Trainen voor sponsorfietstocht Moerkapelse voetballer verhaalt over zijn leven Tom Moonen tweede op Jeugdranglijsttoernooi Wereldwinkel weer open HART VAN HOLLAND REGIO 4 AUGUSTUS 2010 13 Het leven van Arie Verschoor (1922) Tennis Er werd gebridged... ZONDAG'8 AUGUSTUS Moordrecht Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en in terviewer actief bij de Moordrech tse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. "'EÜ* Het echtpaar Verschoor enkele jaren geleden. De heer Arie Verschoor, geboren 1922, vertelt: Als éénjarig jongetje verhuisde ik van de Kruisweg (bij Moerkapelle) naar de Waddinxveense Zuidkade. Mijn vader werkte aan de overkant van de Gouwe bij boer Uitbeierse. Iedere morgen roeide hij over de Gouwe naar de overkant met de roeiboot van de boer en 's avonds weer terug. Daarna woonden we twee jaar op het Zuideinde in Ze venhuizen. Als zesjarige liep ik een half uur op mijn klompjes naar school in het dorp. We verhuisden naar de Oranje straat in Moerkapelle. Intussen werkte mijn vader bij het boeren- loonbedrijf Lievaart. Op 13-jarige leeftijd kwam ik van school en ging werken. Lange werkdagen van zes tot zes. Ik liep achter de dorsma chine en moest ijzerdraad om de pakken graan binden. Daarna wer den ze naar de 'bargen' gebracht. Een boer had minstens twee van die 'bargen' die er uitzagen als gewone hooibergen. En 's winters hielp ik met dorsen. Ik wilde graag chauffeur worden dus ging ik toek ik elf was al oefenen in het auto rijden bij Bakker transport. Er was weinig verkeer op de weg die tijd. Ik popelde om mijn rijbewijs te krij gen. Dat had ik uiteindelijk al drie maanden nadat ik achttien gewor den was. Een korte periode werkte ik als bijrijder bij de loonbedrijven De Man en Camaraat. Oorlog In 1944 was ik net getrouwd toen ik ontdekte dat er op mijn Ausweis geen stempel stond. Met dit Ausweis had ik vrijstelling voor arbeid in Duitsland omdat ik hier voor de voedselvoorziening werkte. Ik wilde terug naar het arbeidsbureau in Gouda om het stempel te halen toen er onderweg gecontroleerd werd door Duitsers. Ze namen me mee naar het ar beidsbureau want ze vertrouwden het Ausweisbewijs niet. Daar ge komen wilde de inspecteur, die wel zijn handtekening maar de stempel vergeten was, zijn fout niet erken nen. Hij zei dat ikzijn handtekening had nagemaakt. Ik werd opgepakt en naar het concentratiekamp in Amersfoort gebracht, waar De Drie van Breda de leiding hadden. Hun opdracht was: In Soesterberg geulen graven voor loopgraven. Dat werd dus hard werken en we kregen weinig en slecht eten. Soms kreeg je soep met alleen wat kool bladeren erin. Ik ben in de drie maanden dat ik daar was erg afgevallen. We wer den op transport gezet om in Duits land te gaan werken. Ik verzon een smoes dat ik bij de boer kon ko men waar mijn broer werkte. Maar bij controle klopte er niets van mijn papieren. Uiteindelijk werd ik verhoord door een Hollander die werkte voor de Duitsers. Hij zorgde dat ik werk kreeg bij een boer in Darmstad. Ik had het daar erg naar mijn zin, goed eten, er werd voor kleding en sigaretten gezorgd. Vrachtwagenchauffeur Na de oorlog ben ik bij transport bedrijf Zijderhand gaan werken in Moerkapelle. Ze hadden toen nog maar drie of vier vrachtauto's rij den en nu misschien wel honderd. Ik reed met verschillende vrachten en werkte bij verschillende bedrij ven. In 1956 werd ik buschauffeur bij de Citosa. Mijn vrouw komt uit Zoetermeer, de dochter van een koeiendrijver. Zelf had zij vaak van dorp tot dorp met haar broers en zussen koppels koeien moeten wegbrengen. We kregen zeven kinderen. We hebben 45 jaar in de Koningin Julianastraat in Moerka pelle gewoond en nu wonen we in een 55-plus woning in de Van Hoogendorpstraat. Voetbal Op mijn twaalfde begon ik met voetballen bij blauw-wit voetbal club Moerkapelle. Tweeëndertig jaar was ik aan de club verbonden als keeper en zeventien jaar vast in het eerste elftal. Momenteel kijk ik alleen nog naar voetballen op de televisie. Haren/Nieuwerkerk aan den IJssel - In Haren (Groningen) werd afgelopen week het K2 jeugdranglijsttoernooi tot en met 12 jaar gespeeld. De 27 hoogst genoteerde jongens en meisjes van de Nederlandse jeugdranglijst tot