Harm Alferink (14) deelnemer aan EKTang Soo Do Het idee is datje meer bereikt als je slimmer met je geld omgaat. Ga naarwww.rabobank.nl/boeg en maak je eigen plan. HART VAN HOLLAND DE KRANT VOOR DE ZUIDPLAS 12 MEI 2010 Rabobank. Een bank met ideeën. www.rabobank.nl/boeg Met handige tools, nuttige informatie en een goed plan word je baas over je eigen geld en bereik je meer met de middelen die je hebt. De website Baas over eigen geld (B.O.E.G.) gaat over geld en jouw leven. Rabobank Door Marlonneke Willemsen "Bij Tang Soo Do gaat het vooral om respect voor elkaar hebben." De veertien jarige Harm Alferink uit Zevenhuizen heeft een aantal jaar geleden deze Koreaanse zelfverdedigingssport ontdekt en is er inmiddels zo goed in geworden dat hij op 15 en 16 mei mag deelnemen aan de Europese kampioenschappen in Cardiff in Wales. Tang Soo Do betekent Letterlijk Hand Van T'ang, een Chinese Dynastie. Hiermee wordt ongewapend vechten bedoeld. Het is ge richt op zelfverdediging en is dus eigenlijk een krijgskunst en geen vechtsport. Harm is op zijn achtste begonnen, maar Tang Soo Do was niet zijn eerste zelfverdedigingssport."Ik heb eerst een half jaar op judo gezeten, maar dat vond ik niet leuk, omdat het echt op grepen en worpen gericht is. Bij Timmers sport en fitness gaven ze ook Tang Soo Do les en dat vond ik veel leuker. Het lijkt op karate. Er zijn, net als bij karate, verschillende onderdelen. We hebben wedstrijden tegen elkaar, maar er zijn ook demonstratieonderdelen. Die heten Huyungs. Bij-de wedstrijden gaat het er niet om dat je elkaar pijn doet of zo. De techniek en de bewe gingen zijn belangrijk. Je moet vooral respect voor elkaar hebben. Bij ons is het non-contact. Bij de Hy- ungs moet je bijvoorbeeld een plank door slaan of schoppen of deze met je hoofd breken. Bij Tang Soo Do zijn vooral de schoppen belangrijk. Ik denk dat we zo'n zestig procent met onze benen doen en veertig procent met onze handen." Ondanks dat Harm pas een paar jaar aanTang Soo Do doet, hoopt hij volgend jaar de zwarte band te kun nen halen. "Ik heb nu de rode band. Die komt voor de zwarte band. Ik denk dat, als ik een jaartje goed mijn best doe, ik die wel kan halen. In Nederland is dat dan best wel snel en ik ben dan ook een van de jongste." Dat Harm goed in Tang Soo Do is, blijkt ook wel uit het feit dat hij kampioen is in de onderdelen Sparren en Breaktest. "Bij het sparren moet je tegen kinderen die dezelfde band hebben en die even oud en zwaar zijn. Breaktest is voor alle leeftijden en hier bij moet je plankjes breken." Bij Tang Soo Do hoef je je niet te kwalificeren om mee te mogen doen aan een Europees Kampioenschap; alleen als je leraar denkt dat je in staat bent om mee te doen, mag je je inschrijven. Harm heeft vorig jaar ook aan dit kampi oenschap meegedaan. "Dat was super leuk. Er deden meer dan zeshonderd mensen aan mee, dus het was heel groot. Verder hebben we ook les gekregen van grootmeester Richard Byrne. Hij speelt in films en is echt heel sterk en breed. Hij gaf bijvoorbeeld een demonstratie waarbij hij in één keer vijftien plankjes doorbrak." Om op het EK goed te kunnen presteren, moet Harm elke week hard trainen. "Op,donderdag train ik twee uur in Zevenhuizen en op vrijdag train ik nog één uur extra in Waddinxveen. Dat is wel fijn, want ik heb twee hartstikke goede leraren. We doen eerst een warming-üp en daarna gaan we óf verschillende schoppen oefenen óf sparren. We trainen ook op de Huyungs. Soms krijgen we extra trainingen met wapens zoals een wapenstok en een zwaard." Op dit moment zit Harm in de sportklas van het Coenecoop college. Hij denk echter niet dat hij ook echt topspor ter wil worden. "Tang Soo Do is geen Olympische sport en ik verwacht ook niet dat hét dit zal worden. Ik wil later graag commando in het leger worden, dus dan zal ik nog wel veel aan Tang Soo Do hebben." Rabobank Gouwestreek wenst Harm veel succes tijdens het EK.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 2