Asielzoekers vereeuwigd op weg naar een nieuw leven Oranje boven bij intocht Avondvierdaagse HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 9 JUNI 2010 35 Moordrechtenaar genomineerd voor Beeld in Bouwprijs - <- ZONDAG 13 JUNI Midsummernight Party Kledingaccessoires en sieraden in bibliotheek Door Marianne Vermaat Moordrecht - Verloren vluchtelin gen op weg naar een nieuw thuis. Frank Penders (27) is genomineerd voor de Beeld in Bouwprijs met zijn onderwerp. De talentvolle Moor drechtenaar dingt samen met negen andere fotografen mee naar de lan delijke titel, waarbij tienduizend euro te verdienen is. Penders fotografeerde vluchtelingen die de lange Ter Apel- ervenen aflopen, die hen brengt naar het aanmeldcentrum in TerApel. Het idee ontstond jaren geleden op de Kunstacademie, vertelt de foto graaf. "Op mijn opleiding zat een Iraanse jongen wiens asielprocedure was verpest. Hij moest opnieuw de procedure in en zich daarom weer aanmelden in TerApel. Ik begreep dat het moeilijk was om er te komen en weer weg te gaan, dus bood ik aan hem op te halen. Wat ik daar zag, vond ik schrijnend. De weg ziet er zo treurig uit dat ik mij schaamde voor mijn eigen land. Ik snap best dat de rode loper niet wordt uitgelegd maar dit is ronduit triest." Eenzelfde weg Vluchtelingen kunnen de bus nemen richting Ter Apel, maar moeten op een kruising uitstappen en vervol gens nog een tocht van ongeveer twintig minuten te voet afleggen. Penders: "Terwijl de bus gemakke lijk in een lus erlangs kan rijden. Zo frappant dat er geen halte bij het centrum is. Zeker als je je bedenkt dat er ongeveer driehonderd mensen per week naartoe moeten." Penders ziet voor zich hoe mensen Moordrecht Ger. Kerk Moordrecht-Gouderak PKN(Ontmoetingskerk) 10.00 uur ds. T.R. Schep. Herv. Gem. Moordrecht Dorps kerk 10.'00 H. Schipper (SoW- Belijdenisdienst). Herv. Bethelgem. 10.00 uur (HA) en 18.30 uur (D.H.A.) ds. De Jong. R.K. parochie St. Johannes Ont hoofding: Eucharistieviering met Pastoor Bakker. De kerk is elke donderdagochtend open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur zal het middaggebed plaatsvinden. De tocht begon over eenzelfde weg, duizenden kilometers hier vandaan, jp E9St End hun reis zijn begonnen op eenzelfde weg, maar dan duizenden kilometers hier vandaan. "We kennen allemaal de verhalen van asielzoekers, maar de mensen die ik heb vastgelegd zijn nieuw, van hen kennen we het ver haal nog niet. Zij komen hier naar toe; hopend op een veiliger en beter leven." Concentreren De fotograaf diende drie dagen voor de sluitingsdatum van de Beeld in Bouwprijs - van Stichting Edgar De- gas en Ballast Nedam - zijn project voorstel in. "Het thema voor dit jaar is Back Home, dus ik wist precies wat ik wilde." Het mooie volgens hem is de opzet van de prijs. "Je wordt niet beloond om iets watje al hebt gedaan, maar je krijgt de kans om jouw project op te zetten. We krijgen een onkosten vergoeding om onze plannen uit te voeren en ook begeleiding. Wat wil je nog meer als fotograaf: alles wordt geregeld en jij kunt je concentreren op waar je goed in bent." De tien genomineerden exposeren daarnaast vanaf maandag 21 juni in het Cobra Museum in Amstelveen. Daar wordt bij de opening ook de winnaar bekend gemaakt. Vervol gens worden de werken getoond in musea in Eindhoven en Maastricht. "Ik had in het begin niet zo het ge voel kans te maken, maar ik ben nu Jury De jury van de Beeld in Bouwprijs bestaat uit architect Mels Crouwel, Ludger Derenthal, directeur Museum für Fotografie te Berlijn, fotografen Anton Corbijn en Viviane Sassen en Francis Hodgson, recensent Finan cial Times en oud