Zuidpias Campagne huiselijk geweld en kindermishandeling AANDACHT GEVRAAGD! Huiselijk geweld Kindermishandeling gemeente Voor opmerken huiselijk geweld en kindermishandeling thuis, op straat, in de buurt of op school! Geweld in de privésfeer het grootst van alle geweldsvormen 8 HART VAN HOLLAND DE KRANT VOOR DE ZUIDPIAS 2 JUNI 2010 Wat te doen? Ook bij twijfel! Help jezelf. Help de ander. Bel voor advies of hulp. 0900 1 26 26 26 steunpunthuiselijkgeweld.nl %r Huiselijk geweld en kindermishandeling, het zijn geen onderwerpen om opgewekt over te doen. Het komt te veel voor. En een te klein percentage krijgt hulp. Het ministerie voert al geruime tijd campagne tegen huiselijk geweld en kindermishandeling kwam daar als aparte campagne bij. De gemeente Zuidpias vraagt deze week daarom aandacht voor dit grote en 'stille' probleem. Het is belangrijk dat inwoners weten wat te doen wanneer zij het vermoeden hebben van huiselijk geweld, een kind in de knel zit of wanneer ouders zelf in de knel zitten. "Trek aan de bel en praht met professionals zonder overigens gelijk een oordeel te vellen", aldus wethouder Jan Verbeek (portefeuille Maatschappelijke Ontwikkeling). Morgen kunt u 's middags om ongeveer 15.30 uur voor het Raadhuisplein de campagnebus tegenkomen. Het regionale team aanpak kindermishandeling deelt flyers uit. Wethouder Jan Verbeek van de gemeente helpt mee! Medewerkers staan klaar om u te woord te staan. In de afgelopen jaren is steeds duidelijker geworden dat geweld in de privésfeer op grote schaal voorkomt. Het gaat om één van de omvangrijkste geweldsvormen in onze samenleving. Op de lijst van dodelijke slachtoffers door een onnatuurlijke oorzaak staat huiselijk geweld, na verkeers ongevallen, op de tweede plaats. Huiselijk geweld komt voor in alle sociaal-economische klassen en binnen alle culturen in de Nederlandse samenleving. Slachtoffers van huiselijk geweld zijn vaak vrouwen en kinderen, maar het treft ook mannen, ouders en ouderen. Wat is het? De term 'huiselijk' verwijst niet naar de plaats waar het geweld zich voordoet, maar naar de relatie tussen pleger en slachtoffer. Huiselijk geweld is geweld dat door iemand uit de huiselijke kring van het slachtoffer is gepleegd. Met 'de huiselijke kring' worden (ex)partners, gezins- en fami lieleden en huisvrienden bedoeld. Huiselijk geweld kan de vorm aannemen van kindermishandeling, (exlpartnerge- weld in alle denkbare verschijningsvormen, en mishande ling, uitbuiting en/of verwaarlozing van ouderen. Het gaat bij huiselijk geweld om lichamelijke, seksuele maar ook psychische vormen van geweld zoals belaging en bedrei ging ('stalking'). Angst, schaamte en schuldgevoel De politie registreert landelijk per jaar ruim 64.000 inci denten van huiselijk geweld. Dat zijn slechts de gevallen die bij de politie bekend zijn geworden. Het geeft niet de totale omvang weer van huiselijk geweld. Dat betekent dat het aantal meldingen slechts het topje van de ijsberg is. Schaamte, angst en schuldgevoel verhinderen dat betrok kenen het geweld melden. Veel kinderen blijken slachtoffer van huiselijk geweld. Van alle slachtoffers van huiselijk geweld die ter kennis komen van de politie, gaat het in 11,5% van de gevallen om slachtoffers onder de 18 jaar. Ook zijn er veel kinderen die getuige zijn van huiselijk geweld. Voor kinderen kan huiselijk geweld in beide geval len zeer negatieve gevolgen hebben in hun latere leven. Oorzaken huiselijk geweld Huiselijk geweld is een complex probleem. Er bestaat niet één verklarende theorie over de oorzaken van huiselijk geweld. Wel zijn er specifieke aspecten te onderscheiden: Overdracht van generatie op generatie - Mensen die in hun jeugd slachtoffer zijn geweest van huiselijk geweld lopen een groter risico in hun latere leven weer slachtoffer of zelf dader van huiselijk geweld te worden. Daarbij is de kans groot dat meisjes later slachtoffer worden en jongens dader. Onzichtbaarheid - Het geweld is veelal niet zichtbaar voor buitenstaanders en speelt zich af in een intieme relatie van partners of ouders en kinderen. Hierdoor beleven slachtoffers het vaak als individueel probleem. Loyaliteit en afhankelijkheid kunnen slachtoffers verhinde'ren om met de problemen naar buiten te komen en hulp te zoeken. Huiselijk geweld is meestal geen incident maar komt bij herhaling