Le Tour de Broer PASPOORT PASPOORT PASPOORT PASPOORT PASPOORT PASPOORT HART VAN HOLLAND I WIELRENNEN I 30 JUNI 2010 HcuU van Holland In g&ip;ink. meX dn wleXejXak van do, ^amltEo, Kao,doji 21 Naam: Michel Kreder Leeftijd: 22 jaar Baan/school: fulltime wielrennen, prof Favoriet v.oor de Tour: Chris Vande Velde Waarom: "Is een ploegmaat van me" Naam: Dennis Kreder Leeftijd: 23 jaar Baan/school: soms werken bij oom of in een fietsenzaak Favoriet voor de Tour: Andy Schleck Waarom: "Had problemen met zijn knie, hij verdient het. Vorig jaar werd Schleck tweede." Naam: Raymond Kreder Leeftijd: 20 jaar Baan/school: fulltime wielrennen Favoriet voor de Tour: Alberto Contador Waarom: "Winnaar van vorig jaar" Naam: Sander Kreder Leeftijd: 19 jaar Baan/school: bedrijf in installatietechniek Favoriet voor de Tour: Cadel Evans Waarom: "Hij heeft veel doorzettings vermogen" Naam: Stefan Kreder Leeftijd: 13 jaar Baan/school: middelbare school, vmbo Favoriet voor de Tour: Roman Kreuziger Naam: Wesley Kreder Leeftijd: 19 jaar Baan/school: fulltime wielrennen Favoriet voor de Tour: Ivan Basso Waarom: "De winnaar van.de Giro d'ltalia." Van links naar rechts Wesley, Stefan, Sander, Raymond en Michel Kreder. Dennis ontbreekt op de foto. "Hij is gewoon aan het rijden. Zevenhuizen - Het blijft lang stil na het klinken van de bel. Voor nog een keer drukken is het te vroeg. Opeens verschijnt er iemand om de hoek. "Achterom lopen is hier een gewoonte", zegt René Kreder, de vader van drie wielerbroers. Eenmaal binnen wordt duidelijk waarom: de racefietsen blokkeren een groot deel van de gang. Door Pepijn de Groot De fiets heeft een centrale rol in dit huis. Hier en daar glimt het in de woonkamer: bekers, achter glas en sommige te groot voor een kast. De broers Michel, Raymond en Stefan zitten in de woonkamer, de neven Sander en Wesley komen enkele tel len later binnen. "Alleen Dennis is er niet, die is gewoon aan het rijden", zegt René Kreder. We hebben te maken met tweemaal drie broers: Michel, Raymond en Ste fan zijn broers van elkaar. Dennis, Wesley en Sander zijn eveneens bro ers van elkaar, de laatste twee zelfs tweelingbroers. Na het verplaatsen van een fiets kan iedereen om tafel. Prof "Doorzettingsvermogen moet je zek er hebben als wielrenner. Als je ermee verder wilt, is talent natuurlijk on misbaar. Als je dan veel traint maak je kans." Michel spreekt uit ervaring. De overige heren knikken instemmend. Michel rijdt sinds dit jaar als prof bij de Amerikaanse wielerploeg Garmin- Transitions. "Tot vorig jaar reed ik voor het Rabobank Continental Team, de opleidingsploeg van Rabobank. Daar heb ik ervaring opgedaan om te kunnen doen wat ik nu doe: wedstri jden op hoog niveau en steeds betere uitslagen behalen." Neef Wesley zit in het stadium waar Michel eerst in zat. Wesley: "Momenteel ben ik tweede jaars belofte, over ruim twee jaar hoop ik Michel achterna te kunnen gaan. Bij hetzelfde team hoeft niet, elk profteam zou kunnen." Raymond zit in hetzelfde schuitje als Wesley: 'Maar wel bij het team van Michel. Het is afwachten ofen hoesnel ik ver beter en dan hoop ik ook de overstap naar prof te maken. Ik zet nu alles op het wielrennen, en als het op niks uit loopt, word ik metselaar ofzo." Omdraaien! De benjamin Stefan zit op de mid delbare school, qua wielerambi- ties doet hij echter niet voor de rest onder. "Uiteindelijk wil ik mijn broers achterna. Maar ik ben nog jong, zit nog op school: ik zie het later wel." De enige uitzondering is Sander. "De enige Kreder die werkt", wordt