urnmut ledereen kan kersen kopen bij Jomajole Herinneringen Moerkapelle - iedereen kent wel de plaatjes van de prachtige kersenbloesem in de Betuwe. Deze bloesem is nu ook in de Zuid plas bij Kersenkwekerij Jomajole te bewonderen. In de kassen van zijn voormalige gerberakwekerij en caravanstal ling aan de Middelweg heeft eigenaar Corstiaan Oudijk in 2007 kersenbomen geplant. In de eerste twee jaar konden er nog weinig kersen geplukt worden, omdat de bomen nog volop in de groei waren, maar dit jaar hoopt hij op een mooie oogst. Door Marlonneke Willemsen Volgens Oudijk heeft het telen van kersen in een kas veel voordelen. "Tot 2002 hebben we een gerberak wekerij gehad en daarna werden hier caravans gestald. Toen dit niet meer mocht, zijn we op zoek gegaan naar iets anders en omdat mijn vrouw uit de Betuwe komt, zijn we uitgekomen op kersen." Kersen die in de kas gekweekt wor den, verschillen duidelijk van de vruchten die buiten geteeld worden. Ze zijn groter en de bomen hebben ook grotere bladeren, legt de kweker uit. Geliefd "De buitenteelt heeft met een groot aantal problemen te maken", vervolgt hij. "Nachtvorst tijdens de vorming van de knoppen kan de gehele oogst aantasten en door regen kunnen bijna rijpe kersen barsten. Daarnaast worden de planten bedreigd door ongedierte en worden de vruchten opgegeten door bijvoorbeeld vogels. Klaar om geplukt te worden. De Latijnse naam voor een kersen boom is Prunus Avia en dat betekent geliefd bij vogels. Dit is buiten een groot probleem. In de kas kunnen we de vogels weren door netten voor de ramen te spannen. Ook van de an dere problemen hebben we geen last. Hierdoor kunnen we de kersen langer Corstiaan Oudijk, eigenaar van Jomajole Net als andere tuinders worden de producten van Jomajole via de vei ling verkocht, in dit geval de fruit veiling in Geldermalsen. Daarnaast hoopt Oudijk ook een groot gedeelte van zijn kersen thuis aan particulieren te verkopen. "De mensen betalen hiervoor de veiling- prijs, die vaak veel lager ligt dan de prijs in de winkel. Voor mij heeft het als voordeel dat ik geen transport kosten hoef te maken. We verkopen aan de mensen hetzelfde product als we naar de veiling brengen en het gaat dus niet om afgekeurde producten, zoals op sommige an dere plaatsen gebeurt." Op dit moment ligt de veilingprijs nog vrij hoog, zo rond de achttien euro per kilo, waardoor het voor particulieren nog niet interessant is om kersen te kopen, weet de kwe ker. "Ze worden nu vooral gekocht door restaurants en de exclusieve groente- en fruitwinkels. Maar ik verwacht dat de prijs de komende dagen zal zakken richting de tien euro." Geïnteresseerden kunnen van maandag tot en met zaterdag tot 14.00 uur terecht bij kersenkweke rij Jomajole aan de Middelweg 5 in Moerkapelle. laten doorrijpen, waardoor ze groter en sappiger worden. We hoeven onze kersen ook bijna niet te bespuiten. De kersen blijven droog, waardoor ze geen last hebben van schimmels. Ook maken we gebruik van biolo gische ongediertebestrijding, door gaasvliegen in te zetten tegen luizen. De bestuiving in de kas gebeurt door hommels en we hebben verschillende soorten pluimvee rondlopen om on kruid tegen te gaan." Grote oogst De bomen zijn ruim twee jaar gele-' den door Oudijk geplant en dit jaar verwacht hij voor het eerst een grote oogst. "Na tweeënhalf jaar hangen de bomen nu vol. Vorig jaar kwamen alleen aan de hoofdstam vruchten, maar nu hangen de takken ook vol." Een kersenboom gaat ongeveer vijf tien tot twintig jaar mee. Het is voor al belangrijk dat een boom nieuw hout blijft ontwikkelen. Maar van de andere kant mag hij ook weer niet te snel groeien en uitslaan. Oudijk: "Het is dus belangrijk om goed op de temperatuur te letten, want dit is één van de belangrijkste elementen voor de groei. De tempe ratuur in de kas wordt geregeld met behulp van zonlicht en luchtkoeling. We hebben dus geen stookkosten. De planten staan in de volle grond en krijgen water door middel van een buizensysteem. Naast het geven van regenwater mesten we bij met blad-, voeding." Jomajole teelt op dit moment dertig verschillende soorten zoete kersen. "De soorten hebben allemaal een andere smaak en de planten geven ook op verschillende momenten vruchten, waardoor we vanaf mei tot half juli kersen kunnen plukken. Dit gebeurt nog met de hand. We hopen dit jaar een kilo per vierkante meter te kunnen oogsten en ons bedrijf is Klaar voor vertrek. Bij de teelt wórdt Oudijk gehol pen door Johan, een voormalige inwoner van de Betuwe. "Als kind hielp ik in de Betuwe met het pluk ken van kersen, dus er komen veel jeugdherinneringen boven. Dat was een hele andere tijd. Er was toen hoogstam kersenbouw, waar door je een aantal meters boven de grond de vruchten moest plukken. Dat is nu veel beter. Ik merk ook dat er nu veel meer kennis is over de planten en er zijn veel voorde len aan het kweken van kersen in een kas. Ik werk hier in ieder geval met veel plezier." vijfentwintig duizend vierkante me ter groot, dus dat zou neerkomen op een productie van vijfentwintig dui zend kilo." Om de kersen te plukken heeft Jo majole tijdens Kom in de Kas mensen geworven. Hier zijn veel reacties op gekomen, waardoor het bedrijf kan beschikken over een pool van dertig oproepkrachten. Plukken Een van deze medewerkers is Suze. Ze is scholiere en komt uit Waddinx- veen. "Ik vind het leuk werk. We be ginnen ''s ochtends om zeven uur en zijn om twaalf uur klaar, waardoor je nog wat aan je middag hebt. Bij het plukken moetje goed opletten of de kersen rijp zijn. Ze zijn eerst groen en worden langzaam rood en uiteinde lijk bijna zwart. Doordat ze bij elkaar zitten, kun je goed zien welke kersen donker genoeg zijn en die moet je dan bij het topje afbreken." Sorteren.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 17