Droge voeten Met vertrouwen naar de toekomst Stevige dijken m WÊÊmÊm^^^^mÊÊÊmÊËÊÊiammmsk roon Noord-Zuidverbinding 24 HART VAN HOLLAND I DE KRANT VOOR DEZUiDPLAS I 7 JULI 2010 BEKENDMAKINGEN 2009 was het eerste jaar van de nieuwe bestuursperiode die loopt van 2009 tot en met 2012. Het algemeen bestuur heeft in het eerste bestuursjaar een nieuw Waterbeheerplan vastgesteld. Dit document biedt voor de periode 2010 tot en met 2015 de kaders waarbinnen de verschillende taken van het waterschap gaan worden verricht. In 2009 werd duidelijk dat de uitvoering van de beleidsvoornemens uit het Waterbeheerplan de komende jaren onder druk komt te staan van het meedelen in de omvangrijke rijksbezuinigingen en de discussies over de toekomst van het middenbestuur. Vanzelfsprekend ligt het accent van de werkzaamheden niet alleen maar in het vooruitblikken, maar vooral in de dagelijkse zorg voor veiligheid en kwaliteit in ons watersysteem. Zo werd er in 2009 hard gewerkt aan projecten als de sanering van de Kralingse Plas en de dijkversterking in Lekkerkerk. De Noord-Zuidverbinding in de Zuidplaspolder werd geopend en andere projecten zoals de dijkversterking Bergambacht-Ammerstol-Schoonhoven, werden voorbereid. Beleidsinhoudelijk leverden wij een grote bijdrage aan de uitvoering van het deelprogramma Rijnmond-Drechtsteden van het nationale Deltaprogramma. In nagenoeg alle gemeenten vonden, vaak in het kader van ge zamenlijk in gemeentelijke waterplannen vastgelegde ambities, verbeteringen en aanpassingen plaats. Regionale kades werden verstevigd, er werd op grote schaal gebaggerd, natuurvriendelijke oevers aangelegd en wegen gereconstrueerd. Ook werd de behan deling van afvalwater en de verwerking van zuiveringsslib verder geoptimaliseerd. Zoals gezegd staan de waterschappen bestuurlijk in de belangstel ling en staat de taakuitoefening onder druk door noodzakelijke bezuinigingen. Het in 2009 vastgestelde Waterbeheerplan en de daarvoor in de meerjarenbegroting gereserveerde financiële ruimte geven echter een stevige basis voor het krachtige bestuurlijke voornemen om onze waterstaatkundige taak in ons zo kwetsbare, complexe en dynamische beheersgebied op een kwalitatief goede en financieel verantwoorde wijze te blijven uitvoeren. Hans Oosters, dijkgraaf Wij zorgen voor het waterpeil in sloten en plassen in het beheersgebied. Met het systeem van watergangen, boezems, stuwen, gemalen en inlaten wordt het water afgevoerd in natte perio den en aangevoerd in droge perioden. Het waterpeil wordt 24 uur per dag in de gaten gehou den en gecontroleerd. Gebieden die onder de zeespiegel liggen, worden constant bemalen. Zo houdt iedereen droge voeten en blijft er voldoende water in de polder. In 2009 is de Noord-Zuidverbinding bij Zevenhuizen geopend. Dit is een verbinding die onder de rijksweg Al 2 doorloopt. Er is een koker aangelegd, waardoor het water in beide richtingen kan stromen. De peilgebieden ten noorden en zuiden van de rijksweg zijn zo met elkaar ver bonden. Daarnaast is er een extra watergang aangelegd, waardoor er meer routes ontstaan om water af te voeren. De maatregelen verkleinen de kans op wateroverlast in de polder. Dijken en kaden zijn niet meer weg te denken in Ne derland. Zeker niet in het gebied van Schieland en de Krimpenerwaard dat onder NAP ligt. Waterkeringen beschermen het achterliggende gebied tegen water uit de rivier, de zee of sloten. Zonder deze dijken en kaden zou een groot deel van ons gebied onder water staan. Keringen moeten op hoogte zijn en stabiel blijven vol gens in de wet vastgestelde veiligheidsnormen. Dit wordt periodiek en systematisch gecontroleerd. Als niet aan een veiligheidsnorm wordt voldaan, wordt de betreffende waterkering opgehoogd en/of versterkt. Dijkversterking Nederlek Wij versterken in Lekkerkerk de dijk langs de Lek. Dit is een primaire waterkering. Deze beschermt het ach terliggende land tegen water uit rivier en zee. Bij een beoordeling van de dijk bleek een groot deel niet aan de veiligheidsnorm te voldoen. De stabiliteit was op plaat sen onvoldoende en ook de hoogte voldeed niet overal. Daarom is het dijkvak opgenomen in het Hoogwaterbe schermingsprogramma van het Rijk. Over een lengte van 5,4 kilometer wordt de Lekdijk versterkt. Hiervoor worden innovatieve technieken gebruikt, zoals het aanbrengen van dam- en diepwanden. Dit is nodig, omdat de ruimte voor de dijkversterking beperkt is door de bestaande bebouwing. In 2009 zijn op verschillende plekken o.a. verankerde damwanden aangebracht. Ook wordt de dijk op een aantal plaatsen versterkt door diepwanden en kistdammen aan te brengen. Op andere plekken zijn steunbermen aangebracht om de dijk te versterken. De werkzaamheden zijn naar verwachting in 2012 klaar. Op andere locaties in ons beheersgebied zijn dijkverster kingen in voorbereiding. Op www.hhsk.nl kunt u zien waar wij bezig zijn. Het hoogheemraadschap zorgt voor het goed en veilig functioneren van waterkeringen, wegen en watergangen. Ook het gezond houden van het oppervlaktewater hoort daarbij. Om aan deze taken te voldoen verleent het hoogheemraadschap watervergunningen, ontheffingen Reglement Verkeers regels en Verkeerstekens (RVV) en stelt maatwerkvoorschriften op. Gouda - (K.10.242,25 juni 2010) W.D. Kilian, bouwen van een carport, Sluisdijk 1. Moordrecht - (K.10.151,22 juni 2010) Oasen NV, aanbrengen van een waterleiding, Schielands Hoge Zeedijk 12 en 14. Nieuwerkerk aan den IJssel - (K.10.221,29 juni 2010) Dunea Duin Water, leggen van een water aansluitleiding, Groenendijk 273. Zevenhuizen-Moerkapelle - (K.08.612,22 juni 2010) Hoogheemraadschap van Schieland en de Krim penerwaard, het bouwen en hebben van de Aflaatconstructie Rotte- Eendragtspolder (ARE) ter plaatse van de Rottekade. De vergunningen en de ontheffingen liggen ter inzage bij het hoogheemraad schap. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen, tel. nr. 010 45 37 335. Tegen de vergunningen/ontheffingen kunt u schriftelijk tot 6 weken na de bij de vergunningen genoemde besluitdatum bezwaar indienen bij het hoogheemraadschap. week 27, nr. 65 k

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 24