iedereen bedankt! ijsse huis De idee De voorbereidingen De start Na 5 jaar De eerste vijfjaar Nieuwste ontwikkeling Tot slot 34 HART VAN HOLLAND DE KRANTVOOR DEZUIDPLAS I 30 JUNI 2010 r Dat we vi bestaan, he voornameliik aan iif jaa ibben we u te danken Jh 0) T3 (S 0» N CL) T3 as u O (/I O O, co O) T3 03 03 cc T5 Vanaf de jaren tachtig van de vorige eeuw groeide de belangstel ling voor de zogenoemde palliatief terminale zorg: goede en speciale zorg voor mensen in hun laatste levensfase. Uit die aan dacht ontstonden de hospices. In Nederland werd het eerste hos pice in 1988 geopend en sindsdien zijn er veel hospices bij gekomen. Ook in Nieuwerkerk aan den IJssel leefde de idee dat een hospice voor de inwoners van Nieuwerkerk aan den IJssel, Moordrecht, Zevenhuizen en Moerkapelle een goede zaak zou kunnen zijn. En zo staken een tiental jaren geleden enkele mensen de koppen bij elkaar om te proberen dat idee werkelijkheid te laten worden. Met name - en met ere - mogen hier genoemd worden Max de Groot, toenmalig voorzitter van Rotary Club Nieuwerkerk en Engelien Geerdink, huisarts in Nieuwerkerk aan den IJssel. Zij vonden nog enkele andere enthou siaste mensen die bereid waren hun schouders eronder te zetten. Daarmee was de Stichting IJsselThuis een feit. Toen begon een periode van 5 jaar van voorbereiding. De Rotary Club bracht een beginkapitaal bijeen, maar dat was niet voldoen de om een gebouw neer te zetten. Daarom werden mét volhar ding en doorzettingsvermogen veel fondsen aangeschreven. En dat had succes. Ook moesten allerlei vragen beantwoord worden. Waar is een goede plek beschikbaar? Hoe groot moet het hospice worden? Hoe moet het er uitzien? Hoe komen we aan vergunningen? Hoe gaan we de organisatie opzetten? Hoe komen we aan vrijwilli gers? Hoe komen we aan de financiën voor de exploitatie? Want het was al vrij snel duidelijk dat de exploitatiekosten voor een belangrijk deel door donateurs en sponsors opgebracht zouden moeten worden. En die donateurs en sponsors kwamen er! Daar naast verleenden ook het gemeentebestuur, de woningbouwver eniging Vestia en de Vierstroom medewerking. Het getuigde van moed - maar ook van vertrouwen - bij de initiatiefnemers toen ze ondanks een aantal onzekere factoren besloten door te gaan. De vreugde en de voldoening waren groot toen de eerste paal voor het gebouw de grond in ging. Nog groter was de vreugde toen het hospice in juni 2005 geopend kon worden met plaats voor maximaal vier bewoners. Ruim 50 vrijwilligers waren geschoold en stonden klaar om met inzet en enthousiasme aan de slag te gaan. Hospice IJsselThuis is een zogenoemd "bijna-thuis-huis". Dat wil zeggen dat de thuissituatie zo veel mogelijk wordt benaderd. Het betekent ook dat de professionele zorgverleners van de thuiszorg die zorg voortzetten in het hospice. De vrijwilligers hebben een ondersteunende rol van 's morgens 7.00 uur tot 's avonds 23.00 uur. Daarna nemen professionele verpleegkundigen de zorg voor de nacht over. Een spannende vraag in het begin was of het hospice inder daad in een behoefte zou voorzien. Een andere vraag was of er voldoende financiële steun uit de samenleving zou komen om de exploitatie rond te krijgen. Een deel van de exploitatiekosten komt uit overheidssubsidies, maar een niet onbelangrijk deel moet uit giften en gaven komen. Daarnaast was het bestuur er veel aan gelegen dat het hospice een goede plek in de samenle ving zou krijgen. Nu kan vastgesteld worden dat de verwachtingen positief zijn uitgekomen. Het hospice heeft door de jaren heen een bezettings graad van ongeveer 80%. Dat betekent in de praktijk dat per jaar ongeveer 35 bewoners hun laatste levensfase in het hospice door brengen. Daarbij is "warmte" en het "er zijn" een kenmerk van de sfeer en de inzet van de vrijwil ligers. Dat het hospice zich gedragen weet door de samenleving blijkt Uit het feit dat de financiële ondersteuning door sponsors en donateurs tot nu toe verheugend is. Deze ondersteuning blijft ook in de toekomst hard nodig. Naast inwoners uit de gemeente Zuidpias doen in toenemende mate ook inwoners van de gemeente Capelle aan den IJssel een beroep op het hospice. Het intensieve gebruik van het hospice heeft ertoe geleid dat groot onderhoud gepleegd moest worden en dat bovendien enkele bouwkundige aanpassingen moesten plaatsvinden. Gedurende die periode heeft het hospice onderdak gevonden in Hotel Van der Valk, zodat het werk door kon gaan. Dat het bestuur daar erg blij mee was, hoeft geen betoog. Inmiddels is het hospice enkele weken geleden weer in gebruik genomen. Het werd steeds duidelijker dat ernstig zieke mensen hun laatste levensfase het liefst thuis, in hun vertrouwde omgeving, doorbrengen. Naast het hospice zelf is daarom onlangs onder de naam IJsselThuis-Thuis de ondersteuning door geschoolde vrijwilligers in de thuissituatie van start gegaan. Ook is er de mogelijkheid van een tijdelijk verblijf in het hospice om de man- telzorgers thuis wat te ontlasten (respijtzorg). Dat het hospice in een behoefte voorziet, is inmiddels wel gebleken. Ook kan vastgesteld worden dat de gemeenschap het hospice een warm hart toedraagt. Zeker dat laatste blijft ook in de toekomst nodig om deze voorziening in stand te houden. Voor dit moment is er alle reden om het eerste lustrum op gepaste wijze te vieren onder het motto: "Iedereen bedankt!" Stichting IJsselThuis, Batavierlaan 8, 2912 SG Nieuwerkerk a/d IJssel, Rabobank 39.62.20.258, Telefoon 0180-391300, info@ijsselthuis.nl, www.ijsselthuis.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 34