'Het gaat om respect en hoe je met eikaar omgaat' mm. wm/ 12HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 1 SEPTEMBER 2010 Burgemeester Bonthuis vertrekt 'Het kan heel mooi worden.' 'Natuurlijk is het wel eens tobben.' mts- Door Marianne Vermaat Maar liefst 23 jaar was Bonthuis burgemeester binnen het gebied dat sinds 1 januari 2010 als gemeente Zuidpias op de kaart is gezet. Hij begon in 1987 in Moordrecht, acht jaar later volgde zijn benoeming tot burgervader van de toenmalige gemeente Nieuwerkerk aan den IJs- sel. Sinds 1 januari van dit jaar is hij waarnemend burgemeester van Zuiplas, nu Nieuwerkerk daarin is opgegaan. Opvallend is dat toen Bonthuis aantrad in Nieuwerkerk duide lijk werd gesteld dat hij zich hard moest maken voor de zelfstandig heid van het dorp boven de rook van Rotterdam. Dat lijkt niet gelukt. Toch wel, meent hij zelf. "Zowel bij Moordrecht als Nieuwerkerk was het vooral belangrijk niet te worden opgeslokt door het grote Rotterdam of Gouda. De boodschap was hoe kun je voorkomen door een van die steden te worden opgeslokt en dit bijzondere gebied te behouden. De filosofie was dat je beter zelf aan de slag kunt gaan met je toekomst dan uiteindelijk die toekomst door anderen gedicteerd te krijgen. We hebben de regie behouden, dus vol gens mij is onze missie geslaagd." Bonthuis is nu driekwart jaar bur gemeester van Zuidpias, waaronder Nieuwerkerk, Moordrecht, Zeven huizen, Moerkapelle en Oud Verlaat vallen. "De kunst is de samenhang tussen de kernen geleidelijk te laten groeien. Je moet juist aansluiten bij wat de dorpen willen. Als bestuur goed luisteren. Je merkt ook dat de inwoners anders zijn in de verschil lende dorpen. Elk dorp heeft zijn eigen dynamiek, zijn eigen klank kleur. Dat heb ik goed gemerkt tij dens de ontbijtbijeenkomsten per dorp met allerlei inwoners. Nieu werkerk en Zevenhuizen kenmerken zich bijvoorbeeld door hele open samenlevingen, waar men het ook makkelijk vindt dat grootstedelijke voorzieningen zo dicht bij zijn. In Moordrecht is men heel hecht met het dorp en vooral sociaal georiën teerd op Gouda. Moerkapelle voelt zich wat achtergesteld vanuit het verleden, vraagt om iets meer dyna miek met behoud van de eigenheid. En in Oud Verlaat redt iedereen zichzelf prima, da's een mooi club je. Natuurlijk moet je ook daar de nodige aandacht aan de inwoners schenken, maar de cohesie is groot. Ik denk ook dat hier de enige hang plek binnen Zuidpias is, die wordt omarmd door omwonenden. Als er iets is, lossen ze het met elkaar op. Het laten gaan en reguleren waar nodig zou best eens een lijn kun nen zijn voor de gehele gemeente. Het grootste goed van de gemeente blijft de burger en die is tot veel in staat." Gezien en gehoord Juist de verschillen maken het be sturen van Zuidpias zo leuk voor Bonthuis. "Het gaat om respect en hoe je met elkaar omgaat. We heb ben niet voor niets de ontbijten in de dorpen georganiseerd. Als be stuurder wil je van de mensen zelf horen wat zij er zo leuk aan vinden om in hun dorp te wonen en wat goed verlopen en we hebben weinig protesten vanuit de bevolking ge hoord. Achteraf kom je toch dingen tegen datje denkt 'dat hadden we toch nog anders kunnen of moeten doen', maar dat geldt denk ik voor zoveel zaken. Het heeft ongetwij feld inzichten opgeleverd die we in de toekomst kunnen gebruiken." Tobben In de loop der jaren hebben zich heus wel problemen voorgedaan die de burgervader, als hoofd van de gemeente, het hoofd moest bieden. Van een gestrande trein met wilde Ajaxsupporters tot flinke bestuurlij ke conflicten met bijvoorbeeld Rot- voor verbetering vatbaar is. Van de dorpsdagen hoop ik van harte dat ze blijven bestaan; dan weet ieder een dat hij gezien en gehoord kan worden." De fu$ie werd destijds geleid door een stuurgroep met drie burge meesters