Eerste klus wethouder Van der Torn: bezoek aan Tuindersvereniging Dilian Ritmeester officieel benoemd Oude raadhuis behoudt maatschappelijke functie Plan Restveen en Groene Waterparel niet zonder gebreken HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL 7 JULI 2010 31 Raad van State - zitting Zuidpias - "Het vergunningsproces duurde langer dan de bouw zelf en dat zou niet moeten." Tuinder Joop van den Nouweland beeft de afgelopen jaren bij de uitbreiding van zijn bedrijf regelmatig contact gehad met de gemeenten Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen. Vrijdag 2 juli besprak hij, samen meteen aantal collega tuinders, zijn ervaringen met de nieuwe wethouder van de gemeente Zuidpias, Henk van der Torn. Op uitnodiging van de Tuindersver eniging Zuidpias (TVZ) bracht hij een bezoek aan twee bedrijven: Rozenkwekerij Marjoland en tomatenkweker A Et 1/1/ Tas. Door Marlonneke Willemsen Naast de problemen bij bedrijfsuit- breiding werden ook de eisen in de nieuwe bestemmingsplannen voor de Zuidplaspolder en de aanleg van de Veilingroute besproken. Bij Marjoland kregen Van der Torn en Eric Greving en Willem Zwama van de gemeente Zuidpias uitleg over dubbel ruimte gebruik. In de bestemmingsplannen voor de Zuidplaspolder wordt de eis gesteld dat deze bouwwijze in twin tig procent van het bedrijf wordt toe gepast, maar dat blijkt in de praktijk niet voor alle bedrijven haalbaar. Ze ker als het gaat om bestaande tuin- bouwlocaties. Volgens de voorzitter van TVZ Koos Hoogendoorn is zowel de vereniging als LTO huiverig voor deze eis. "Vooral voor de bestaande gebieden zien we problemen. Je ziet nu dat de bedrijven, die dubbelruim- tegebruik kunnen toepassen, het al uit zichzelf doen. Daarom zou het naar onze mening geen eis moeten zijn." Leonie Claessen van LTO sluit zich hierbij aan. "Dubbel ruimtege bruik wordt vaak toegepast in het bedrijfscentrum, maar dat is al aan wezig bij bestaande bedrijven. Het vernieuwen van dit bedrijfscentrum is niet iets wat zomaar gedaan kan worden. Dit moet passen irT het in vesteringsritme van het bedrijf. Wij hebben ook de ambitie om dubbel ruimtegebruik zoveel mogelijk toe te passen, maar dat is iets andeTs dan een verplichting." Volgens de aanwe zigen is het voorlopig niet mogelijk om twee teeltlagen boven elkaar te plaatsen, waardoor het moeilijk wordt om aan de vereiste twintig procent te komen. De tuinders gaven ook aan moeite te hebben met het nieuwe traject van de Veilingroute, de verbindingsweg tussen Waddinxveen, Moerkapelle en Bleiswijk. Hoogendoorn: "Het nieuwe tracé haalt de achterkant af van de geplande tuinbouwgebieden, waar door er niet meer genoeg ruimte is voor nieuwbouw. De weg loopt dwars door het gebied, waardoor er hectaren worden weggevreten. Hier door zijn er bedrijven die afhaken en zich elders gaan vestigen." Volgens Greving heeft de gemeente Zuidpias zelf ook bezwaren tegen het nieuwe tracé. "Er is gebleken dat de subsidies voor de veilingroute niet voldoende zijn om de weg zoals gepland aan te leggen. Daarom is er door de provin cie een versoberd ontwerp gemaakt. We snappen als gemeente dat er een tekort is, maar we zijn niet blij met de nieuwe aansluiting op de Bredeweg en de route door het glastuinbouw gebied. We hebben hier aandacht voor gevraagd bij de provincie en zij moeten met een oplossing komen. Op dit moment wordt er hard ge werkt aan een plan van aanpak en we hopen dat dit in september klaar zal zijn." In de discussie werd ook de Van der Torn: "De tuinbouw is een van de hoofdpeilers van de bedrijvigheid in ons gebied." randweg om Waddinxveen betrok ken. Volgens de tuinders zou het geld beter aan de aanleg van deze weg besteed worden. "Daar hebben we als tuinbouw meer baat bij." Voor Henk van der Torn was het een interessante en leerzame bij eenkomst. "Ik ben gisteren officieel begonnen als wethouder en dit is mijn eerste werkbezoek. Voor het eerst sinds jaren leef en werk in niet meer op routine en dat vind ik zeer prettig. Deze bijeenkomst is erg belangrijk. Op dit moment zijn we bezig met het economisch beleids plan voor de gemeente en daarvoor krijgen we essentiële informatie: De tuinbouw is van groot belang voor onze gemeente, want het is een van de hoofdpeilers van de bedrijvigheid in ons gebied." A F. Bonthui* Voorzit)»' Dilian heeft ook haar eigen e-maüadres gekregen om haar werk nog beter te kunnen verrichten. Zuidpias - Met 25 stemmen voor vanuit de gemeenteraad is Dilian Ritmeester officieel goedgekeurd als kinderburgemeester van de ge meente Zuidpias. Burgemeester An- dré Bonthuis hing haar, om het bur gemeesterschap te bekrachtigen, de ambtsketen om. Bonthuis opperde bij de officiële benoeming het idee om met de andere kinderen, die onlangs streden om het kinderburgemeester schap, een