Midgetgolf: van familiaire recreatie tot sportieve zelfreflectie HART VAN HOLLAND ZOMERGASTEN 4 AUGUSTUS 2010 11 Het fenomeen winterslaap leek verbannen naar het dierenrijk. Maar in de regio zijn er ook mensen die pas alert worden als het kwik stijgt. De zon is hun levenselixer. In deze rubriek worden mensen bezocht die aan de bak moeten in de periode van Zwarte Zaterdagen en tropische vakanties: zomergasten. Gezamenlijk golfende generaties. de Trekvogels. Blanken: "Vanaf 1 oktober is de baan alleen op zon dag open, dan is er minder animo. Van half oktober tot eind februari wordt hier geklaverjast, dan spelen er ook mensen uit de buurt mee. Er is ook een lid dat jeu de boules organiseert, een keer in de twee weken wordt dat hier gespeeld op woensdagavond." Zelfs als ambi tieuze vrijwilliger wil Blanken wel eens wat anders doen, bijvoorbeeld de tuin opknappen. Wijzend op de koppeltjes op de baan: "Op een dag als deze lukt dat vaak ook niet eens." Tuin Want het is zomer en dus hoogsei zoen op de midgetgolfclub. "Onder midgetgolfers wordt deze baan ook geprezen vanwege de locatie. We willen het gevoel geven alsof je in een tuin loopt, we willen een af spiegeling geven van Boskoop." De baan is op andere dagen open dan normaal, voor mensen die op een vrije dag graag een balletje wil len slaan. "Woensdag tot en met zondag zijn we open, tot de laatste week van de zomervakantie voor de basisschool. Om half twee gaat de baan open en dat duurt tot zes uur! Het weer doet er niet echt toe, totdat het gaat regenen. Als er een bui valt zijn de mensen weg. Met het hete weer van pas geleden is het ook stil trouwens", legt Blan ken uit. Het weer is vandaag ideaal, het zonnetje laat van zich spreken. Me vrouw Boer is er op uit gegaan met haar man, zoon en kleindochter. "We wonen in Waddinxveen dus kunnen we lekker op de fiets hier naartoe. Meestal doen we het een keer in de zomer met de kleinkin deren, het is leuk tijdverdrijf voor de vakantie", zegt Boer. "Baan vier vond ik lastig, die met vensters aan het begin. Toch zijn er ook banen waar ik maar een keer voor nodig had. Maar wie er nu bovenaan staat bij ons..." De stand wordt er op nagetrokken. Meneer Boer junior voert de lijst aan, maar het draait meer om de gezelligheid. "We com bineren midgetgolf vaak met pan nenkoeken eten, dat is toch ideaal om met je kleinkinderen te doen?!" zegt mevrouw Boer. Voor meer informatie: http://home. versatel.nl/trekvogels/ Boskoop - We zien ze vliegen. In de herfst, de trekvogels. Ze hebben het in de Lage Landen wel gezien en beproeven hun geluk in het zuiden. Een ander soort trekvogels blijft gewoon in ons kikkerlandje en wel in Boskoop. Tussen de boomkwekerijen is er ruimte voor recreatie bij Midgetgolfclub de Trekvogels (M.G.C. de Trekvogels). Door Pepijn de Groot De kassa stribbelt tegen in het clubgebouw aan de Azalealaan. De handleiding wordt uit een lade ge haald maar dat mag niet baten. Het grijpen naar de telefoon mondt uit in voicemailtonen. "Straks moet ik nog een hamer pakken", zegt Arie Blanken, voormalig voorzitter van de Trekvogels. "Het is maar goed dat iedereen tot nu toe gepast heeft betaald." Blanken is een clu bicoon, het groene complex voelt voor hem als thuis. "Vroeger was ik hier voorzitter. Hoewel, vroeger, tot twee jaar geleden nog. Op een ge geven moment is het leuk geweest: de jongere garde neemt het dan over. Al word ik nog steeds gebeld als voorzitter, volgens