Raad gaat voor burgerinitiatief De klasgenoten van Oud Zevenhuizen- Moerkapelle HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 9 JUNI 2010 25 Actieve heilsoldaat haalt herinneringen op Zuidpias - De gemeenteraad van Zuidpias heeft besloten het burgerinitiatief in te voeren. Dit ondanks bedenkingen van de ChristenUnie/SGP. Inwoners van de gemeente krijgen door het besluit de mogelijkheid om onderwerpen te agenderen voor de gemeenteraad. De meeste partijen zijn enthousiast over dit instrument om de burgerparticipatie te vergroten. Aart Slobbe spreekt namens zijn partij als hij zegt dat het een omslachtige methode. Door Marlonneke Willemsen Volgens de voorgestelde verorde ning kan een onderwerp bij de griffie worden aangemeld door alle inwo ners van tien jaar en ouder, mits het door minimaal vijftig mensen wordt ondersteund. Verder moet het on derwerp onder de bevoegdheid van het gemeentebestuur vallen en mag het niet gaan om een klacht of een bezwaar. Ook mag er niet korter dan twee jaar door de raad een besluit over het onderwerp zijn genomen. De ChristenUnie/SGP vindt dat er genoeg andere manieren zijn voor de inwoners om hun onderwerp op de agenda van de raad te krijgen. Slobbe: "Uit onze eigen ervaring we ten we dat het geen goed instrument is. Het is een omslachtige methode voor burgers om iets te agenderen. Daarnaast weten we dat, zodra de nieuwigheid er vanaf is, er weinig gebruik van wordt gemaakt. Er zijn al vele andere manieren om iets on der de aandacht van de raadsleden te brengen, zoals fractiespreekuren en de dialoog. Als iets interessant is, wordt het vanzelf door de politie opgepakt." Vertrouwen De partij kan zich verder niet vinden in de minimumleeftijd van tien jaar. "Ik heb geen vertrouwen in de poli tiek dat er juiste verwachtingen kun nen worden geschapen. Er moet veel bezuinigd worden, hoe kunnen we aan jongeren uitleggen 'goed plan jongens, maar we hebben even geen centjes.' Op deze manier verliezen ze al op jonge leeftijd het vertrouwen in de politiek. Daarom stellen we voor om op de basisscholen een jon- gerendebat te organiseren. De win naars mogen dan strijden in een po litiek spel met als inzet de realisatie van hun plan. We kunnen hiervoor een bedrag van 2500 euro beschik baar stellen. Financieel is het dan ook beheersbaar", aldus Slobbe. De andere partijen konden zich niet vinden in de kritiek van de Christen Unie/SGP, maar stonden positief te genover het voorgestelde jongeren- debat. Volgens Harm Lamberts (GBZ) zijn kinderen prima in staat om te beseffen dat, als het om geld gaat, er een redelijke afweging gemaakt moet worden. Daarnaast moeten alle plannen worden ingediend wor den bij de griffie, die hierbij graag behulpzaam zal willen zijn. Jan Hordijk (WD) was het met Slobbe eens dat de verwachtingen goed ge managed moeten worden, maar dat heeft volgens hem niets met leeftijd temaken. Dat geldt niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwas senen. Men moet begrijpen dat een burgerinitiatief niet zomaar één op één zal worden overgenomen. Gert Will (CDA) sloot zich hierbij aan. Het is de opdracht van de politiek om zaken, die spelen, goed tegemoet te treden. Hier moeten we niet voor weglopen. Het burgerinitiatief is een nuttige aanvulling op de manieren waarop we de burger bij de politiek kunnen betrekken. Op deze manier heeft het meer gewicht dan wan neer een individuele partij wordt benaderd. Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Het leven van Pieternella (Nel) De Man-Jongbloed (1915) rond 1935. Op de bovenste rij van links naar rechts: meester Moerman, Teun Slob, van Loon, Henk Slob, meester van Kooten, Wim van Die ren, onbekend, Piet S|ob en juffrouw Heuvelink. Op de tweede rij van links naar rechts: Coen Both, Huib Paul (Wimzn; van de Capelse weg), Jan- nie Paul, Jannie Koolmees, Bets Paul, Co Dullaard, Corrie Slob, Griet Slob, Gerda Paul en Piet Luit. Vooraan van links naar rechts: onbekend, Cor van Dieren en Arie van Meieren. Van iedere gepubliceerde klassen- foto kan men een kopiefoto bestellen tegen de kostprijs vermeerderd met twee euro. De bijdrage van 2 euro komt ten goede aan de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle (OZM). Van klassenfoto's van vóór 1970 maakt Pim van der Zalm graag een kopie. De kans bestaat dat de foto in deze rubriek geplaatst wordt. Ook gaat een kopie naar de Stichting OZM. Reacties zijn van