kindergemeenteraad op te starten. "Maar het is nu aan jou en de griffier om plannen te maken en uit te werken." Zuidpias - De toekomst van het voormalige raadhuis en de noodzaak van een dorpshuis in Moordrecht blijven de gemeentelijke gemoederen bezighouden. De gemeenteraad ging vorige week woensdag 30 juni pas akkoord met het doen van onderzoek naar een aanbouw aan gebouw De Zuidpias als plek voor het dorpshuis mits het voormalig raadhuis wel een maatschappelijke functie blijft behouden. Door Marianne Vermaat Een motie van Christenllnie/SGP, WD en CDA, waarin het college wordt opgedragen de trouwzaal in het oude raadhuis te behouden en de Historische Vereniging in het pand te behouden, werd breed gesteund en ook aanvaard. "Op deze manier blij ven de belangrijkste functies behou den", aldus Jan-Willem Schuurman (CU/SGP). Daarnaast kwam er een motie van de PvdA doorheen waarin het college werd opgedragen een nieuw financi eel overzicht te maken van de kosten van 'de transformatie van het voor malige raadhuis Moordrecht naar dorpshuis, waarin rekening is gehou den met het opnieuw aanbesteden van de exploitatie van het gebouw 'de Zuidpias". Kosten De Moordrechtse raad besloot vlak voor de fusie om het raadhuis te ver bouwen tot dorpshuis. Hier blijken echter meer kosten aan te zijn ver bonden dan aanvankelijk werd aan genomen. "Het gaat om een structu reel tekort van 25.000 euro per jaar. Dat is de reden dat ik naar u toe ben gekomen", sprak wethouder Jan Ver beek de raad toe. "Daarbij weetje niet wat je nog tegenkomt als je een 150 jaar oud gebouw renoveert." Verbeek kon niet vaak genoeg bena drukken dat het gaat om het dan van onderzoek naar mogelijkheden en dat dat vooral ingegeven is door het hui dige financiële klimaat. "Dan moeten we naar alternatieven kijken." De wethouder meldde zelf tevens dat hij inziet dat het belangrijk is dat het oude raadhuis zijn maatschap pelijke functie behoudt. "Ik heb ook met drie maatschappelijke instel lingen gesproken die mogelijkheden zien en projectontwikkelaars hebben zich nog niet gemeld. Maar laten we aanvullend onderzoek doen naar de verschillende scenario's zodat we_ na de zomer gefundeerd verder kunnen praten." Mare Lansink (CDA): "Het eerder ge noemde raadsbesluit zou geëerbie digd moeten worden. Maar we zijn een nieuwe gemeente met nieuwe omstandigheden, die vragen om nieuwe besluiten. De conclusies die we hebben moeten trekken uit het kostenplaatje liegen er niet om. Maar we begrijpen het sentiment. De tijd van wensenlijstjes is echter voorbij. Laten we daarom gewoon onderzoek doen; er wordt nog niets besloten." Den Haag/Zuidpias - Het bestemmingsplan voor natuurontwikkeling aan weerszijden van de A-20 wordt waarschijnlijk op onderdelen afgekeurd door de Raad van State. Dit bleek dinsdag 29 juni tijdens een zitting bij de Raad in Den Haag. Het plan kreeg veel kritiek van agrarische ondernemers in het gebied dat ligt in Moordrechten Nieuwerkerk, die sinds kort deel uitmaken van de ge meente Zuidpias. Ambtsketen voor Dilian. De natuurontwikkeling houdt ook in dat op termijn het grondwaterpeil zal worden verhoogd. Dat is vooral een probleem voor agrariërs die met 'natte voeten' te maken gaan krijgen. Dat kan ook de bij de Raad al be kende agrariër Duijndam treffen. Die pacht gronden in het gebied Groene Waterparel aan de noordzijde van de snelweg. Die gronden moeten binnen tien jaar natuur worden. Volgens de gemeente zal het grond waterpeil bij Duijndams gronden laag kunnen worden gehouden. Maar het Hoogheemraadschap gaat daar over en dat kan voor de Raad van State reden zijn om het bestemmingsplan op dit onderdeel onderuit te halen. De Moordrechtse aannemer Verbree maakte bezwaar tegen het bestem mingsplan, omdat die zijn langge koesterde wens om een sierteelt bedrijf te vestigen aan de Derde Tochtweg blokkeert. Verbree zegt op zijn perceel al een boomkwekerij te hebben die moet worden uitge bouwd. Daarnaast wil hij ruimte re aliseren voor toeristische activiteiten en zorgactiviteiten voor mensen met een beperking en een theehuis. Dat past volgens Verbree mooi bij de na- tuur en recreatiebestemming van de gronden rond zijn perceel. De gemeente en de provincie denken daar anders over. Aanvankelijk wilde de gemeente jaren geleden nog wel meewerken aan dit plan. De provincie lag toen dwars. Nu is de gemeente met de provincie van mening dat een boomkwekerij met de andere acti viteiten toch niet in de toekomstige omgeving passen. De gemeente ontkent overigens dat Verbree daar nu een boomkweke rij drijft. De toeristische activiteiten zouden bovendien veel bezoekers aantrekken en daardoor teveel druk kunnen geven op de lokale wegen. De Raad van State doet binnen en kele maanden uitspraak. O

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 31