Schoon water Zuiveren van afvalwater Veilige wegen Krimpenerwaard in de Dagelijks onderhoud van watergangen Kosten en opbrengsten in 2009 HART VAN HOLLAND DE KRANT VOOR DE ZUID PLAS 7 JULI 2010 jliiilWt ülti In de periode juni tot november 2010 voert HHSK onderhoud uit aan diverse watergan gen. Onderhoud is nodig voor de veiligheid, een goed functionerend watersysteem en het verbeteren van de waterkwaliteit. Tijdens de uitvoering van de werkzaam heden wordt gewerkt volgens de Flora- en faunawet en worden passende maatrege len genomen om planten en dieren in en om het water te beschermen of de kans te geven zich te herstellen. Meer informatie www.hhsk.nl/ekk. Voor meer informatie over één van de bovenstaande artikelen kunt u contact opnemen met onze klanteninformatie telefoonnummer 010 45 37 356 of kijken op onze website www.hhsk.nl. Maasboulevard 123, 3063 GK Rotterdam Eén van onze taken is de zorg voor schoon water. Wij voeren deze taak uit dóór onder andere het afvalwa ter van huishoudens en bedrijven te zuiveren. Andere activiteiten zijn het baggeren van watergangen en het zodanig inrichten van watergangen dat de waterkwaliteit goed blijft of verbetert. Dat gebeurt bijvoorbeeld door het aanleggen van natuurvriende lijke oevers en ecologisch maaibeheer. Dagelijks onderhoud Jaarlijks is er een onderhoudsplanning. Nagenoeg alle onderhoudsactiviteiten zijn volgens planning uitgevoerd in 2009. Bij het onderhoud houden wij rekening met be schermde planten- en diersoorten. In 2009 zijn we begonnen met ecologisch maaien en schouwen in de watergangen in ons gebied. Hierbij hanteren we de Ecokleurenkoers. Op deze kaart hebben alle water gangen in ons gebied een kleur gekregen. De kleur geeft aan in welke mate de watergang onderhouden moet worden: intensief of met ruimte voor de natuur. Bij het uitvoeren van onderhoud is de Flora- en fau nawet van toepassing. Deze wet bevat een natuur- kalender die aangeeft in welke periode watergangen moeten worden onderhouden. In 2009 is in totaal ruim 170.000m3 bagger verwijderd uit watergangen in o.a. Lansingerland, Capelle aan den IJssel en Krimpen aan den IJssel. Natuurvriendelijke oevers In 2009 zijn wij begonnen met de voorbereidingen voor de aanleg van natuurvriendelijke oevers in de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel en Vlist. Natuurvriendelijke oevers bieden een geschikte leefomgeving voor planten en dieren in en om het water, zoals insecten, vissen, amfibieën, vogels en zoogdieren. Deze hebben een positieve werking op de ecologische kwaliteit van het water. Daarnaast heeft een natuurvriendelijke oever een flauw talud, waardoor afkalving van de oever wordt verminderd. Dit komt de stabilit'ëit van de oever ten goede. Door het flauwe talud is de watergang bovendien breder, waardoor het wateroppervlak en dus de waterber ging toeneemt. Voor een schone Kralingse Plas De waterkwaliteit van de Kralingse Plas voldeed niet aan de Europese eisen die aan (zwem)water worden gesteld. Een deel van de bodem van de Kralingse Plas was verontreinigd met lood. Er was bovendien een hoge concentratie voedingsstoffen in de plas aan wezig, waardoor er regelmatig groei van blauwalgen ontstond en er regelmatig zwemverboden moesten worden afgekondigd. Daarom zijn het hoogheem raadschap van Schieland en de Krimpenerwaard, de gemeente Rotterdam, de deelgemeente Kralingen- Crooswijk en de provincie Zuid-Holland samen aan- de slag gegaan om de waterkwaliteit te verbeteren. Om dit te bereiken is eind 2007 een integraal plan op gesteld. In dit plan staat welke maatregelen noodza kelijk zijn om de waterkwaliteit structureel te verbete ren in combinatie met de waterbodemsanering. In 2009 is begonnen met de sanering van de water bodem. Verontreinigd slib is uit de plas gehaald en daarna is de bodem afgedekt met een laag zand. Deze sanering duurde tot begin 2010. In 2010 gaan de overige maatregelen om de waterkwaliteit te verbeteren in uitvoering. Zo wordt o.a. het huidige gemaal vervangen door een visvriendelijk gemaal en wordt de visstand in de plas uitgedund. Ook worden natuurvriendelijke oevers en een vistrap aangelegd. Een vistrap verlaagt het waterniveau in kleine stapjes vanaf de paaiplaats richting de plas. Daardoor kun nen de vissen heen en weer zwemmen. Deze jaarverslagspecial is een beknopte weergave van het jaarverslag. Het jaar 2009 is ook als beeldver- slag te zien op onze website www.hhsk.nl. Daar vindt u ook het volledige jaarverslag en de jaarrekening. Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard Elke dag zuiveren wij het afvalwater van bedrijven en huishoudens in ons gebied. Dit betekent dat per dag 158 miljoen liter afvalwater van ca. 700.000 mensen wordt gezuiverd voordat het op de sloot of de rivier wordt geloosd. In 2009 werd er meer dan de geldende norm van 75% stikstof en fosfaat uit het afvalwater verwijderd. Daar mee is de doelstelling voor dit onderdeel behaald. De verwijdering van zuurstofbindende stoffen bleef iets achter bij de doelstelling van 97%. Op een aantal afvalwaterzuiveringsinstallaties is begonnen met de optimalisatie van het proces om zuiveringsslib te verwerken. Daarnaast is in 2009 verder gewerkt aan de energie-effiency op de zui veringsinstallaties. Energie die wordt gebruikt om het afvalwater te zuiveren en te transporteren wordt effectiever en efficiënter ingezet. Het doel is een verbetering van de energie-effiency van 30% binnen vijftien jaar. Dit betekent dat een energie-effiency van 2% per jaar nodig is, een doelstelling die in 2009 ruimschoots is behaald. Wat hebben we nu daadwerkelijk uitgegeven? Het begrotingstekort blijkt 0,6 miljoen lager uit te val len, waardoor er een overschot van 0,2 miljoen is ontstaan. Het financieel voordeel is bereikt doordat minder kosten voor onderhoud, energie en uitbe stede diensten zijn gemaakt. Op de programma's watersystemen en zuiveringstechnische werken zijn correctieboekingen gedaan als gevolg van de gewij zigde verslagleggingsvoorschriften. De jaarrekening gaat hierop uitgebreid in. In de Krimpenerwaard beheren wij de wegen buiten de bebouwde kom met uitzondering van de provinciale wegen. Het beleid van Schieland en de Krim penerwaard is gericht op de veiligheid voor weggebruikers. Daarom is de in richting van de wegen en de bermen een voortdurend aandachtspunt. Ook gladheidbestrijding is een belangrijke taak. Wegreconstructies Om de veiligheid en begaanbaarheid van wegen en fietspaden te verbe teren, worden er periodiek recon structies uitgevoerd. Bij een wegre- constructie wordt de weg dusdanig gerenoveerd dat er de eerstkomende twintig jaar geen grootschalig onder houd meer nodig is. In 2009 zijn de reconstructies van de Beijerscheweg Zuidzijde en de Bosweg in Stolwijk afgerond. Een aantal reconstructies is in voorbereiding. Ook is de Schoon- ouwense brug in Vlist vervangen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 25