'De samenwerking met onze concullega's is erg belangrijk' HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 30 JUNI 2010 Bromeliakwekerij LKP Plants: De bromelia als kamerplant 47 LKP Plants directeur Hans Koolhaas Moerkapelle - Als je als onderneming wilt overleven, is het belangrijk om met je tijd mee te gaan. Dit hebben ze bij bromeliakwekerij LKP Plants goed begrepen. Deafgelopen jaren hebben ze aan de Van Hasseltweg een aantal hypermoderne bedrijven neergezet, waar per jaar zo'n vijf miljoen planten worden gekweekt. Om deze producten op een goede manier te kunnen verkopen heeft het bedrijf twee jaar geleden, samen met twee andere bromeliakwekers, De Bromeliaspe- dalist opgezet; een succesvolle verkooporganisatie. Indrukwekkende machines. Door Marlonneke Willemsen Vanaf het begin is bijna het gehele productieproces geautomatiseerd. Volgens een van de directeuren van LKP Plants, Hbns Koolhaas, heeft dit grote voordelen voor de medewer kers en het bedrijf zelf. "Door de automatisering hebben we relatief weinig, maar wel hoger geschoold personeel. Per vestiging hebben we ongeveer acht tot elf mensen nodig om de boel draaiende te houden. Dat is dan inclusief de directie en onder steunend personeel. Doordat de ma chines een groot deel van de werk zaamheden overnemen, is het werk van onze medewerkers relatief licht, maar wel uitdagend. Dat vinden wij belangrijk, want onze medewerkers moeten plezier in hun werk hebben." De machines die gebruikt worden, zijn gedeeltelijk door LKP Plants zelf ontwikkeld. Vooral bij het opkweken van de jonge planten zijn deze ma chines indrukwekkend te noemen. De machines zijn in staat om zelf grondpluggen de maken, rolletjes aarde met een papiertje erom heen, deze pluggen water te geven en hier vervolgens een gat in te maken. Het enige wat de medewerkers nu nog moeten doen, is de stekjes in de plug zetten. De bakken met plantjes wor den vervolgens automatisch op een tafel geladen, die door een trans portsysteem naar de juiste positie in de kas wordt gebracht. Na acht tot tien weken worden de plantjes door een computer bekeken en vervolgens op grootte geselecteerd, waarna ze naar het volgende verwerkingsstadi um worden getransporteerd. Ook het water geven van de planten gebeurt automatisch; in de kassen hangen gietbomen, die elke tafel de optimale hoeveelheid water geven. De aanstu ring van deze systemen gebeurt via een computersysteem, waardoor de gegevens worden opgeslagen en la ter kunnen worden geanalyseerd. Bij LKP Plants wordt ook veel aan dacht besteed aan de markt en de wensen van de individuele klant. Daarom is besloten om samen te gaan werken met twee collega kwe kers. Volgens Koolhaas is dit zeer ef fectief. "We hebben eerst een aantal jaar achter de schermen samenge werkt en twee jaar geleden hebben we de onderneming De Bromeliaspe- cialist opgericht, waar we alle drie aandeelhouder van zijn. Dit bedrijf is verantwoordelijk voor de verkoop van onze producten. Voor de sa menwerking was er een overlap in producten, waardoor we elkaar be concurreerden. Nu hebben we ons in bepaalde producten gespecialiseerd, waardoor we juist kunnen samen werken. We hebben op deze manier een betere overlegpositie en kunnen samen de producten in de markt zet ten. Als je je krachten bundelt eis je meer aandacht op." Bromelia's zijn tropische planten, die oorspronkelijk uit Zuid- en Mid den- -Amerika komen. Ze groeien over het algemeen hoog in de bo men van het tropisch regenwoud. Een van de bekendste planten uit deze familie is de ananas. In het wild zijn 2800 soorten gevonden. Daarnaast zijn er ook nog vele ver edelde soorten. De planten die in de winkel te koop zijn, zijn veredelde soorten en komen dus niet in het wild voor. Soorten die populair zijn als kamerplant zijn Aechmea, Guz- mania, Tillandsia en Vriesea. Bromelia's kunnen het beste op een lichte standplaats worden neer gezet, maar verdragen geen direct zonlicht. Een keer per week water geven is voldoende, bij voorkeur met regenwater. Het water kan het beste in het hart van de plant gego ten worden. De grond moet vochtig zijn, maar niet te nat en het is niet nodig om bij te mesten. Sommige soorten kunnen in de zomer ook in de tuin of op het balkon gezet wor den. Overal waar je kijkt: bromelia's.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 47