en met 12 jaar strijden tegen elkaar. Na drie van deze K2 toernooien wordt in de tweede week van augustus in Hillegom hetNederlands Kampioenschap ge speeld. Tom Moonen (TCN) speelde zich in de eerste vier wedstrijden van het toernooi naar een plek voor de beste drie, door winst op onder meer Vincent Li en Amaury de Beer. Nieuwerkerk aan den IJssel - Het koppel Cor Lageman/Michiel de Korver won de tiende ronde van de zomerbridge van de Nieuwerkerk- se Bridgeclub. Hun score bedroeg 69.10; op de tweede plaats eindig den Arie Blok en Alice van den Heu vel (59.72), derde werden Martha Boers en Joke van 't Hoen met een score van 59.38. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Zuidpias Helpt organiseert voor zaterdag 18 september een spon sorfietstocht door de Alblasser- en Krimpenerwaard. Snelheidsduivels kunnen kiezen voor een afstand van 200 kilometer; zij vertrekken om 9.00 uur. Deelnemers die kiezen vooreen afstand van 150 kilometer starten om 9.05 uur. De kosten voor deelname, inclusief verzorging, be dragen 35,- euro. Trainingstocht Om alvast in de stemming te komen en te wennen aan het fietsen in een grote groep staat er- voor zondag 8 augustus een trainingstocht van circa 80 kilometer op het program ma. Vertrek om 9.00 uur vanaf het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Aan Nieuwerkerk aan den IJssel - De 'winterstop' van Wereldwinkel Nieuwerkerk aan den IJssel aan de Dorpsstraat 51a is beëindigd. De winkel is weer geopend van dins dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17-30 uur, op zaterdag van 9.30 tot 16.30 uur. 'n de winkel wordt deze maand de aandacht gevestigd op een collectie bijzondere tassen al of niet gerecy cled en vervaardigd van riet tot rub- deze tocht zijn geen kosten verbon den. Puzzeltocht Voor recreanten die op de 18e in het eigen tempo een kortere afstand willen rijden wordt een puzzeltocht georganiseerd, waarbij alle kernen van de gemeente Zuidpias worden aangedaan. Vertrek vanaf het Raad huisplein te Nieuwerkerk tussen 11.00 en 12.00 uur Bij vertrek ont vangt men een duidelijke routebe schrijving. Na afloop kan nagepraat worden op het terrein van Valken burg aan de Hoofdweg, naast de Formido Bouwmarkt. De kosten van de puzzelrit bedragen 7,50 euro. Voor meer informatie en aanmelden: www.stichtingzuidplashelpt.nl. ber tegen aantrekkelijke prijzen. Een handige shopper, een sierlijke leren tas of een vrolijk gekleurd rieten exemplaar, de bezoekers zullen ver baasd staan van de originaliteit en inventiviteit van de makers. Om plaats te maken voor de nieuwe collectie is de augustusopruiming van start gegaan met aanbiedingen van serviesgoed, sjaals, vazen en aantrekkelijke sieraden met kortin gen van 30% - 50% tot 70%. De finalepoule om de eerste, tweede en derde plaats werd gespeeld door Patrick Speelman (nummer 1 van de ranglijst), Bart Stevens (2) en Tom Moonen (6). De wedstrijd tussen Moonen en Stevens begon stroef voor Moonen met een eerste set van 0-6 en 0-2 achter in de tweede set. Toen vocht Moonen zich lang zaam in de wedstrijd, maar de eerste plaats van het toernooi werd toch opgeëist door Stevens na een span nende tiebreak in de tweede set (7- 4). Stevens won vervolgens ook van Speelman in twee sets. De strijd om de tweede plaats ver liep voor Moonen aanzienlijk beter. In de eerste set waren Moonen en Speelman nog aan elkaar gewaagd met een 6-4 score; in de tweede set voerde Moonen de druk verder op en overklaste hij met degelijk spel zijn tegenstander door met 6-1 de tweede set naar zich toe te halen. Tom Moonen in actie op gras. Hiermee werd Moonen tweede. Deze week wordt dichter bij huis gespeeld: in Den Haag bij Thor de Bataaf. Volle Evangelie Gem. Moordrecht 10.30 uur drs. P.J.L. Annotee. Ger. Kerk Moordrecht-Gouderak PKN(Ontmoetingskerk) 10.00 uur ds. T.R. Schep SoW. Herv. Gem. Moordrecht Dorps kerk 10.00 uur R. Schep SoW- zomerdienst. Herv. Betheigem. 10.00 uur ds. De Jong en 18.30 uur ds. PJ. Krijgsman. R.K. parochie St. Johannes Ont hoofding: Eucharistieviering pastoor Bakker. De kerk is elke donderdagoch tend open vanaf 11.30 uur; om 12.00 uur zal het middaggebed plaatsvinden.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 13