 a 10% van de Ne derlandse bevolking überhaupt van het Plakkaat van Verlatinghe heeft gehoord. Hierdoor zullen de men sen niet veel met deze herdenking hebben en het een verspilling van tijd en geld vinden. Bas Klever (13 jaar) uit Boskoop: Ik vind dat er voor 26 juli geen nati onale herdenkingsdag moet komen omdat het veel te ver van ons van daan ligt. Wat er tijdens de Tweede Wereldoorlog gebeurde is vreselijk. Misschien dat we over 200 jaar de Tweede Wereldoorlog ook niet meer herdenken, omdat niemand er nog iets vanaf weet. reldoorlog was echt iets groots en mensen herinneren het zich nog goed. Tijdens geschiedenislessen op school is het ook een onderwerp dat uitgebreid besproken wordt. redenen om de vinger, de argwaan en in sommige gevallen zelfs de wapens op het Midden Oosten te richten? Ik wil Israël niet vernietigd zien worden. Ik ben niet pro-Palestina of pro-lsraël uit principe, de huidige situatie zorgt ervoor dat ik partij kies voor de on derdrukten, de weerlozen. Dieren vechten om vrouwtjes en ter ritoria. Wij mensen hebben organen om mee te denken en te spreken, om met elkaar tot een compromis te ko men. Menselijke trekjes als egoïsme en gebrek aan verdraagzaamheid zijn de boosdoeners. Make love, not war. Was getekend, John Lennon. Op 5 mei vieren we onze vrijheid, le dereen. De Palestijnen verdienen ook een reden tot vieren. Of ze op onze hulp kunnen rekenen? Wij leven in een land waar voetbal oorlog is. Legermachten zetten we in, om dronken droppies die hun club zo koesteren uit haat voor de tegenstand er, dat ze elkaar naar het leven staan. Dus wil de premier voortaan ook aan schuiven bij Studio Voetbal over de be middeling tussen 020 en 010. Ach. van het Verenigd Koninkrijk en tegen woordig wordt Palestijns grondgebied verkleind door Israëlische expansie. Ko rtom: in Palestijnse jargon is 'vrijheid' zoiets als bij ons 'de pot met goud aan het einde van de regenboog'. Tegenwoordig zijn er voedselblokkades voor de Gazastrook, worden journalis ten geweerd door Israël en worden Pal estijnen bijna letterlijk ingemetseld. De Anti-Defamation League (ADL) heeft in onderzoek uit 2007 aangetoond dat Nederland het meest pro-Israëlische land is. De ADL houdt zich bezig met onderzoek naar antisemitisme. Het laatste woord hierboven is een struikelblok. Laten we Israël Palestijnse families verjagen om maar niet anti semitisch te zijn? Is het vanwege de holocaust, toen het Joodse volk werd uitgemoord? Of gaat het gepaard met onze angst voor de islam en het Mid den Oosten? Moeten we wel bang zijn voor de islam? Want Jan en alleman kan beweren wat er in de koran staat, maar wie heeft het boek werkelijk grondig gelezen? Zijn we niet gewoon bang het bijvoeglijke 'rijke' voor ons leefgebied 'Westen' te verliezen en zoeken we daarom koortsachtig naar Door Pepijn de Groot "Op 4 mei herdenken we de slachtof fers van oorlogsgeweld. Op 5 mei vi eren we onze vrijheid, ledereen. leder r opnieuw. Want vrijheid maak je met elkaar." Op 2 november 1917 werd de Balfour- verklaring uitgegeven, een brief van de Britse minister voor Buitenlandse ken aan de Zionistische Federatie, deze brief werd steun toegezegd aan 'een Joods nationaal tehuis' in het toenmalige Palestina. Volgens Joden is dat bepaalde stuk land hen n door hun voorvaderen. Is in Australië vroeger gevangenen werden geparkeerd, zo irrfmigreerden plots enorme aantallen Joden naar hun 'beloofde land'. Zoals de Aboriginals werden gehinderd door de gevangen- nstalling, zo werden de oorspronkeli- inwoners van Palestina gehinderd door de komst van de Joodse immi granten, die met steun van machtheb bende landen hun onrechtvaardig ver kregen lap grond innamen. Palestina was ten tijde van de Bal- fourverklaring onderdeel van het Ot tomaanse Rijk, later mandaatgebied

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 24