klikken Flyeren tegen kindermishandeling Te lange wachttijden grootste klacht vervoer-op-maat OZB al in 2011 omlaag Deel bezuinigingen door fusie gedekt Beschermd wonen 24 HART VAN HOLLAND ZUIDPIAS 9 JUNI 2010 Nieu werkerk aan den IJssel - Wethou der Jan Verbeek liep donderdagmid dag 3 juni een rondje om winkelcen trum Reigerhof om huiselijk geweld en kindermishandeling onder de aan dacht te brengen. Hij deelde .daarbij flyers uit met meer informatie. De wethouder werd bij zijn actie be geleid door het regionale infoteam van de campagne Aanpak Kinder mishandeling. Dit team trok onder muzikale begeleiding door de gehele gemeente Zuidpias. "We willen wat bereiken", sprak Ver beek, "en het eerste wat we doen is het onder de aandacht brengen. Ons advies is om er met iemand over te praten als je iets vermoedt. Kijk ver volgens of er professionele hulp is om er wat aan te doen." Het onderwerp onder de aandacht brengen. De wethouder loofde naderhand het winkelend publiek. "Zodra ik zei waar het over ging, stopten de mensen, luisterden en namen de flyer aan. Zij erkennen het dus ook als een belang rijk onderwerp." Zuidpias - Tweederde van de gebruikers van vervoer-op-maat in de Zuidpias is niet tevreden over de kwaliteit van de dienstverlening. Te lang wachten is daarbij de meest gehoorde klacht. Dat blijkt uit het onderzoek in de Zuidpias dat de SP uitvoerde. De resultaten zijn bijeengebracht in het rapport Vervoer- op-maat in de Zuidpias. Door Marianne Vermaat Namens de SP werden 173 adres sen in de gehele gemeente bezocht, waarvan vijftig niet thuis waren, 64 geen gebruik maakten van vervoer- op-maat en de overgebleven 59 wel gebruik maken van de service. Onder deze 59 ondervraagden, zijn er 41 naar eigen zeggen ontevreden over de kwaliteit van de dienstverlening. Te lang wachten neemt het leeuwen deel van de klachten in (51 procent). Langdurig omrijden (21 procent), het gedrag van de chauffeur (19 pro cent) en een overvolle bus of taxi (acht procent) zijn andere gehoorde klachten. Afspraak gemist Een te lange wachttijd is als de aan rijdtijd langer is dan in de concessie met de vervoerder is overeengeko men. In het geval van Zuidpias gaat het om een afwijking van vijftien minuten. Gebruikers van de dienstverlening blijken echter meer dan eens te lang hebben moeten wachten, zo wordt beschreven in het rapport. Een zie kenhuisafspraak of zelfs begrafenis zijn daardoor gemist. De SP heeft het rapport vorige week overhandigd aan wethouder Jan Ver beek. "Er zitten schrijnende gevallen", beaamt Verbeek. "Maar dat is niets nieuws. Als je kijkt naar bijvoorbeeld leerlingenvervoer, dan zitten er ook gevallen tussen die niet kunnen. Maar als jij met de auto of de trein zelf ergens naartoe gaat, kan er ook van alles misgaan. Wanneer dingen fout gaan, ga je erover praten met de verantwoordelijke personen en kijken hoe het verbeterd kan worden." Compleet beeld Zuidpias Het college heeft besloten om al volgend jaar voor alle inwoners van Zuidpias het OZB tarief te verlagen naar het niveau van Nieuwerkerk vóór de fusie. Dat werd afgelopen donderdag bekend gemaakt tijdens de presentatie van de perspectievennota. Door Marlonneke Willemsen In eerste instantie was de OZB vast gesteld op het tarief van de voor malige gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle. Dit had als gevolg dat de bewoners van Nieuwerkerk meer belasting moesten betalen, terwijl de inwoners van Moordrecht er fors op vooruit gingen. Schone lei In