I Huiselijk geweld en kindermishandeling onder de aandacht Onteigenen Kleine Vink kan, maar hoeft niet Vestia vraagt steun voor beheer bomenwijk Mogelijk windmolens in Gouwepark en -knoop Verkeersexamen HART VAN HOLLAND ZUID PLAS 26 MEI 2010 35 Zuidpias - "leder mens dat ermee te maken krijgt, is er één teveel. We hebben niet de pretentie het probleem op te kunnen lossen, maar kunnen het wel aan pakken. De gemeente Zuidpias vestigt de komende tijd extra aandacht op de thema's huiselijk geweld en kindermishandeling. Dit in het kader van de lande lijke campagne 'Nu is het genoegWethouder Jan Verbeek kijkt alvast vooruit. Door Marianne Vermaat Landelijke cijfers geven aan dat er een groot probleem is op dit gebied. En de deskundigen denken dat dit nog maar het topje van de ijsberg is. "Het is zo veel voorkomend, dat we het bijna als normaal kunnen gaan zien", zegt Verbeek. "Daarom vind ik dat we steeds aandacht aan dit pro bleem moeten besteden. Het moet tussen een ieder zijn oren gaan zitten om constant alert te zijn." Bespreekbaar Alert, zijn en zien dat er iets niet goed zit, is echter niet genoeg. Verbeek: "Het moet bespreekbaar zijn. In elke klas zit een kind en in elke straat woont een persoon die met geweld in huiselijke kring te maken heeft. Een aantal mensen ziet het, maar durft er niet over te praten. Die cirkel moeten we doorbreken." In één van de drie voormalige fusie gemeenten startte drie jaar geleden een pilot waarbij maatschappelijk werkers naar scholen gingen om te kijken of er dan meer zou worden ge praat. "Zowel leerkrachten, leerlingen en ouders konden daar naartoe. Het is positief ontvangen en het werkt. Nu gaan we kijken of we het project in de gemeente Zuidpias kunnen op starten", meldt de wethouder. Oog hebben voor "Maar er moet meer gebeuren. Het gaat erom dat er nu meer mensen in de samenleving benaderd worden; de professionals worden toch wel be reikt. Stel dat je in de buurt telkens mensen ruzie hoort maken en je hebt het vermoeden dat er meer aan de hand is. Wat doe je dan? En ook be langrijk: Heb je heden ten dage nog wel oog voor de mensen die naast je wonen?" Zomaar roepen dat je vermoedens hebt van geweld in huiselijke kring, kan aan de andere kant ook weer niet. "Je hebt ook nog de privacy van mensen. Daarnaast hebben kinderen een enorm loyaliteitsgevoel naar hun ouders toe", reageert Verbeek. Hulp bieden "Je moet niet zeggen 'die is fout en moet straf", vervolgt hij. "Nee, je moet zeggen 'daar gaat iets niet goed en we gaan dat gezin hulp bieden'. Samen moeten we dit aanpakken, sa men moeten we het doen." Om aandacht te vragen in de cam- pagneweek stopt op donderdagmid dag 3 juni om 15.30 uur een speciale campagnebus bij het raadhuis van de gemeente Zuidpias in Nieuwer- kerk aan den IJssel. Er wordt in die week ook op andere punten in de regio Midden-Holland gestopt waar professionals zullen flyeren en men sen te woord staan. Meer informatie hierover is te lezen in de krant van volgende week. i De gemeente pakt het onderwerp huiselijk geweld op. Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - On danks dat de gemeente Zuidpias een onteigeningsbesluit wil nemen over de te verwerven gronden in Kleine Vink, hoopt men toch met de eigena ren van de percelen tot overeenstem ming te komen. Volgens wethouder Jan Verbeek heeft de gemeente er voor gekozen om twee verschillende trajecten naast elkaar te laten lopen. "We hebben dit besluit nodig, als we er niet op een minnelijke manier uit kunnen komen. Dat laatste is nog Nieuwerkerk aan den IJssel - "Ik stel voor dat de bewoners, de gemeente Zuid- plas en Vestia samenwerken in het beheer van de Bomenwijk, in het belang van een veilige en leefbare wijk.Hans van der Horst, directeur van Vestia Nieuwer kerk hoopt dat de gemeente hem wil helpen met het beheer van de ruimte om de hoogbouwflats in de Bomenwijk. Daarom heeft hij tijdens de vergadering van de commissie Bestuur, Financiën en Beheer hiervoor een voorstel ingediend. Hij hoopt dat de raad een beleidskader kan maken, waardoor deze samenwerking mogelijk wordt. Door Marlonneke Willemsen Volgens Van der Horst is het belang rijk om de investering, die de afge lopen maanden door een uitvoerige renovatie in de wijk gedaan is, veilig te stellen. "Zowel de binnen- als de buitenkant van de flats zijn grondig vernieuwd en de gemeente Zuid- plas is op dit moment bezig de bui tenruimten opnieuw in te richten. De wijk kan er weer voor tientallen jaren tegen. Dat wil zeggen, indien ook het beheer goed wordt geregeld. Dit soort grote wijken zijn sociaal kwetsbaar. Investeringen in nieuwe 'hardware' zijn geen garantie voor blijvende leefbaarheid en veiligheid in de wijk. Vestia wil niet alleen haar investeringen veiligstellen, maar is vooral van mening dat de bewoners recht hebben op een veilige en pret tige woonomgeving. Ik stel daarom voor dat de bewoners, de gemeente Zuidpias en Vestia samenwerken in het beheer van de Bomenwijk." Volgens Vestia is voor goed beheer jaarlijks een bedrag van zestigdui zend euro nodig. Als voorwaarde wordt gesteld dat zowel de gemeente als de bewoners