Bevrijdingsvuur startsein voor bevrijdingsfeest Jeroen Zandbergen krijgt hulp van hond Bo 12 HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAANDENIJSSEL 12 MEI 2010 EHBO bij kinderen tfiöggi Het oplaten van rode, witte, blauwe en oranje ballonnen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat konden de inwoners van Nieuwerkerk op 5 mei vieren dat het vijfenzestig jaar geleden is dat Nederland bevrijd werd van de Duitse bezetting. Door Marlonneke Willemsen Omdat het dit jaar een lustrumjaar is, had Stichting Evenement verschil lende activiteiten georganiseerd, waaronder een bedrijvenoptocht, een lampionoptocht en als afsluiting een groot vuurwerk. De dag begon met het ontsteken van het bevrijdings vuur, dat door lopers vanuit Wage- ningen naar Zuidpias was gebracht. Tegenwicht Volgens burgemeester André Bont huis is het belangrijk dat we Bevrij dingsdag blijven vieren. "Vijfenzestig jaar geleden was er sprake van een overzichtelijke situatie. We wisten wie tegen wie vocht. Nu is dat anders; we weten niet zo goed wie de vijand is. Dat bleek gisteren wel weer bij de paniek die op de Dam uitbrak. Daar om is het goed dat we Bevrijdingsdag blijven vieren, om zo tegenwicht te geven tegen deze paniek." Het bevrijdingsvuur werd naar Zuid- plas gebracht door een groep lopers uit de verschillende dorpen van de gemeente. Onder de lopers was initi atiefnemer Leo Visser. Volgens hem is de tocht goed verlopen. "We hebben alleen lang moeten wachten voordat we van start konden. De burgemees ter van Wageningen had voor elke groep een praatje. Dat is leuk, maar het betekent lang wachten. We kon den hierdoor pas om 14.00 uur op pad. Verder was het vannacht best koud, maar gelukkig loop je je snel warm." Er werd gelopen in twee teams, die elkaar na dertig kilometer afwissel den. Elk team bestond uit een aantal lopers, dat om de beurt één kilometer met de vlam van het bevrijdingsvuur liep. In Zuidpias splitste de groep op in tweeën; één team bracht de vlam naar Moerkapelle, terwijl het andere team naar Nieuwerkerk ging. Optochten 's Middags was het tijd voor de bedrij ven en verenigingen om mee te doen aan een auto- en vrachtwagen op tocht. Vanuit de Hooge Veenen werd door heel Nieuwerkerk gereden en na afloop werd bekend gemaakt welke bedrijven een prijs hadden gewonnen voor het mooiste, vreemdste of ori gineelste voertuig. De jury kende de eerste plaats toe aan Twigt trucks. De tweede plaats was voor Erik Groot, waarvan de jury vond dat de kleur en de bloemstukken één geheel vorm den. De derde prijs werd gewonnen door Koolhaas, met een voertuig dat volgens de jury echt Bevrijdingsdag uitstraalde. Boete Om de optocht op een veilige ma nier door Nieuwerkerk te laten rijden, waren er weer veel vrijwilligers ac tief als verkeersregelaars. De meeste verkeersdeelnemers werkten hier aan mee, maar waren er ook mensen die de tekens van de verkeersregelaars negeerden. Stichting Evenement heeft samen met de politie beslo ten om tegen dit asociale gedrag op te treden. Van iedereen, die de aan wijzingen van de verkeersregelaars negeerde, werd het kenteken opge schreven en zij zullen binnenkort een boete op hun deurmat vinden. De dag werd 's avonds feestelijk afge sloten met een taptoe op het Raad huisplein en een lampionnenoptocht voor de kinderen. Deze ging naar de voetbalvelden waar een groot vuur werk werd afgestoken. Nieuwerkerk aan den IJssel -"Ik zal me even voorstellen; ik ben Jeroen Zandber gen en ik ben negentien jaar. Ik heb een zware vorm van epilepsie." Door Marlonneke Willemsen Hiermee begon de brief die Jeroen eni ge tijd geleden neerlegde op de toon bank van topslager Teun den Toom. Naast de brief stond een collectebus, waar hij hoopte geld mee op te halen voor de aanschaf en training van een hulphond. Dit zou Jeroen zeer helpen, maar de Nederlandse verzekerings maatschappijen vergoeden dit niet. Gelukkig kreeg Jeroen hulp van de Li- ons Nieuwerkerk, die er voor gezorgd