Moerkapelse landschappen in dorpshart 'Glaskunst is het voor mij' Zomerse huisjes aan de muur ELEN galerie atelier HART VAN HOLLAND PINKST'ART 19 MEI 2010 3 Hart van Holland biedt u de originele Bobi brienvenbussen bobi.com 3HART VAN HOLLAND Een Mtde ImuU (tfftrrt Noordelijke Dwarsweg 1a, 2761 GA Zevenhuizen, Tel.: 0180-632289 Moerkapelle - Het typisch Hollandse land schap, de natuur en het kerktorentje van Moerkapelle. Het zijn de beelden die telkens terugkomen in de werken van Emmy Noor- dam. Haar schilderijen zijn met Pinksteren te bewonderen tijdens Pinkst'Art in de Fotoboe tiek aan de Dorpsstraat 28. "In de natuur zie je zoveel moois", reageert Noordam enthousiast. "Al leer je wel anders kijken; je kijkt naar schaduwen en lichtinval. Eigenlijk net als met fotografie." Moerkapelle De kunstenares uit Moerkapelle richt zich vaak op haar dorp, maar wel op heel diverse wijzen. Al zijn het overwegend aquarellen die Noordam maakt. "Ik maak ook abstract werk, maar dat doe ik tussendoor. Een idee hiervoor moet groeien. En pas dan koop ik een doek en ga ik aan de slag. Maar ik ga altijd weer terug naar aquarel; dat is boeiend." Volgens Noordam is laatstgenoemde techniek een uitdaging. "Want als je een fout maakt, kun je er niet om- of overheen. Wanneer je aan een aquarel begint, heb je een idee in je hoofd, maar je weet niet of het er daadwer kelijk zo uit komt te zien." Rondje kunst De Moerkapelse doet voor de tweede maal mee met Pinkst'Art. Sinds vorig jaar mogen kunstenaars uit alle kernen van Zuidpias meedoen en Noordam meldde zich meteen aan. "Ik doe eigenlijk mee vanuit Rondje Kunst dat wij hier een keer in de twee jaar houden. Pinkst'Art is groter en vorig jaar kwamen er aardig wat mensen." Noordam heeft geen atelier, maar dat is ook niet echt nodig, meent zij zelf. "Het is mijn hobby. Ik schilder voor de ontspanning en ben zeer geïnteresseerd in kunst." 'Zoveel moois in de natuur! Moordrecht - De huisjes uit de Provence, Toscane en Andalusië. De zinderende hitte op het midden van de dag is bijna voelbaar en je denkt dat als je je omdraait er een prachtige paarse deken in de vorm van lavendelvelden voor je ligt. Piet Bleijenga maakt de voorkanten van de huisjes na met echte materialen. Maar dan verkleind, zodat het aan de muur kan hangen. De kunstenaar expo seert zijn werk in eigen huis tijdens Pinkst'Art. Piet Bleijenga aan het werk. alles op gang. De vraag die ik mezelf stelde, is hoe lang iemand naar een deur in huis wil kijken. Om vervolgens te bedenken dat ik ge vels ging maken." "Over smaakt valt niet te twisten", vervolgt Bleijenga. "Je vindt mijn werk mooi of niet. Maar ik hoor wel veel mensen zeggen dat dit weer eens iets anders is." Sinds kort maakt de Moordrechtenaar daar naast fagades in opdracht van mensen. Het begon allemaal met een mevrouw die hem belde of hij de gevel van een huis uit Gouda wilde namaken op schaalgrootte. "Het was een koetshuis dat altijd in de familie was ge weest. Die mevrouw wilde er graag een tast bare herinnering van.." Bij aanvang van zijn nieuwe project, vreesde de kunstenaar een beetje dat er weinig uitda ging voor hem in zou zitten. Daar is hij echter van terug gekomen: "Het is zo leuk dat ik be sloten heb er met opdrachten een serie van te maken." Bleijenga exposeert in bungalowpark 't Vis sertje, Oosteinde 3, huisnummer 24. Door Marianne Vermaat Honderden foto's heeft hij van de roman tische huisjes en in zijn 'atelier' c.q. washok hangen verschillende plaatjes. "Ik werk van