een bedrag van tien duizend euro bijdragen. Voor de be woners komt dit neer op een bedrag van één euro vijftig per maand. De afspraken moeten voorlopig gelden voor een periode van vier jaar. De ge meente moet zorgen voor de buiten ruimte en de bewoners zijn verant woordelijk voor het huuronderhoud. Vestia zal voor de coördinatie zorgen. In het voormalige winkelpand in de Meidoorn zal een wijksteunpunt worden ingericht van waaruit een wijkbeheerder het beheer zal coör dineren. De PvdA, GBZ en de SP waren en thousiast over het plan. Volgens Govard Slooters (PvdA) is de Bo menwijk een woongebied met een speciaal karakter. "De bomenwijk is een van de weinige plekken waar de sociale woningen voor mensen die weinig keus hebben, behouden zijn. Het is een wijk met een hoge sociale samenhang en het aspect van soci aal beheer spreekt ons dan ook zeer aan." Volgens Harm Lamberts (GBZ) heeft zijn partij altijd al gepleit voor een specifieke rol van de gemeente bij de Bomenwijk. "Ik heb veel respect voor de bewoners en deze wijk is een voorbeeld voor andere hoogbouw wijken." André Muller (SP) kreeg een warm gevoel bij het voorstel. De andere partijen zeiden een posi tieve grondhouding te hebben, maar stelden nog wel een paar kritische vragen. Ferry van Wijnen (TON) vroeg zich af waarom Vestia niet besloten heeft om een vergoeding van drie euro per maand aan de bewoners te vragen. Jan Hordijk (WD), Aart Slobbe (ChristenUnie/SGP) en Gert Will (CDA) vroegen zich af wat de rol van Vestia precies zou worden, of er geen overlap ontstaat met het hui dige beheer en of Vestia niet wettelijk verplicht is om het beheer op zich te nemen. Ook wethouder Arjen Hazelebach was enthousiast over het plan. "Als lid van de PvdA heb ik een bepaalde liefde voor de Bomenwijk, maar als wethouder ben ik gehouden aan be leidskaders en die zijn er niet. Ik heb nu niet de mogelijkheid om middelen ter beschikking te stellen. Ik zal sa men met mijn collega Verbeek gaan kijken of er mogelijkheden zijn." steeds onze insteek." Op Kleine Vink moet grond ontei gend worden, voor de aanleg van een nieuw sportpark. In de voormalige gemeente Nieuwerkerk is de eerste stap gezet om dit mogelijk te maken. Het ging hierbij om een voornemen tot onteigening. De volgende stap is het daadwerkelijke onteigenings besluit. De leden van de commissie ruimte gaven aan dat het belangrijk is dat het sportpark kan worden aan gelegd, maar dat de gemeente moet proberen om met de eigenaren tot overeenstemming te komen. Wim Janse (CDA) en Minou Woestenenk (D66) gaven aan dat het belangrijk is om de gronden op een minnelijke manier te verwerven, Johan Helmer (PvdA) zei dat de gemeente erg voor zichtig moet zijn bij dit proces en Pe- Door Marlonneke Willemsen Zuidplas/regio - De komende maan den zal de raad van de gemeente Zuidpias moeten gaan besluiten of er windturbines geplaatst worden in het nieuwe bedrijventerrein Gou weknoop, bij Moordrecht. In 2002 is in de regio Midden-Holland een windconvenant gesloten, waarin is opgenomen dat er in onze regio zes windturbines geplaatst zullen wor den; drie in Gouwepark en drie in jt ter Molenaar (ChristenUnie/SGP) gaf aan dat het instrument onteigening niet te pas en te onpas moet worden gebruikt. Verbeek sloot zich aan bij de opmer kingen van de commissieleden. "Dit is een voortzetting van het traject dat we in oktober 2009 in Nieuwerkerk zijn gestart. Het eind van vorig jaar heeft wethouder Jan Slagt een aan tal gesprekken gevoerd en ik heb ook al vanaf januari met de eigenaren gepraat. De insteek blijft minnelijke verwerving. We zijn nog steeds in gesprek. Ik ben het ermee eens dat we voorzichtig moeten zijn. Daarom bewandelen we twee trajecten. We zijn zeker niet van plan om te pas en te onpas gronden te onteigenen. We proberen het minnelijk, maar we pra ten wel over gemeenschapsgeld." De start in beide gemeentes is rond 9:00 uur; in Nieuwerkerk vanaf het Raadhuisplein, in Moordrecht vanaf het Kerkplein. In beide dorpen zijn de kandidaten herkenbaar aan de rode genummerde veiligheidshesjes. Zij leggen op hun fiets een route af met -i I i het gebied Gouweknoop. De locaties van deze windmolens zijn ook al op genomen in het bestemmingsplan van Gouweknoop. Toch zal hier nog eens naar gekeken moeten worden door de raad van Zuidpias. Het hui dige bestemmingsplan staat alleen molens met een beperkte hoogte toe, maar deze zijn inmiddels niet meer rendabel. Voor de geplande molens, met een ashoogte van negentig me ter, is een bestemmingsplanwijziging nodig. Nieuwerkerk aan den IJssel/Moordrecht - Veilig Verkeer Nederland organiseert, in samenwerking met de politie Hollands-Midden, voor donderdag 3 juni in Nieuwerkerk en voor woensdag 9 juni in Moordrecht het praktisch verkeers examen voor-scholieren van de hoogste groepen van de basisscholen. een diversiteit aan lokale verkeerssi tuaties, zodat de verspreid opgestel de controleurs een indruk krijgen van de praktische verkeerskennis van de kinderen. De' geslaagde kandidaten krijgen op school het verkeersdiplo- ma uitgereikt. 4f

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 35