hebben dat Jeroen inmiddels een hond heeft, Labradoodle Bo. Zeven jaar geleden werd Jeroen gecon fronteerd met 'cryptogene epilepsie'. Hierdoor moet er altijd iemand bij hem in de buurt zijn, om te helpen in het geval van een aanval. Een hulphond zou hem kunnen helpen zelfstandiger te kunnen zijn. "Een hond zal mij meer veiligheid, gezelschap en vrijheid ge ven en als ik me veiliger voel, heb ik ook minder kans op epileptische aanvallen. Als ik minder aanvallen heb, kan ik ook meer dingen gaan doen." Een hond is in staat om een epileptische aanval te zien aankomen, voordat de patiënt er iets van merkt. Hierdoor kan hij zijn baasje op tijd waarschuwen, zodat hij zij zich in veiligheid kan brengen. Ook kan de hond om hulp vragen, door op een alarmknop te drukken, en door middel van het likken van het gezicht van zijn baasje de doorbloeding stimu leren, wat een gunstig effect heeft op het verloop van de aanval. Op dit mo ment wordt een hulphond bij epilep sie niet door de verzekering vergoed, waardoor er voor Jeroen niets anders op zpt, dan zelf geld te gaan sparen voor de hond. Het gaat hierbij om een groot bedrag aangezien de training erg duur is. Lions Hier heeft Jeroen hulp bij gekregen van de Lions Nieuwerkerk. Het project is een initiatief van inkomend voorzit ter de heer Ham. De inkomend presi dent dit jaar van de Lionsclub, de heer Job Ham had in februari dit jaar al het doel bepaald dat hij zich graag wilde inzetten voor de Stichting Hulphond. In maart hoorde hij via de Stichting Hulphond over Jeroen en zijn wens om een hulphond aan te schaffen. Samen met de heren Ernst Harms en Wim van Labradoodle in ruste.' der Giessen zoekt hij naar manieren om het benodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Inmiddels heeft de Lionsclub ervoor gezorgd dat Jeroen een hond heeft kunnen kopen en er worden allerlei initiatieven bedacht om ook de opleiding te bekostigen. Zo zijn er bijvoorbeeld op verschillende plek ken in Nieuwerkerk, zoals op de 5 mei markt en bij slagerij Teun den Toom, zakjes chocolade te koop, waarvan de opbrengst voor Jeroen en zijn hond bestemd is. Deze worden beschikbaar gesteld door de firma Hoogendoorn. Ook wordt er intensief gezocht naar sponsoren en donateurs. Puppy Door de steun van de Lions heeft Je roen sinds twee weken een hond, Labradoodle Bo. Veel mensen zouden verwachten dat ze al een volledig ge trainde hulphond is, maar Bo is nog maar een puppy van tien weken oud. Samen met Jeroen moet ze de komen de jaren hard trainen om een goede hulphond te worden. Hierbij krijgen ze hulp van de gerenommeerde stichting Bulters Mekke. Bo komt uit een nest van "twaalf puppies waarvan er zes zullen worden opgeleid tot hulphond. Op jonge leeftijd is al vastgesteld dat ze hier aanleg voor heeft en dat is ook al gebleken uit de manier waarop ze op Jeroen reageert. Doordat Bo vanaf het begin bij de familie Zandbergen woont, krijgt ze een sterkere band met Jeroen en kan ze de aanvallen nog be ter zien aankomen. Jeroen en Bo krij gen één keer in de maand dag training van Bulters Mekke en tussendoor traint Bo bij een plaatselijke honden school. Als Bo een jar oud is, wordt deze training gedurende twee jaar ge- intensiveerd en ook daarna zal Jeroen nog regelmatig begeleid worden. Jeroen te midden van van links naar rechts Van der Giessen, Ham en Harms. Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij Zorgiseenkeuze.nl aan het Raad huisplein 5 gaat op woensdag 19 mei een training van start voor eerste hulp aan kinderen. De trai ning omvat drie avonden en wordt verzorgd door een bevoegd EHBO- instructeur van het Oranje Kruis. Omdat professionele hulp niet al tijd snel ter plaatse is, is het van belang voor ouders om te weten hoe zij moeten handelen als hun kind iets overkomt. Voor meer informatie en aanmelden: 0180-310180 of info@zorgiseenkeuze.nl. Het bevrijdingsvuur komt aan in Nieuwerkerk.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 12