uit de foto's", vertelt Bleijenga. "Ik maak een compositie en ga aan de slag. Het resultaat ontstaat onder je eigen handen." De kunstenaar maakt zijn huizen sinds een jaar of vijf. Fagades noemt hij ze. Nieuw in de kunstwereld is hij echter niet. "Ik ben al veertig jaar lang bezig met kunst. In het begin schilderde ik en deed aan beeldhouwen." Bleijenga denkt dat de hang naar kunst al in zijn jeugd ontstond. "Mijn ouders zaten in de woninginrichting en we werkten veel in musea in Den Haag. Ik zat daar dan mijn bo terhammetje te eten in het souterrain waar een restaurateur maandenlang bezig was met bijvoorbeeld de stier van Potter. Het idee van zijn fagades ontstond op een kunstbeurs in Den Haag. Daar zag hij deuren die gemaakt waren van sloophout. "Iets heel anders dan ik nu doe, maar hier kwam wel Haar inspiratiebron is nog lang niet opgedroogd. Zevenhuizen - Gerda Metselaar uit Zevenhuizen toont tijdens Pinkst'Art haar kunstwerken van glas. De werken zijn geïnspireerd op de natuur en naar eigen zeggen kan Metselaar nog eindeloos doorgaan. Door Marianne Fortuin Ze woonde ooit met haar gezin in de pastorie van Zevenhuizen - haar man Piet Van Hall was predikant - en verhuisde als hij beroepen werd naar andere gemeenten, waaronder Almelo. Daar maakte ze kennis met glaskunst: "Ik heb vroeger geboetseerd en met de verloren was techniek gewerkt. Er werd een cursus werken met glas gegeven en toen wist ik het. Dit is het voor mij. De transparantie van dit materiaal spreekt me heel erg aan." Metselaar haalt haar inspiratie vooral uit de natuur, zo vertelt zij. "Momenteel ben ik veel met bomen bezig, maar het kan ook iets anders zijn. Dan word ik 's nachts wakker en heb weer een idee. Vorig jaar heb ik bijvoorbeeld voor de kerk visjes gemaakt van glas, met daarin echte graatjes. De mogelijkheden zijn eindeloos." Bushokje Dat blijkt ook uit haar werk, want ze maakt objecten voor op een sokkel of statief, wand en raamdecoraties, klokken, lampjes en scha len. Metselaar: "Ik koop mijn materiaal vaak in Antwerpen. Dat zijn platen van venster glas, zogenaamd floatglas, en platen gekleurd glas. Daarvan maak ik mijn objecten, soms aangevuld met ander materiaal zoals poeder of hele kleine stukjes glas." Voor het smelten van het glas, de zogenaamde fusing, gebruikt ze een oven. Eén schaal heeft een bijzondere oorsprong: "Deze is gemaakt van het kapot geslagen glas van een bushokje. Dat heb ik opgeveegd en schoongemaakt. Met wat blauw glas is deze schaal, waarin de brokjes glas nog zichtbaar zijn, ontstaan." Inmiddels werkt Metselaar zo'n acht jaar met glas en is haar inspiratiebron nog lang niet opgedroogd. Dit is de tweede keer dat ze met Pinkstart meedoet; de eerste keer was twee jaar geleden. Nadat haar man met emeritaat is gegaan, is ze weer in Zevenhuizen gaan wo nen, in dezelfde pastorie als toen. De glaskunst van Metselaar kan bewonderd worden op zaterdag 22 mei van 11.00 uur tot 17.00 uur aan de Dorpsstraat 104. Op dit adres wordt ook de keramiek van Anneke Nap tentoongesteld, die ten tijde van Pinkst'art net terugkomt van vakantie. 8EEIDWERKEN Pinkst'art aanbieding workshop beeldhouwen/keramiek ';V: Prachtige omgeving Picardie, 3 uur rijden van R'dam weekend U/12/13 juni £200,- all in. Info:rinbeeldwerken@live.nl Of bezoek mij op 's Gravenweg 21 Nieuwerkerk. Graag tot dan, Rineke Grootendorst. Galerie Atelier Gielen Kerklaan 51 2912 G Nieuwerkerk aan den IJssel Tel: 0180-311135

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 29