het collegeprogramma is opgeno men dat de tarieven in drie jaar tijd moeten dalen naar het oude Nieu- werkerkse niveau, plus een correctie voor de inflatie, zo is opgenomen in het collegeprogramma. Nu is beslo ten dit al volgend jaar te doen. Hier wordt nog wel de jaarlijkse correctie voor de inflatie bij opgeteld. Wethouder van financiën Tamara Venrooy: Op deze manier zijn we de kosten van de fusie kwijt en kunnen we met een schone lei beginnen. We hebben altijd gezegd dat we geen fusie willen op de kosten van de Zuidpias De combinatie lage lasten en sterke voorzieningen moet binnen deze begroting mogelijk zijn. Het college van burgemeester en wethouders van Zuidpias heeft er vertrouwen in dat de burgers van de gemeente zo min mogelijk zullen lijden onder de bezuinigingen, die de komende jaren moeten plaatsvinden. In totaal zal er tot 2013 7,5 miljoen euro bezuinigd moeten wor den. Een groot gedeelte van dit bedrag kan gedekt worden uit de financiële voordelen, die behaald zijn door de fusie tussen Moordrecht, Nieuwerkerk en Zevenhuizen-Moerkapelle. Dat is ook precies de intentie van de wethouder. "Het rapport van de SP komt eigenlijk net iets te vroeg. Want wij hebben vanuit de gemeente ook ons eigen onderzoek uitgevoerd. De cijfers die hieruit zijn gekomen, be spreken we volgende week in het col lege van burgemeester en wethou ders en 14 juni in de commissie. Dan kunnen we ons een compleet beeld van de situatie vormen. Wij krijgen de statistische gegevens, zoals hoe veel klachten, welke zijn daarvan ge grond, etcetera." Verbeek stelt de actie van de SP op prijs. "Het is goed als wordt meege dacht, maar wij moeten op zowel bestuurlijk als ambtelijk niveau com pleet werk leveren. Er zijn inderdaad schrijnende gevallen, maar vergeet niet dat de zaken in veel gevallen ook goed gaan." Het objectieve, complete beeld, zoals de wethouder het noemt, komt dus over twee weken. En pas dan zal de discussie over vervoer-op-maat ge voerd worden. "Ik wil hier alleen niet met de SP over in gesprek gaan maar met de gehele politiek." burger en op deze manier hebben we volgend jaar al aan onze ambitie voldaan. We moeten niet achterom, maar juist vooruit kijken. Burgemeester Bonthuis meent dat door dit besluit een goede uitgangs positie ontstaat voor verdere discus sie in de raad. "Nu we aan onze af spraak voldaan hebben, kan de raad een afgewogen beslissing nemen over de hoogte van het OZB-tarief. Op deze manier kan er een normale politieke discussie gevoerd worden, zoals ook in andere gemeenten ge daan wordt, die niet met een fusie te maken hebben gehad. Dit besluit wil dus niet zeggen dat de OZB ook in de toekomst op dit niveau blijft. Dat is aan de raad." Door Marlonneke Willemsen De financiële plannen voor de ko mende jaren zijn opgenomen in de perspectievennota, die afgelopen donderdag werd gepresenteerd. Door de economische crisis neemt de ko mende jaren de bijdrage uit het ge meentefonds af. Hoeveel dit precies zal zijn, is nog niet bekend, maar vol gens wethouder Tamara Venrooy zijn hier wel scenario s voor. We gaan uit van het meest sombere scenario. Voor 2011 zijn de bezuinigingen ge specificeerd, daarna willen we deze in samenspraak met de gemeente raad vaststellen. Ons uitgangspunt is dat we een lastenverzwaring voor de burgers zoveel mogelijk willen voor komen; de gemeente wil eerst naar zichzelf kijken, voordat we naar de inwoners van Zuidpias gaan. Wegwerken Het college vindt het ook belangrijk om de kosten