hoofd fotografie Sotheby's Londen. Penders: "Corbijn gaat straks mijn werk bekijken. Ik hoop dat ik hem kan vragen wat hij ervan vindt." ver gekomen en trots op mijn werk dat het straks toch spannend wordt. Maar mijn doel is om recht te doen aan het verhaal dat ik probeer te ver tellen." «tj Moordrecht - Met het oog op de naderende zomer wordt in Eetcafé East End voor zaterdag 12 juni een Midsummernight Party georgani seerd. Een avond vol met levende muziek, disco, drankjes aan de bin nen- en de buitenbar en een barbe cue. De discomuziek wordt verzorgd door Hilbert Et Armand van Disco Revolution. Zangeres Ivy verzorgt een live optreden. Rond 19.00 uur komen de eerste (borrel)hapjes van de bbq. Eetcafé East End is gevestigd aan het Oosteinde 7a. ledereen is welkom. Voor meer informatie: 0182-374957 ofwww.eastendmoordrecht.com. Door Joke Heikens Moordrecht De kinderen, maar voor al ook de meelopende ouders grepen de intocht van de avondvierdaagse aan om zich oranje uit te dossen. Voor de meerderheid was het een voor schot op het WK dat een week later van start gaat. Voor de organisatie was het een groot succes: Er liepen dit jaar ruim 130 kinderen meer mee dan vorig jaar, vertelt And ré Bos die op zijn fiets het geheel in goede ba nen leidde. Klaar met wandelen en klaar voor het WK voetbal. Ook prinsessen wandelen de A4D. Voor deze laatste avond was ook drumfanfare DKV uit Nieuwerkerk aan den IJssel van de partij. De muzi kanten liepen vanaf de sporthal voor alle lopers en rollers uit. We zijn er trots op dat er dit jaar voor het eerst twaalf rolstoelers meedoenzegt And ré Bos. Het houten bruggetje bij de sporthal zorgde voor de nodige problemen en oponthoud, want de rolstoelen kon maar met één tegelijk en met de hulp van twee EHBO ers over de smalle brug. Daardoor ontstond een flinke opstopping. De plaatselijke af deling van de WD stond bij de sport hal klaar met een tafel vol bekertjes ranja. Langs de route veel toeschouwers, wat een flinke steun in de rug was voor de lopers. De oproep van de organisatie om de laatste avond verkleed mee te doen, was over het algemeen aangegrepen om alvast de oranje versiering uit de kast te trek ken voor het WK. Maar er zaten ook elfjes en prinsessen tussen de lopers. Kijk voor meer foto's op: www.hartvanholland-online.nl Moordrecht - Als kind al ontdekte Christa van der Meer de vele mo gelijkheden van naald en draad en "4 textiel. Nog steeds is zij hier mee bezig. Van der Meer werkt graag met bijzondere stoffen van verschillende »t structuur die haar creativiteit prik kelen. De ontwerpen ontstaan dan bijna vanzelf. Het kunnen eenvou dige accessoires zijn zoals bijvoor beeld een corsage, sjaal of hoed. Zij maakt ook opvallende vesten van wol, bijzondere jasjes, aparte rokken en shirts. Elk exemplaar is uniek en heeft het Tisunkris label. Een deelt, van de collectie is te koop bij Siam in Moordrecht. Joke Multani begon sa men met haar man in 1983 met het^ ontwerpen van damessieraden. Hun eerste collectie bestond uit oorbellen vervaardigd van zilver uit Thailand. Aangezien de oude naam voor Thailand Siam was is deze naam gekozen. Later gingen zij terug naar de bron waar de oprichter 'Davinder Pal Singh Multani' vandaan kwam, India. In 1996 begonnen zij in Moordrecht met het verkopen van kralen en het maken van hoedenspelden die toen erg in de mode waren. Na het overlij den van Davinder Pal Singh Multani hebben moeder en dochter het werk voortgezet. Een klein deel van de werkstukken is te zién in de biblio theek. Voor meer informatie: www.bibliotheekdegroenevenen.nl 4

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 35