De badmeester als chloorieuze gastheer HART VAN HOLLAND ZOMERGASTEN 28 JULI 2010 17 Cock Slagter, gezicht van de Sniep 4 Het fenomeen winterslaap leek verbannen naar het dierenrijk. Maar in de regio zijn er ook mensen die pas alert worden als het kwik stijgt. De zon is hun levenselixer. In deze rubriek worden mensen bezocht die aan de bak moeten in de periode van Zwarte Zaterdagen en tropische vakanties: zomergasten. Baywatch anno 2010. Waddinxveen - 'Zon en wolkenvelden wisselen elkaar af', zal een weerman voorspeld hebben voor donderdag 22 juli. In de entreehal van zwembad de Sniep is de hitte er niet minder om. De galmende stemmen, het weerklinken van kletterend water: zoals het hoort. De geur van chloor maakt de trek in een duik groot, maar tijdens werktijd is dat onmogelijk. "Op de hitte zijn we wel gekleed, maar de drang, om een duik te nemen, blijft. Dat kan ik alleen niet maken: dan ben ik het overzicht kwijt en daar ben ik juist voor", aldus Cock Slagter, badmeester in de Sniep. Door Pepijn de Groot Als je over de Sniep praat, praatje over de veertigjarige Slagter. "Sinds 1989 ben ik hier in dienst. Destijds deed ik een tweejarige sportoplei- ding in Rotterdam. Mijn'hoofdvak was zwemmen. Ik keek vooruit: voetbal- of volleybaltrainer wor den doe je op vrijwillige basis. Met zwemmen kan je beroepsmatig aan de gang. Niet alleen dat was de reden van mijn keuze. Ik heb altijd waterpolo gespeeld, eerst in Boskoop en daarna bij de fusieclub van Waddinxveen en Boskoop. De Sniep was in de buurt en een ideale stageplek." Sindsdien is Slagter niet meer weg te denken uit het Wad- dinxveense zwembad. Controle "Sommige mensen denken dat mijn taak als badmeester stopt bij het toezicht houden. Voordat we het bad kunnen openen, gebeurt er al veel. Als zwembad draag je veilig heid uit'en dat moet gewaarborgd zijn. Daar komt natuurlijk controle bij kijken. Elke ochtend lopen we de glijbaan langs, van onder tot boven, om te kijken of het in orde is. Op merkingen schrijven we op in een logboek: wat is geconstateerd, wie heeft het genoteerd, welk tijdstip en welke datum. Wat betreft het water werken we ook met logboe ken. Voor openingstijd controleren we de standen. Er is apparatuur dat automatisch controleert, maar we doen het ook handmatig." In de Sniep zit men er bovenop en Slagter benadrukt de noodzaak er van. "Op een dag als vandaag gaan we om tien uur open: voor die tijd is iedereen die moet werken bin nen. Het zwembad is verdeeld in vijf zones: de glijbaan, het wed- strijdbad, de stroomversnelling, het buitenbad en de EHBO." Via oortjes houden de toezichthou ders contact met elkaar. "Om het half uur wisselen we elkaar af qua zone. Dan geef je door of er wat gebeurd is, wie het gedaan heeft. Het is strikt verboden om uit je zone weg te lopen, je draagt een verantwoordelijkheid." Vrolijk en veilig Als toezichthouder ben je bewaker van de regels en daar is in teamver band goed overleg voor nodig. Er is een stok achter de deur. "Elk zwem bad is aangesloten bij het Vrolijk en Veiligprotocol. Aangezien het nati onaal erkend is, weten bezoekers wat ze kunnen verwachten. Ook is het handig omdat we in de zomer met veel uitzendkrachten werken. Met zo',n protocol heb je een hou vast om mensen in te werken." Een van de zomerse toezichthou ders is de 21-jarige Marianne Poot. "Via de Waddinxveense reddings brigade ben ik hier terecht geko men. Op het gebied van veiligheid ben ik dus ervaren: je weet hoe je moet omgaan met ongevallen, vei ligheid en water. Dit jaar doe ik dit werk alleen deze week. In andere zomervakanties werk ik hier als ik vrij ben van school en niet op va kantie ben", zegt Poot. Het uitgebreide aanbod van voor zieningen in het zwemcomplex maakt de Sniep aantrekkelijk. "Er komen best mensen van buitenaf, vooral uit Boskoop. Verder zijn er geen campings in de buurt dus op dat gebied valt het mee. Maar er is natuurlijk voor elk wat wils", aldus Slagter. In de zomer biedt het zwembad niet alleen vermaak, er heerst ook een gevoel van veiligheid. Hoewel in het nieuws vaker naar voren komt dat het water van rivieren beter wordt, geeft een zwembad garantie voor veilig zwemmen. "Blauwalg wordt naar mijn idee erg onderschat, je kan er flink ziek van worden. Het gebeurt vaker dat er mensen met koelbox en al hier naartoe komen om te recreëren, omdat het water in nabij gelegen plassen niet goed is." Tijdens een vakantie zoekt Slagter zijn recreatie niet in het zwem bad. "Ik ga dan toch liever naar het strand. Een zwembad doet je toch aan je werk denken. Als ik kleine kinderen zou hebben, zou het wel licht anders zijn. In een zwembad heb je beter overzicht, de zee is on voorspelbaar." Meubilair Slagter vindt het heel mooi dat er zo'n divers publiek is in het zwem bad. Jong, oud, gezinnen, vrienden groepen: in de Sniep gaat iedereen langs elkaar en toch is iedereen samen. "Daar, een vrouw met haar kleinkind met vleugeltjes om. Dat zijn aandachtpunten, daar let je goed op." Twee meiden zwemmen voorbij. "Die zijn er vaker, het is bij na meubilair", zegt Slagter op een toon dat de dames het net horen. Er wordt wat over en weer gegrapt. "Het moet voor mensen ook een goed gevoel zijn dat hun kinderen hier onder de pannen zijn. Je weet wat ze doen, in plaats van dat ze op straat rondhangen of iets der gelijks." Het buitenbad is de volgende ronde van Slagter. "De opening van het buitenbad hangt af van de tempe- Waterpret. ratuur. Vandaag zijn de voorspel lingen minder, ik vermoed dat we vandaag tweehonderd bezoekers hebben, verspreid over de dag. Gis teren was het beter weer: toen was het bezoekersaantal ook twee keer zo groot." Buiten maakt Slagter een praatje en wijst naar de wachtpost die boven het grasveld uittorent. "In de zomer maken we veel ge bruik van de wachtpost, dan sta je boven de massa. Zo houd je het overzicht." Opgelucht Toch is het overzicht ook wel eens weg, al is het niet op de werkvloer. Het voortbestaan van de Sniep is wel eens in het geding geweest. "Het initiatief van burgers, vereni gingen en werknemers was mooi. Er werden spandoeken opgehangen tegen de sluiting." Ook waterpolo- ers kwamen met een ludieke actie. "Vroeger - dan praat ik over de zwart-wit-tijd - was het zwembad bij de Kanaaldijk, gewoon in het slootwater. Daar is een potje wa terpolo gespeeld om te laten zien: we gaan weer terug naar af zodra de Sniep sluit." De acties hebben hun vruchten af geworpen: de Sniep mag renove ren. "Er is nog geen datum bekend, maarhet geeft gemoedsrust om te weten dat we groen licht hebben. Toen we hoorden dat er geld vrij kwam voor renovatie wisten we: we kunnen het werk voortzetten", besluit een opgeluchte Slagter.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 17