van de fusie in één keer weg te werken, zodat deze niet blijven liggen. Deze kosten van 1,2 miljoen euron worden gedekt door een be vriezing van twintig formatieplaatsen binnen de gemeente. Het gaat hierbij om vacatures die nog open staan. In dit bedrag is al de geplande verlaging van de OZB naar het oude Nieuwer- kerkse tarief verwerkt. Bij een fusie dient de begroting na drie jaar financieel sluitend te zijn. Dit wil zeggen dat er in 2013 geen tekort meer mag zijn. Daarom moet er in drie jaar tijd 7,5 miljoen euro bezuinigd worden. Dit bedrag is in clusief de 1,2 miljoen, die bezuinigd wordt op personeelskosten bij dé gemeente. Naar verwachting levert dit in 2013 een positief saldo op van ruim 1 miljoen euro. De tekorten die in de tussenliggende jaren ontstaan, worden onttrokken aan de algemene reserves van de ge meente. Mocht de situatie gunstiger zijn dan verwacht, dan worden even tuele overschotten weer aan deze re serve toegevoegd. Plannen De gemeente moet voor 2011 2 mil joen euro bezuinigen. Hiervoor zijn meerdere plannen gemaakt. Ten eer ste verwacht men veel voordeel te kunnen behalen uit een verbetering van de efficiency van de bedrijfs voering van de gemeente. Hierbij kan gedacht worden aan een beter inkoopbeleid, professionalisering van de organisatie en het kritisch bekij ken van de budgetten, die nu een optelsom zijn van de drie voormalige gemeenten. Dit moetin 2011 750.000 euro opleveren en in het totaal ver wacht men op deze post 2 miljoen te kunnen bezuinigen. Andere plannen zijn het bezuinigen op projecten (200.000 euro in 2011 en 500.000 euro totaal), maatschap pelijke ontwikkeling (niet in 2011 en 700.000 euro totaal), beheerplannen (200.000 euro in 2011 en 1 miljoen euro totaal), investeringsruimte (250.000 euro vanaf 2011), het kos tendekkend maken van de dienst verlening aan burgers (250.000 euro in 2011 en 1 miljoen euro totaal), vastgoedbeheer (300.000 euro van af 2011), efficiëntere handhaving (100.000 euro in 2011 en 250.000 euro totaal) en het schrappen van niet noodzakelijke reserves en voor zieningen (250.000 euro vanaf 2011). Inclusief de bezuinigen op de perso neelskosten komen de bedragen neer op 3,2 miljoen euro in 2011, 5,2 mil joen in 2012 en 7,5 miljoen in 2013 Juiste moment Het ziet ernaar uit dat Zuidpias voordeel heeft gehad bij de fusie, aangezien een aantal bezuinigingen het gevolg zijn van efficiency voor delen, die behaald worden door het samenvoegen van de drie voormalige gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk en Zevenhuizen-Moerkapelle. Burgemeester Bonthuis was nog wat voorzichtig om hier conclusies aan te verbinden. "De drie gemeenten be staan niet meer, dus het is moeilijk om te voorspellen hoe de situatie zou zijn geweest als we niet gefuseerd waren, maar misschien hadden we dan wel meer moeten bezuinigen." Wethouder Arjen Hazelebach: "Mis schien zijn we wel precies op het juiste moment gefuseerd." Zuidpias - Carla de Jong wil een be schermde woonomgeving inrichten voor mensen tot en met dertig jaar die lijden aan schizofrenie, autisme of een borderline persoonlijkheids stoornis. Hierbij wordt gedacht aan een complex met woningen, waarin de mensen zelfstandig kunnen wo nen met de zorg van 24 uur per dag binnen handbereik. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Carla de Jong via 0180-6322.74 hetnet.nl. of clarob.de.jong@ mag dus klik snel naar: www.nartvanholland-online.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 26