harte welkom (van 20.00 tot 22.00 uur): 0180-633077 of famvdzalm@hetnet.nl 'Toen ik trouwde met Adriaan de Man kwam ik vanuit Schiedam in Nieuwerkerk wonen. Mijn man had zijn bejaarde vader (die nog op de glashut had ge werkt) en moeder verzorgd. Na hun overlijden woonde hij alleen in hun huisje aan De Britten no.14 in Kortenoord. Hij had 28 jaar bij een tuinder aan de 's-Gravenweg gewerkt toen hij spoorwegwerker bij de N.S. werd. Ik was 39 jaar toen mijn vriendin en ik door familie van haar werden uitgenodigd. Daar was ook de al leenstaande 45-jarige Adriaan op visite waar ik bevriend mee raakte. Na een poosje zijn we getrouwd en betrokken we zijn huisje. We bleven kinderloos. Wij en de buren dienden een klacht in vanwege het feit dat we geen straatverlichting hadden en over de misselijk makende stank bij het boven aan de dijk gelegen vleesverwerkingsfabriek. Later is er wel iets aan gedaan. Maar als het afval werd opgehaald rook je de walgelijke lucht een uur later nog. Het bedrijf is verdwenen. Van het buurtje werden twee oude wonin gen afgebroken, alleen ons huisje bleef over. Nu is het ook gesloopt. Heilsoldaat In mijn jeugd in Schiedam was ik bij het korps van het Leger des Heils. Eerst was ik gewoon heilsol daat, daarna kadet. Na een studie in bijbelkennis en omgangskunde van negen maanden op de interne kweekschool in Amstelveen werd Ik heilsofficier. Ik had een uniform met een hoed met een rood lint aan de zijkant, net als wat majoor Boschhart droeg. Op de schou derepauletten stond de S van Sal vation Army, wat betekent: Red ding, Behoudenis, Zaligheid, Leger des Heils. Nu zijn er moderne uni forms maar die oude hadden toch wel iets. (Een fotocollage op haar kamer getuigt ervan) Samen met mijn vriendin hebben we onder andere in Kethel een zondagsschool opgericht. Ik speel de op een mandoline en anderen op gitaren trompetten en cornet. We hadden zondags 's morgens om zeven uur al een bidstond en om tien uur een heiligingssamen komst. Dan kwamen er meer men sen, dan zongen en speelden we geestelijke liederen waarbij we in ons handen klapten. We probeer den een blij geloof uit te dragen. In Nieuwerkerk kende ik niemand Nel de Man. die voor het Leger des Heils werkte. Mijn man had er ook geen zin in, maar liet mij vrij. Werken des Heeren Ik liep jaarlijks met een collectebus, met een slotje, voor de nationale inzamelingen. Ook verkocht ik de boekjes éde Strijdkreet!. Nieuwerkerkse kinde ren noemde me tante Nel. Bij de christelijke Goudse vrou wenbond opende ik wekelijks met gebed, daarna werd er gezongen. In Gouda was ook een depot voor tweedehands kleding voor arme mensen. Met kerst stond ik soms bij de geld pot op de markt in Gouda waar we zongen begeleid met instrumen ten en getuigde je van de werken des Heeren. Tegenwoordig zie je dat niet zo veel meer. Het drukbe zochte kerstfeest hielden we in de kaarsenfabriek, iedereen kreeg een kerstpakketje. Mijn vriendin heeft nog in Zeeland geholpen met hulp goederen bij de watersnood. In de grote steden heb je de opvanghui zen voor daklozen en verslaafden. Altijd was je als heilsoldate bezig om voor de ander te zorgen en vaak jezelf wegcijferen. Maar ik heb er nooit spijt van gehad. Lachen en huilen Toen ik ouder werd kon ik niet meer op mezelf wonen. Nu woon ik in het nikeuwe zorgcentrum Me ander in Nieuwerkerk. We zijn net verhuisd en hebben metr ruimte en mooie kamers. De verzorging is hier goed. Er wordt hier soms ge huild, dat lucht vaak op, maar er wordt toch ook vaak gelachen." Een klassenfoto van de openbare la gere school te Zevenhuizen, klas 1, in 1941. Veel namen zijn bekend, maar niet allemaal. Reactie zijn welkom. Op de bovenste rij van links naar rechts: Jan Metselaar, Yvonne Elen- baas, Mien Jansen (iets lager), Bertha de Jong, Geertje Zijderhand, Rita Dekker (iets lager), Gerda Verduyn den Boer, Janny Benningshof, Adrie Paul en Henny de Korte. Op de tweede rij vlnr: Rien van den Broek, Neeltje Hordijk, Gerrit of Rien Jongenelen, juf Markesteyn, Ali van Vliet, Henk Hordijk, Dick Karreman, Adri Markus. Op de onderste rij vlnr: Janus Hof man, Gerrit van Kralingen, Niek de Kooter, Ab Vastenhout, Joop Dogte- rom, Piet Visser, onbekend, Rien of Gerrit Jongenelen. Vorige keer Op de foto van de vorige keer is een correctie binnen gekomen. Het betrof de christelijke school in Oud Verlaat

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 27