a/i£~ Van Woudenberg Tuinplanten: "De consument is erg belangrijk voor ons." HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 25 AUGUSTUS 2010 29 Tuinplantentips van de experts ,;PjK -a*. andere bloeiende vaste plant ingezet. We proberen de consument steeds betere kwaliteit planten te bieden, waar mensen langer plezier van heb ben. We selecteren soorten die langer bloeien. Tuinplanten worden gezien als een lifestyle product; het terras is het verlengde van de huiskamer, waarbij de planten bij de rest van het interieur moeten passen. Voorbeelden hiervan zijn het IJzerdraadplantje, dat goed bij een strak interieur past, of Cosmos Chocolate, waarvan de bloemen ruiken naar chocolade. De traditionele planten, zoals de Hosta en dergelijke blijven bij de mensen in trek, maar er komt meer ruimte voor exclusiviteit. Hosta's zijn ideale ter- rasplanten, die jammer genoeg een slecht imago hebben. Weinig mensen In de kas. weten bijvoorbeeld niet dat ze erg mooie bloemen hebben. We zijn hard bezig om het imago van deze planten te verbeteren, zodat meer mensen deze plant weer gaan waarderen en er plezier van zullen hebben." Rick van Woudenberg wordt door sommige mensen 'de vastenplanten goeroe' genoemd en dat is niet voor niets. Volgens van Woudenberg zijn er een aantal dingen die belangrijk zijn voor tuinplanten. "De meeste mensen vergeten hun planten vol doende voeding te geven. Als je een plant koopt, heeft hij nog voor on geveer vier weken voeding, daarna moet je voor het water geven voe ding geven. Dat is vooral bij bloem bakken erg belangrijk. Je moet de bakken één keer per jaar van verse aarde voorzien en vooral tijdens de bloei extra voeding geven. Ik zeg altijd: hoe meer bloemen, hoe meer voeding. In de volle grond moet je zorgen voor kwalitatief goede tuin aarde met voeding of koemestkor rels. Planten moeten regelmatig water krijgen en mogen niet droog komen te staan, want dan raken ze in de stress en zijn ze vatbaarder voor luizen en ander ongedierte." Daarnaast zegt Van Woudenberg dat het ook belangrijk is om planten na de bloei terug te knippen. "Dit moetje doen op het moment dat de laatste bloemen nog aan de plant zitten. Als de bloemen allemaal uit gebloeid zijn, concentreert de plant zich alleen nog maar op het produ ceren van zaden en daar wordt dan alle energie in gestopt. Als de plant op tijd wordt teruggesnoeid, heb je grote kans dat hij nogmaals gaat bloeien." Een derde belangrijke factor is het aanpassen van de beplanting aan de grondsoort waarop je huis ge bouwd is. Als de ondergrond uit klei bestaat kan het volgens Van Woudenberg lastig zijn om de juiste planten te vinden. "Er zijn maar weinig planten die het hier goed op doen. Voorbeelden hiervan zijn Herfstanemoon en Schildpadbloem. Rododendron voelt zich bijvoor beeld helemaal niet thuis op klei en dat geldt ook voor alle heidesoorten. Deze twee planten doen het juist weer goed op een veenbodem. Als je deze grondsoort in je tuin hebt, moetje vooral oppassen met plan ten die niet goed tegen vocht kun nen. Als je een bepaalde plant graag in de tuin wilt, ondanks dat hij niet bij de bodemsoort past, kun je hem beter in een bak zetten. Het beste is om bij het tuincentrum navraag te doen, want zij kunnen je goed ad viseren welke plant het beste voor jouw tuin is." Rick van Woudenberg is bereid om u zelf ook tuinadvies te geven over de verzorging. Voor vragen of opmerking over tuinplanten: rick@vwtuinplaneten.nl. Zevenhuizen - "Vaste planten zijn een sieraad in uw tuin. Dit heeft te maken met de vele soorten, kleuren en type vaste planten die er zijn. We willen juist de consument planten aanbieden waar ze jarenlang plezier aan beleven." Ex clusieve soorten en kwaliteit staan erg hoog in het vaandel bij Van Wouden berg Tuinplanten. Dit familiebedrijf, dat is gevestigd op twee locaties aan de Knibbelweg in Zevenhuizen, vindt hierbij contact met de klant belangrijk. "Als mensen vragen of opmerkingen hebben, mogen ze die altijd mailen, want daar houden we graag rekening mee. Het gaat hierbij voornamelijk om vaste planten, al is van Woudenberg van mening dat de betekenis van het woord vaste plant langzamerhand aan het veranderen is. "Vaste planten zijn geen vaste planten meer. Veel mensen gebruiken ze als een ter- rasplant in de tuin en zodra ze uit gebloeid zijn, worden ze uit de ter- Gouden velden, raspot gehaald en wordt er weer een Rick van Woudenberg aan het werk. meer kunt sturen. Als een klant bij voorbeeld een grote order op een be paald moment wil hebben, kun je de groei van de planten in de kas meer beïnvloeden, aangezien je daar het klimaat kunt regelen: Hierdoor heb je meer zekerheid datje ook daadwer kelijk aan de eisen van de klant kunt voldoen. Het geeft dus een stukje be drijfszekerheid." Per jaar worden er twee miljoen vaste planten gekweekt op de twee locaties. Gemiddeld tachtig procent wordt verkocht aan buitenlandse klanten en twintig procent wordt verkocht in Nederland. Per seizoen Van Woudenberg Tuinplanten heeft een zeer uitgebreid assortiment dat per seizoen verschilt. Een aantal soor ten dat er voor het najaar gekweekt wordt is onder andere winter- en zomerheide (Erica/Calluna), Anemo nen, Phlox of vlambloem, Alcea of stokrozen, Hosta's en Crocosmia of Monbretia's. Door Marlonneke Willemsen Het bedrijf van de familie van Wou denberg is al jarenlang in Zevenhui zen gevestigd. Oorspronkelijk was het een fruitteeltbedrijf genaamd De Swanla-Hoeve, maar vanaf 1990 is men geleidelijk overgeschakeld naar tuinplanten. Maar een klein gedeelte van het bedrijf bestaat uit kassen, zo n twee hectare. Op de andere 6,5 hectare worden de planten in potten in de buitenlucht gekweekt. Volgens Rick van Woudenberg levert dit voor delen op. "Niet alle soorten kunnen goed in de kas gekweekt worden. Toch hebben we ook een' stukje kas. Dit gebruiken we om de planten in de winter te kunnen kweken, zodat we vroeg in het voorjaar de consument al iets exclusiefs kunnen aanbieden. Het voordeel van een kas is dat je

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 29