Het is weer aardbeientijd HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 9 JUNI 2010 47 Verkoop aan huis Adriaan Kreuk waakt over de aardbeien in de kas. - j Zevenhuizen/Moerkapelle - "Mensen verwachten nog steeds dat aardbeien in de volle grond geteeld worden en zijn verbaasd dat ze bij ons uit de kas komen. Sinds een aantal weken komen mensen uit de hele regio naar Moerkapelle om aardbeien te kopen bij de firma Koolhaas aan het Oogstpad. Dit voorjaar wordt in het 12.500 vierkante meter grote bedrijf voor het vijfde jaar aardbeien in de kas geteeld. Twee maal per jaar, in het na- en voorjaar worden er aardbeien geplukt en verkocht aan onder andere particulieren. Omdat aardbeien tot het zachte fruit behoren, moeten ze met de hand ge plukt en gesorteerd worden. Dit ge beurt op kleur en hiervoor zijn tussen de vijf en tien medewerkers per keer in de kas aan het werk. De aardbeien worden na het plukken gelijk in bak jes uitgesorteerd door de plukkers. Een van de voordelen van het telen van aardbeien in de kas is volgens Kreuk de omstandigheden voor de medewerkers. Buiten staan ze in de Welke zijn geschikt om te plukken? Precies de juiste plukhoogte. Door Marlonneke Willemsen Het bedrijf heet voluit Koolhaas Nieu- werkerk BV. Deze naam verwijst nog naar het verleden. Voordat er begon nen werd met de aardbeienkwekerij in Moerkapelle, had de familie Kool haas een bedrijf in Nieuwerkerk, met eerst tomaten en daarna paprika's. Volgens bedrijfsleider Adriaan Kreuk is er een goede beslissing genomen door het bedrijf naar Moerkapelle te verhuizen. "We zaten in een gebied waar allerlei plannen voor woning bouw en bedrijventerreinen gemaakt werden. We zijn benaderd door een projectontwikkelaar en die bood een goede prijs. Dan moetje niet moeilijk doen en het bedrijf verkopen. We zijn toen naar Moerkapelle verhuisd. Het voordeel is dat hier meer tuinbouw bedrijven gevestigd zijn en dat dit gebied ook echt voor deze bedrijfstak is ingericht. Zo gebruiken we bijvoor beeld restwarmte van de overburen. Zij hebben niets meer over en wij kunnen van hun investeringen pro fiteren. Een duidelijke win-win situ atie." Bijen en hommels De aardbeienplanten worden in au gustus geplant. Volgens Kreuk zijn ze dan al ruim een jaar oud. "De planten worden gekweekt met behulp van een moederplant. Als wij ze krijgen komen ze uit de vriezer, zijn ze een paar centimeter groot en hebben ze een kluitje. We planten ze in kokos, met een dichtheid van tien planten per vierkante meter. Als we in augus tus planten, kunnen we in oktober, november en december plukken. Ver volgens zetten we de planten koud. Gedurende vijf weken hanteren we de buitentemperatuur, behalve als het vriest. Dan verwarmen we wat bij. Na vijf weken wordt de tempera tuur weer langzaam opgevoerd naar ongeveer zestien graden. Dan hebben we vanaf half april weer aardbeien tot ongeveer eind juli. Aardbeien zijn eenjarige planten, dus-daarna wordt de kas leeggehaald." Op dit moment is het volgens Kreuk nog niet renda bel om het hele jaar door aardbeien te kweken. "We verwarmen kunstmatig, maar hebben geen extra belichting. Als je het hele jaar door wilt produ ceren, zal je daarin moeten investe ren. We hebben er wel voor gekozen om in gedeeltes aan te planten, zodat we een langere productieve periode hebben." De kassen van Koolhaas zijn verder uitgerust met een dakwater installatie, die moet zorgen voor de juiste luchtvochtigheid. De planten worden gevoed door middel van een druppelsysteem en voor de bestui ving worden bijen en hommels ge bruikt. Koolhaas verkoopt de aardbeien via handelsonderneming Fruit- world in Breda. Daarnaast worden de vruchten ook aan particulieren verkocht. Volgens bedrijfsleider Adriaan Kreuk wordt hier veel ge bruik van gemaakt. "We zijn be gonnen met aardbeien en daar is 'ater aardbeienjam bijgekomen. De producten zijn van dezelfde kwali teit als de aardbeien, die we naar de veiling.brengen. Het gaat dus "iet om afgekeurde vruchten. We merken dat mensen steeds meer bij Klaar voor de consument. grond, waardoor je bij het plukken moet bukken. Hier staan de planten op een bepaalde hoogte, waardoor ze makkelijker verwerkt kunnen worden. We zijn hierbij uitgegaan van de ge middelde lengte van mensen. Voor de medewerkers, die toch nog te klein zijn, hebben we speciale stelten voor de verzorging van de planten. En in de kas hebben natuurlijk geen last van het weer en kunnen er regelma tige omstandigheden worden gecre- eerd. Verder zit er insectengaas voor de ramen, waardoor we geen last hebben van vogels en ongedierte. de tuinders zelf gaan kopen, om dat dit het voordeel heeft dat de producten goedkoper zijn dan in de winkel, omdat de tussenhandel er tussenuit valt. Daarnaast zijn de producten verser." De winkel aan Oogstpad 10 in Moerkapelle is op dinsdag en donderdag van 13.30 tot 18.00 uur, op woensdag van 9.00 tot 11.30 uur, op vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur geopend. Op zondag en maandag is de winkel gesloten.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 47