mij staat mijn nummer ook nog aangegeven als dat van de voorzitter." "Sinds 1976 ben ik lid bij de Trek vogels. Niet lang daarvoor was het eerste complex aan de Rozenlaan geopend. Er was een groep ontstaan die eerst in Alphen speelde. De groep splitste zich af om vervolgens hier een club op te richten." Aldus de basis van de Trekvogels, maar wat is de link tussen gevleugelde migranten en midgetgolf? "De op richter van de club, Nico Lagendijk, korfbalde vroeger in Rotterdam bij een club die de Trekvogels heette. Helaas is hij niet oud geworden. Het was een gouwe vent, maar die hebben ze boven nodig." Speeldoos De naam is behouden maar verder is er weinig hetzelfde als vijfender tig jaar geleden. "Het clubgebouw was een hokje van drie bij vier. Toen de verhuurder merkte dat er animo voor midgetgolf was, ging de huurprijs omhoog. Ons huidige clubgebouw was een kleuterschool en die kwam in 1980 leeg te staan. Het pand hebben we gehuurd en vervolgens overgenomen", aldus Blanken. Bij de buitendeur staat nog een klein stoeltje, dat met zwarte plakletters 'De Speeldoos anno 1980' uitdraagt. De Speeldoos anno 2010 toont meer bokalen dan stoelen. Midgetgolf is namelijk, meer dan een spelletje voor de familie gedu rende de vakantie. Blanken: "Een maal per jaar wordt hier een nati onaal toernooi gespeeld. Kwekers staan ons bij door bomen te geven, voor zowel de tuin als voor de prij zen. Het toernooi wordt dan ook in de derde week van maart gespeeld, met oog op het bomenseizoen. Ons toernooi is de opening van het midgetgolfseizoen." Fanatisme is de midgetgolfers niet vreemd. "Ons toernooi heeft een deelnemersaan tal rond de 150. Ze komen uit alle uithoeken: van Zuid-Limburg tot Drachten. Van de club uit werden ook wel eens uitstapjes gemaakt naar toernooien elders. Dan maak ten we er een weekendje van." Blankens hoogtepunt vond toch in tern plaats. "Er is een jaar geweest dat mijn vrouw en ik allebei kampi oen werden bij de senioren. Wan neer was dat ook alweer?", vraagt Blanken aan zijn vrouw, die buiten het clubgebouw kaarten aan het maken is. "Dan zou ik alle kranten artikelen door moeten spitten, geen flauw idee", klinkt door de deur. Revanche op jezelf Eindelijk. Iemand aan de lijn die verstand heeft van de kassa. Het is een lid van de vereniging, maar de mannen gaan met elkaar om alsof ze familie zijn. "Momenteel hebben we maar vijfenveertig leden, dat is weinig. Qua lidmaatschap zijn er drie categorieën: recreatielid, semi-sport en sport. Recreanten kunnen op toernooien spelen bij de eigen club, semi-sportleden kun nen binnen het district meespelen en sportleden kunnen competitie spelen en zelfs internationale toer nooien die georganiseerd worden door de Federatieve Nederlandse Midgetgolf Bond (FNMB). Jeugd leden zijn schaars, de jeugd wil liever tennissen of voetballen. Ze lezen in de krant iets over Suarez en dan willen ze zoals hij zijn en dus gaan ze voetballen." Op dins dagavond komen de leden samen op het complex aan de Azalealaan, en ook Blanken schroomt niet om mee te doen: "Dat is het leuke eraan, elke week speel je anders. Je wilt uiteindelijk revanche op jezelf nemen. Er zijn achttien banen, en van de week haalde ik een keer 22 of 24 in een ronde langs de banen. Dat is goed voor mijn doen, maar de andere keer is het weer 32." Er is meer dan midgetgolfen bij Trekvogel Arie Blanken op het vertrouwde nest.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 11