voor. Machtsverschillen - Bij huiselijk geweld spelen machts verschillen tussen pleger en slachtoffer een rol. Bovendien zijn deze machtsverschillen vaak geslachtsgebonden (mannelijke dominantie). Andere problemen - Daarnaast kan huiselijk geweld gepaard gaan met andere problemen, zoals spanningen tussen (ex)partners, werkloosheid, psychische problemen of verslaving. Kindermishandeling, |de(v.)) De definitie volgens de Wet op de Jeugdzorg is: "Kindermishandeling omvat elke vorm van voor een minderjarige bedreigende of gewelddadige interactie van fysieke, psychische of seksuele aard, die de ouders of andere perso nen ten opzichte van wie de minderjarige in een relatie van afhankelijkheid of van onvrijheid staat, actief of passief opdringen, waardoor ernstige schade wordt berokkend of dreigt te worden berokkend aan de minderjarige in de vorm van fysiek of psychisch letsel". 'Gelukkig gebeurt het in mijn omgeving niet'. Het is een veel gehoorde reactie als het gaat over kindermishande ling. Helaas de feiten liggen anders, want per jaar zijn er in Nederland meer dan 107.000 slachtoffers van kindermis handeling. Kindermishandeling gebeurt in alle lagen van de bevolking en in alle culturen, in ons land sterft iedere week een kind aan mishandeling. In iedere schoolklas van 30 kinderen wordt gemiddeld ten minste 1 kind mishandeld. Bij 82% van de meldingen die het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling ontvangt, blijkt er inderdaad sprake van kindermishandeling. Getuige zijn van huiselijk geweld is ook een vorm van kindermishandeling. Vooral kinde ren tot 9 jaar zijn oververtegenwoordigd als het gaat om kindermishandeling. Zodra scholieren in de leeftijd 12 tot 18 jaar zijn, heeft 37 procent van hen ooit enige vorm van kindermishandeling meegemaakt. Niet alleen blauwe plekken Kindermishandeling is moeilijk te zien. Lichamelijk geweld, bijvoorbeeld blauwe plekken, is nog wel te herkennen. Vooral als het vaak voorkomt. Maar er zijn ook andere vormen van kindermishandeling. Denk aan seksueel mis bruik. Of uitschelden en vernederen van een kind. Of aan verwaarlozing. Ook wanneer een kind te weinig aandacht of lichamelijke zorg krijgt, is dat kindermishandeling. Een kind dat thuis te maken krijgt met mishandeling, in wat voor vorm dan ook, lijdt daar altijd onder. Vaak is er sprake van lichamelijk letsel: blauwe plekken, hersenbeschadi ging, groeiachterstand, motorische beperkingen. Maar ook de geestelijke schade kan groot zijn: gedragsproblemen, zelfverwonding, verslaving, agressie, eenzaamheid, psychosomatische klachten. Als u signalen van huiselijk geweld of kindermishande ling in uw omgeving ziet, onderneem dan altijd actie. Waarschijnlijk bent u niet de enige die wat ziet, maar mis schien bent u wel de eerste die wat doet. Een slachtoffer van kindermishandeling is altijd gebaat bij hulpverlening. Merkt u iets aan een kind of een gezin in uw omgeving, dan twijfelt u waarschijnlijk. Die twijfel is normaal. Juist als u het niet zeker weet, is het goed om stappen te ondernemen. Praat met andere mensen die het kind ken nen, kaart het aan op school, u kunt altijd iets doen. Vermoedens of een 'niet pluis'-gevoel? Doe het volgende: Bekijk de campagne website www.watkanikdoen.nl of www.stopkindermishandeling.nl/RAAK Praat met iemand die dicht bij het kind staat, zoals een buurvrouw of leerkracht. Win advies in bij huisarts of bij het Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Midden-Holland (0900-0456 000), www.steunpunthuiselijkgeweld.nl (0900-1262626) Neem contact op met het Meldpunt Zorg en Overlast Midden-Holland (Gouda) T 0182 - 545 646 of Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK Zuid-Holland) T 0182 - 68 08 88 Slachtoffers kunnen contact opnemen met: Het landelijk Steunpunt Huiselijk Geweld T 0900- 126 26 26 Het regionaal Advies- en Meldpunt Huiselijk Geweld T 0900 - 0456 000 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK Zuid-Holland) T 0182 - 68 08 88 Anoniem bellen U kunt het AMK (Advies- en Meldpunt Kindermishandeling) anoniem bellen voor advies via 0900-123 123 0. De medewerker aan de telefoon bespreekt de situatie met u en bepaalt wat de volgende stappen kunnen zijn. Als het nodig is kunt u hier ook een melding doen van kindermishandeling. IA- 5 o«rrt po» minuut

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 8