André Bonthuis, Jo Fijen (Zevenhuizen-Moerkapelle) en Huub van der Meer (Moordrecht). "Ik ben een van de weinige burge meesters die beide perioden heeft meegemaakt. Dat heeft wat mij betreft zeer boeiende inzichten met zich meegebracht. Het fusieproces is terdam. "Maar mijn geheugen heeft geen talent voor het vasthouden van vervelende zaken. Natuurlijk is het wel eens tobben, maar het vak van burgemeester bestaat nu een maal ook uit het feit dat je proble men op moet helpen lossen." De inwoners zullen zich vast nog wel de trein herinneren vol hooli gans die in 2005 stilstond bij Nieu werkerk. Bonthuis: "Ik heb toen niet echt het gevoel gehad dat we een onbeheersbaar probleem hadden. De kunst was confrontaties tussen Ajax- en Feijenoordsupporters en daarmee een veldslag in Nieuwer kerk te vermijden. Mijn gedachte was daarbij de inwoners zo min mo gelijk last van alles te laten hebben. Vandaar dat ik toen heb besloten de supporters vanuit de trein met bus sen te laten afvoeren." Verder is het sociale beeld in zijn al gemeenheid redelijk rustig in Zuid- plas, merkt hij op. "In deze barre tijd heerst hier nog respect voor elkaar. Als bestuurder kun je helpen en het voorbeeld geven. Dat geldt voor de gehele politiek. Als er voortdurend wat aan de hand zou zijn en we rollend over straat zouden gaan, zou dat niet goed zijn. Je moet het overal over kunnen hebben, maar je moet nadenken over de manier waarop je het doet; die doet ertoe. Want geweld begint met commu nicatie. Dat is het moment dat de toon wordt gezet, een moment dat velen onderschatten." André Bonthuis lijkt uiterlijk altijd kalm, maar is dat naar eigen zeggen niet altijd. "Ik focus me vaak heel erg en zet mijn tanden erin. Het lukt me daarna niet altijd het rustig van me af te zetten. Maar je bent bur gemeester en hebt een voorbeeld functie. Je moet daarnaast soms betrokkenheid tonen. Als er leed is, kan het zijn dat je als burgemees ter moet voorgaan in een rouwpro ces. Dat is meestal erg emotioneel en het is soms wel eens moeilijk geweest mijn eigen emoties in be dwang te houden." Stuurmanskunst Bonthuis neemt op woensdag 8 september officieel afscheid, een week later volgt de installatie van Gert-Jan Kats als nieuwe burge meester van Zuidpias. "Het is geen verrassing dus ik heb me erop kun nen voorbereiden. Maar ik voel me nog erg verbonden en weet dat dat gevoel met mijn naderende afscheid niet verdwijnt. Ik houd vast tot het eind en daarna ga ik afstand nemen. Er zit nog niets in de pijpleiding wat ik hierna ga doen. Ik heb mijn erva ringen verzameld en ga als eerst de tijd nemen deze te bundelen." Wat Bonthuis aan Kats wil meege ven wanneer deze op 15 september burgemeester van Zuidpias wordt, wil hij niet zeggen. "Ik zal hem tips en inzichten geven in een persoon lijk gesprek. Maar het is daarnaast belangrijk voor een nieuwe burge meester om zelf dingen te ontdek ken. We hebben veel ontwikkelingen meegemaakt en voor het markante Zuidpias zijn de voorbereidingen getroffen. Nu is alles op de uitvoe ring gericht; een grote opgave waar iedereen zich bewust van moet zijn. Zeker nu we te maken hebben met een crisis en bezuinigingen. Het vereist heel wat stuurmanskunst voor een langere periode, maar het kan heel mooi worden." Zuidpias - Hij voelt zich nog erg verbonden met het reilen en zeilen binnen de gemeente, maar volgende week zal hij in politiek opzicht afscheid moeten nemen. Burgemeester An dré Bonthuis blikt terug. "Er is heel veel gebeurd en ik voel me erg verbonden. Het is een boeiend gebied met zoveel ontwikkelingen, dat je niet ergens anders naar toe hoeft om iets nieuws te zoeken. Nieuwe ontwik kelingen komen hier voortdurend op je af." "Je hoeft niet weg om iets nieuws te zoeken."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2010 | | pagina 12