Westergouwe klimt op naar climax HARTVAN HOLLAND 5 MEI 2010 Deels gelijk Boslocatie moet veengebied blijven Nieuwe koers Hier moeten 3800 woningen komen. Moordrecht - Het project Westergouwe gaat een cruciale fase in. Dat zei Arjen van der Mark, voorzitter van de Moordrechtse Milieuvereniging de Zuidplas- polder (MMVZ), vorige week dinsdag tijdens de algemene ledenvergadering. "Het is nu wachten op de bodemprocedure bij de Raad van State. Maar die laat lang op zich wachten. De inschatting is dat we aan het einde van het jaar aan de beurt komen." Door Marianne Vermaat Tijdens de ledenvergadering pas seerden de projecten van de MMVZ de revue. Westergouwe was toch wel degene waar het langst bij werd stil gestaan. "We hebben een jarenlang voortraject gehad en nu zijn we aan beland bij de climax", aldus Van der Mark. "Uit de bodemprocedure (de procedure waarin een geschil defi nitief beslecht wordt) zal blijken wie gelijk heeft; de gemeente Gouda of wij. We geven onszelf een kans, maar als we realistisch zijn, weten we dat Gouda ook een kans maakt. Mochten we niet winnen, dan hopen we toch te bereiken dat zaken aangepast en beter ontworpen worden." Bij de bodemprocedure gaat het om drie rechtzaken: de bestemmings planprocedure, de Flora- en Faunawet en de ontwerp raamvergunning van Floogheemraadschap Schieland en de Krimpenerwaard. Laatst genoemde houdt verband met de lozingsver gunning .die Gouda nodig heeft bij realisatie van Westergouwe. Ondertussen vroeg de milieuvereni ging in februari van dit jaar al een voorlopige voorziening aan. "Wij wil den niet wachten tot onze bodem procedure aan de beurt is. Want dan loopje het risico dat werkzaamheden al starten en het leed is geschied voor je door hebt dat er wat aan de hand was", vertelde de voorzitter. De MMVZ kreeg deels gelijk van Raad van State: Gouda mag maar een be perkt deel van waar 3800 woningen moeten herrijzen onder de noemer Westergouwe bouwrijp maken. Van der Mark: "Dat vind ik een punt voor ons." De natuurwaarde en de bereikbaar heid zijn de belangrijkste zaken voor de Moordrechtse vereniging om over te waken, mocht zij niet in het gelijk worden gesteld. Van der Mark: "Wat betreft natuurwaarde moeten wij op letten dat de plannen worden uitge voerd. Bij de bereikbaarheid is het op letten dat het geen flessenhals wordt. Op de hoorzitting voor de voorlopige voorziening werd daar door de voor zitter van de commissie ook al een punt van gemaakt. Hij zei dat Gouda haar huiswerk beter moet doen op dit gebied. Nu is het namelijk zo dat de gemeente geen rekening heeft ge houden met overige ontwikkelingen in Zuidpias." Aftreden Afwachten dus tot er een definitieve uitspraak in de zaak komt. Het be- Een andere zaak waar de Moor drechtse Milieuvereniging Zuidpias zich momenteel over buigt is de Boslocatie. De gemeente Zuidpias wil hier gaan bouwen. Omwonenden hebben hier echter bezwaar tegen aangetekend en de MMVZ schaart zich achter hen. Als belangrijkste ar gumenten worden aangevoerd dat minister Dekker destijds riep dat er niet mag worden gebouwd in veen gebied en de Flora- en Faunawet. De gemeente wil 65 woningen bou wen op de Boslocatie, die ligt aan het einde van de Koningin Juliana- straat. Het gaat hier om een zoge naamd restveengebied. Onderzoek "Op de Koningin Julianastraat 99 woonde vroeger de familie Bos", verklaarde Martin Bergwerff tijdens de ledenvergadering. Bergwerff is een van de bezwaarmakers en dege ne die contact zocht met de MMVZ. "Het land had vroeger een agrari sche bestemming, maar er kwamen langzaam bedrijfjes op. Het werd gedoogd en later is het bestem mingsplan hiervoor gewijzigd. Nu heeft de gemeente Zuidpias met een artikel-19procedure woonbestem ming aan het stuk land gegeven. Wij willen graag met een onderzoek ko men om de gemeente te laten zien dat bouwen daar niet verstandig is, stuur van MMVZ doet dit, maar Van der Mark liet weten dat hij daarna het hamertje erbij neerlegt. Zij me de-bestuursleden volgden hem en willen hierna ook aftreden. "Het zit tende bestuur zit al erg lang", sprak de voorzitter. "We houden elkaar vast zolang de projecten Hollandse IJssel en Westergouwe lopen, maar er moet êen keer een eind aan komen. Zeker als ik naar mijzelf kijk als voorzitter. Ik ben betrokken geweest bij harde discussies met overheden en vind het genoeg. Stel nu ook dat wij geen gelijk krijgen en op positief-kritische voet verder moeten met de gemeente Gouda. Dan kan er beter een ander gezicht tegenover de gemeente zitten dan het mijne. Op het moment dat de bijl van Westergouwe valt, leg ik mijn hamer neer." Met de komst van een nieuw be stuur volgend jaar, is het misschien een idee meteen een nieuwe koers te gaan bepalen, opperde Van der Mark. "Ik kan me voorstellen dat we doorgaan als een vereniging die gaat functioneren als een soort paraplu, waar projectgroepen zich kunnen aansluiten. Op die manier zouden we ook een veelheid aan projecten aan kunnen. Maar misschien gaan we wel op dezelfde voet verder. La ten we daar de komende tijd goed over nadenken." Samen sterker Van der Mark, voorzitter van de MMVZ, denkt dat de bewoners en de vereniging elkaar kunnen ver sterken. "Wij hebben links en rechts kennis in huis. We moeten ons sa men sterk maken voor de groene schil om Moordrecht. Daarnaast is het restveengebied - waaronder de Boslocatie valt - veel waardevoller Slopen op de Boslocatie dan akkergebied." maar een contrarapport kost geld. Als particulier leg je dat niet zomaar op tafel." Binnen de kern Volgens Bergwerff is de zaak twee ledig: "We starten een juridische procedure en we gaan het gesprek met de wethouder en fracties aan. De vraag is ook waarom er daar ge bouwd moet worden terwijl er een aantal punten binnen de dorpskern zijn aangewezen als bebouwingsge- bieden. Waarom gaan ze daar dan niet bouwen?" Een woordvoerster van de gemeente Zuidpias laat weten dat de Boslo catie binnen de zogenaamde rode contouren van Moordrecht valt. "Die rode contouren zijn door de provin cie vastgelegd en daarbinnen mag gebouwd worden", aldus de woord voerster. "Dit stuk hoort echt bij de kern van Moordrecht."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 9