iiittÜlU Marjoland: ambitieus en innovatief familiebedrijf HART VAN HOLLAND REGIO 5 MEI 2010 47 b'j- Hp Wanneer koop je welke roos en hoe moet je ze verzorgen? Moerkapelle/Waddinxveen - Veel bezoekers waren onder de indruk toen ze op 27 maart tijdens Kom in de Kas een bezoek brachten aan Marjoland. Met een oppervlakte van bijna twintig hectare is het de grootste rozenkwekerij van Ne derland. Ondanks deze grootte is Marjoland een echt familiebedrijf. Het wordt geleid door Joop en Mariola van den Nouweland. Hun drie kinderen Johan, Da niël en Angelien en schoondochter Magda zijn ook werkzaam in het bedrijf. Door Marlonneke Willemsen In 1978 begon Joop een komkom merkwekerij in Bleiswijk, in 1985 stapte hij over op rozen en in 1997 kwam er een tweede vestiging aan de Abraham Kroesweg in Waddinxveen Volgens Johan van den Nouweland werd de overstap naar rozen ge maakt, op basis van de afzetmarkt. "Bij snijbloemen kun je je veel meer differentiëren. Als je groenten in de supermarkt ziet liggen, staat er alleen het land van herkomst bij, maar niet de naam van de kweker. Bij bloemen is dat vaak wel het geval." In 2001 heeft Marjoland een nieuw bedrijf gebouwd aan de Bredeweg tussen Moerkapelle en Waddinxveen. Toen dit klaar was, zijn de verou derde vestigingen in Bleiswijk en aan de Abraham Kroesweg afgestoten. De afgelopen maanden is het bedrijf verder uitgebreid, met onder andere een bedrijfshal met daarboven een tweede teeltlaag, waardoor het to tale glasoppervlak nu twintig hectare bedraagt. Rode rozen In het bedrijf wordt voornamelijk één De rozen worden ingepakt. Aan het werk. soort rode roos geteeld; de Passion. Johan meldt dat er bewust voor dit ras gekozen. "Om een bepaalde roos te mogen telen, moet je rechten ko pen bij degene die het ras heeft uit gevonden. Daar zit een strikt uitgifte beleid aan vast, waarin wordt be paald hoeveel hectare van die bloem geteeld mag worden. Op het moment dat wij op zoek waren naar een nieu we roos, was de Passion beschikbaar en deze heeft zich de afgelopen tien jaar bewezen. Het ras is resistent te gen schimmel en heeft weinig last van trips, een bepaald soort insec ten. Het enige zwakke punt is spint, een soort mijt, maar dit is biologisch goed te bestrijden." Marjoland teelt elk jaar zo'n vijfen zestig miljoen rozen, die allemaal via verschillende veilingen in Nederland verkocht worden. Johan vertelt dat de bloemen van Marjoland op veel verschillende plekken te koop. "Ze gaan echt overal naartoe. In de goedkope periode in de zomer, kun je ze aantreffen op de markt of bij het benzinestation. De bulk van ons product wordt over het algemeen geëxporteerd naar bijna alle landen van West- en Oost-Euro pa. Op dit moment komt een gedeel te van onze concurrentie uit Afrika, waarvandaan de rozen worden over gevlogen naar Nederland. Over het algemeen zijn dat kwalitatief minder goede producten, doordat ze droog vervoerd worden. Mensen kunnen nog steeds het beste vragen naar een Hollandse roos." Van stek tot roos Rozen zijn meerjarige planten, die tussen de vier en zeven jaar lang bloe men produceren. "We krijgen stekjes binnen, die na zes tot acht weken de eerste bloemen geven. Daarna duurt het nog ongeveer anderhalf jaar, voordat de plant volledig in produc tie is. Ze groeien in een relatief klein bakje van steenwol. De eerste tak die ontstaat, wordt ingebogen en daar uit ontstaan dan één of twee rozen. De bloemen worden met de hand gesneden en op die plaats komen, na ongeveer zes weken, weer één of twee nieuwe rozen. De plant vertakt zich dus steeds." Marjoland heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van een kniprobot, maar de techniek is volgens Johan nog niet zo ver, dat menselijke arbeid kan worden vervangen. "We hebben sa men met een bedrijf uit Brabant aan een robot gewerkt en daar subsidie voor gekregen van het ministerie en de EU. We zijn hier uiteindelijk mee gestopt, omdat de robot toch geen mensen kan vervangen. Hoe langer een roos, hoe duurder; de lengte is dus een belangrijk element in de rozenteelt. De robot kon niet bepa len op welke hoogte de roos moest worden afgesneden. Dit verschil in lengte levert zo veel minder omzet op dat het nog niet interessant is om de robot te gebruiken. Maar we blij ven de ontwikkeling wel volgen." Duurzaam Naast het gebruik van de kniprobot, speelt techniek ook op andere vlak ken een belangrijke rol voor Marjo land. De planten krijgen water via een druppelsysteem, waarbij elke plant haar eigen druppelaar heeft. Aan het water worden meststof fen toegevoegd. Het recept hiervan wordt elke week opnieuw bepaald op basis van een analyse van het water dat terugkomt. Ook duurzaamheid is volgens Johan erg belangrijk voor Marjoland. "Onze restwarmte leveren we aan andere bedrijven in de buurt, zodat deze niet verloren gaat. Daarnaast leveren we de energie, die we zelf opwekken met behulp van gasgeneratoren, terug aan hét net, als we meer produceren De familie van den Nouweland. dan we nodig hebben. De C02 die hierbij vrij komt, gebruiken we voor de planten. Wat we over houden, gaat ook naar andere bedrijven. We zullen dit moeten doen en je moet innoveren om een gezond bedrijf te blijven." Rozen zijn een van de meest ver kochte bloemen, maar toch worden ze niet altijd op de juiste manier verzorgd. Een van de belangrijkste dingen voor een roos is voldoende water. Op het moment dat er in de steel een blokkade zit, door bijvoorbeeld vuil of een luchtbel, kan de bloem niet voldoende water opzuigen en zal ze verwelken. Het is dus belang rijk dat rozen voldoende schoon wa ter hebben. Dit betekent regelmatig bijvullen, want de roos is een bloem die veel water gebruikt. Rode rozen hebben hier meer last van dan bij voorbeeld witte of gele rozen. Deze laatste twee soorten zijn over het al gemeen wat minder gevoelig en blij ven langer staan. Daar staat tegen over dat ze ook meer water nodig hebben. Ook vinden rozen het niet prettig om op de tocht te staan. In Nederland worden veel verschil lende soorten rassen verkocht; er zijn alleen al vijftig verschillende rode rozen. Welk ras het beste is, hangt af van de gelegenheid en het doel. Een roos kan het beste aangeschaft wor den bij een erkende bloemist, want hij of zij kan adviseren welke roos het beste bij de wensen van de klant aansluit. Hierbij moet ook gelet wor den op de knoppen. Veel mensen zijn geneigd om rozen te kopen, waarvan de knop nog geheel dicht is, omdat deze langer zouden staan, maar dit is onterecht. Het is het beste om bloe men te kopen, waarvan de knoppen mooi open zijn. Dit maakt het leuker om de rozen te geven en heeft geen invloed op de levensduur. Bij rozen waarvan de knop nog geheel dicht is, wordt het risico gelopen dat de knoppen niet meer open gaan.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 47