geroepen. "Ik heb gekozen voor werk, ik wil niet leven van wielrennen", al dus Sander. "Als ik naar die jongens kijk, zijn het allemaal goede klim mers. Als ik een klim zie, denk ik: om draaien." Het zwoegen en zweten door de jaren heen brengt de Kreders wel degelijk ergens. Raymond: "Afreizen naar Amerika komt nog weieens voor. Het is niet veel anders dan hier, al is het daar voornamelijk klimmen." Wesley blijft dichter in de buurt: "Raymond zit bij een Amerikaanse ploeg, mijn pro gramma wordt in Europa afgewerkt." Stefan en Sander rijden voornamelijk in Nederland. Sander: "De ploeg van Wesley en die van Raymond en Mi chel hebben veel meer budget, dat maakt meer mogelijk." Offers Wedstrijden van elkaar bijwonen is niet gemakkelijk. "Als het in Neder land of België is, kan het soms. En een enkele keer bij een' grote wedstrijd in Italië", legt Raymond uit. De jongens zien veel van de wereld. Maar topsport eist ook offers. "In het weekend zijn er meestal wedstrijden, dus doorhalen zit er niet in. Uitgaan moeten we bewaren voor de winter, als er minder gefietst wordt", al dus Michel. De VersierTour' valt ook 'nogal tegen'. "De dames in de wieler sport zijn niet veel soeps", zegt Wes ley verbitterd. Raymond heeft levend tegenbewijs: zijn vriendin zit op de bank. "Via het wielrennen leren ken nen!" Doping Wielrennen en doping, onlosmake lijk verbonden: de berichten over be trapte renners vliegen je om de oren. "Het is schrikken als je ziet dat soms jongens van zeventien of achttien al gepakt worden. In de Pro Tour wordt streng gecontroleerd dus daar kijkje wel uit", verklaart Michel. Zelf kent hij de valkuilen. "Voor een neusspray moetje al goed op de dopinglijst ki jken, het schuilt in kleine dingen." Tour de France De Tour de France en het WK voetbal overlappen elkaar. Geen voetbalgekte in huize Kreder. "Hier staat gewoon wielrennen op hoor." Alleen Stefan ki jkt voetbal op een eigen televisie. "Af en toe een wedstrijd en anders kijkje op Teletekst, dan weetje het ook." Wat maakt de Tour zo'n werelds sportevenement? Het antwoord wordt gevat gegeven door Michel. "De Tour heeft een fantastische his torie, iedereen wil er presteren. De Vuelta en de Giro zijn ook bijzonder, maar krijgen minder aandacht." De jongens volgen het evenement goed, ze gaan ook zeker kijken bij de Grand Départ in Rotterdam. "Op de tv is het ook goed te volgen", aldus Wesley. Bescheidenheid tekent de jongens na de vraag wanneer we Kreders in de gele trui kunnen zien. "Dat duurt nog wel even denk ik." Carrière Onderling is er weinig competitie, er wordt niet aan shirtjes getrokken. "Binnenkort rijd ik tegen Michel. Win nen? Nee, ik ben al blij als ik hem bij kan houden", zijn Wesley's woorden. Sander neemt soms vrij voor wed strijden, verder kan hij werk en sport goed combineren. "Werk is van zeven tot vier, 's avonds train ik op dezelfde plek als waar Stefan traint." De prof in de familie is het wielrennen ook wel eens zat. "Soms heb je na dagen fi etsen geen zin, dan neem je een dag rust. De beste renners doen dat ook", zegt Michel. Beroemdheid ligt op de loer voor de Kreders. "Op school wordt nog niet gevraagd om handtekeningen, maar het wordt wel gezegd als ze mijn broer in de krant hebben gezien", aldus Stefan. "Op mijn werk zijn ze ook geïnteresseerd", zegt Sander. De crossende Kreders zijn hard op weg om carrière te maken. Waarom zou je je nog verbazen over twee broers genaamd Schleck, als je bekend bent met de Kreders?

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 21